Kino Brasil zve na Bacurau

Kino Brasil zve na Bacurau

Kino Brasil zve na Bacurau

                                           VÍTEJTE V DIVOČINĚ

 ANOTACE

 Poslední měsíce byly v Brazílii divoké. Ve víru bouřlivých událostí se ocitl nejeden indián, fotbalová fanynka, úřednice i politik, bubenice i tanečník. Filmaři vypustili do světa obdivuhodné snímky a zazářili na proslulých festivalech. Nejnovější filmová úroda může rezonovat zprávami z tropů, které se staly stálicemi mezi tématy nejen u českých stolů. Ovšem najdeme v ní i klíče k čistému potěšení z filmového řemesla. Krušné časy plodí naléhavé snímky. Divočina ve filmu, řeč divočiny v obrazech. Džungle velkoměsta a divoký rytmus. A samozřejmě film o divočině. Vítejte na Kinu Brasil.

 BACURAU

Bacurau

 

 

Režie: Kleber Mendonça Filho, Juliano Dornelles

Kamera: Pedro Sotero

Hrají: Sonia Braga, Udo Kier, Karina Teles

Rok: 2019

Délka: 131 min

V původním portugalském a anglickém znění s anglickými a českými titulky

 

Lehce psychedelický western z blízké budoucnosti s prvky mystiky a sci-fi, který získal na letošním Cannes Cenu poroty. Městečko Bacurau zející v divokém vnitrozemí jednoho dne záhadně zmizí z mapy světa. Vlek napjatých událostí se rozjíždí. Obyvatelé, kteří se svými až mýtickými charaktery tvoří autonomní společenství, rázně čelí vnější hrozbě. Za rohem číhají momenty vytříbeného humoru, ovšem plátno před námi nejednou zrudne. Původní scénář režisérů Klebera Mendonci Filha a Juliana Dornellese uvidíte v pražské premiéře.

 

 

Čtvrtek 31. 10. od 20.30 v Biu Oko (slavnostní zahájení festivalu)*

 

Sobota 2. 11. od 20.30 v Biu Oko*

  DOMŮ

Temporada

Režie: André Novais Oliveira

Kamera: Wilssa Esser

Hrají: Grace Passô, Russo Apr, Rejane Faria

Rok: 2018

Délka: 113 min

 

V původním znění s českými a anglickými titulky
 

Z venkova rovnou do džungle velkoměsta. Juliana je odhodlaná začít znovu. S novou, tuctovou a špatně placenou prací přicházejí i noví přátelé a světlejší zítřky. Věrný výlet do několika dní úplně obyčejné Brazilky a její jemné proměny. Má tmavou pleť, pochroumané srdce, je křehká, a vyzařuje cosi, pro co jí člověk musí mít rád. Mladému režisérovi André Novais Oliveirovi se podařilo natočit okénko do života současných mladých lidí, na kterých vlastně není nic zvláštního. Pečlivý portrét nitra Juliany v podání Grace Passô, která se sama podílela na scénáři, získal na festivalu v Turíně ocenění za Nejlepší ženský herecký výkon.
Čtvrtek 31. 10. od 18.00 v Biu Oko*

 

 

 

 

AZOUGUE NAZARÉ

Azougue Nazaré

 

 

Režie: Tiago Melo

Kamera: Gustavo Pessoa

Hrají: Valmir do Côco, Joana Gatis, Mestre Barachinha

Rok: 2018

Délka: 80 min

 

V původním znění s českými a anglickými titulky 
 

V malém městě v brazilském Pernambucu se skupina příznivců afro-brazilského maracatu připravuje na blížící se karneval. Ďábla, to spatřuje evangelický páter v tradičních rytmech, tancích a rituálech. Kamera svérázně zachycuje pestrost kultury prorůstající generacemi i rozmáhající se novodobou církev. Brazílie zobrazená ve své ryzí divokosti a typické vynalézavosti, se sobě vlastní trochou mystiky. Autenticitu radostné fikce zaručují herci-neherci pocházející z řad skutečné skupiny maracatu. Film získal hlavní cenu na filmovém festivalu v Rotterdamu a také na Ostrava Kamera Oko.

 

 

Pátek 1. 11. od 18.30 v Biu Oko*

  BOŽÍ LÁSKA

Divino amor

 

 

Režie: Gabriel Mascaro

Kamera: Diego Garcia

Hrají: Dira Paes, Julio Machado, Antonio Pastich 

Rok: 2019

Délka: 101 min

 

V původním znění s českými a anglickými (?) titulky

 

Brazílie, rok 2027. Bůh se neuctívá na mších, ale na tanečních party, a pro rozhřešení si můžete dojet do drive-thru zpovědnice. Úřednice Joana dělá navzdory svým pracovním povinnostem vše pro to, aby naplnila svoje osobní poslání – zabránit co nejvíce párům v rozvodu. Pomáhá jí v tom společenství Boží láska, které se manželům prostřednictvím modliteb a nezvyklých sexuálních praktik snaží navrátit blízkost, víru i touhu. Sama Joana prochází životní krizí, která její vlastní vírou hluboce otřásá. Futuristické drama nabité elektrizující vášní představil Gabriel Mascaro (Neonový býk) poprvé na MFF v Sundance, které si podmanil živelným vizuálním stylem v bizarních kulisách dystopického světa.

 

 

Pátek 1. 11. od 20.30 v Biu Oko*

 

 

 

 

MARTYRIUM

Martírio

 

 

Režie: Vincent Carelli, Tatiana Almeida

Kamera: Ernesto de Carvalho

Hrají: Celso Aoki, Myriam Medina Aoki, Oriel Benites

Rok: 2016

Délka: 162 min

 

V původním portugalském, guaraní a španělském znění s českými a anglickými titulky
 

 

 

 

 

 

Dokument, který otřásl Brazílií. Režisér Vincent Carelli přes 40 let natáčí nespravedlnost. V Martyriu se zaměřuje na zoufalou situaci indiánského kmene Guaraní-Kaiowá ze státu Mato Grosso do Sul, za níž stojí stále více se rozpínající agrobyznys. Film nás zavádí k temnému jádru mechanismu využívání půdy, odráží absenci pomoci státu a zároveň ukazuje neumdlévající boj indiánů za vlastní existenci a ušlechtilost jejich pohnutek. V historickém kontextu se zamýšlí nad hodnotou života a kultury přírodních národů. Pečlivá studie příkladu boje o přežití, kdy jedna strana nešetří kulkami a druhá rituálním zpěvem. Film natočený “zevnitř” i samotnými indiány, doplněný kontrastními prohlášeními “ze shora”. 

 

 

Sobota 2.11. od 17.00 v Biu Oko*

 

 

 

 

SŮL ZEMĚ

Le Sel de la Terre / O Sal da Terra

 

 

Režie: Juliano Ribeiro Salgado, Wim Wenders

Kamera: Hugo Barbier, Juliano Ribeiro Salgado

Hrají: Sebastião Salgado, Wim Wenders, Lélia Wanick Salgado

Rok: 2014

Délka: 110 min

 

V původním portugalském a francouzském znění s českými a anglickými titulky
 

 

 

 

 

 

Brazilský fotograf Sebastião Salgado zasvětil svůj život putování, při němž zaznamenával Zemi a nejrůznější tváře lidského údělu. V dokumentu Sůl Země jsme svědky jeho výprav napříč kontinenty i jeho osobní zpovědi. Salgadův syn Juliano se postavil za kameru a podílel se na režii společně s Wimem Wendersem. Připravte se na fotografie pořizované s výjimečným citem pro zachycení lidstva a na hluboká zamyšlení nad jeho směřováním. Snímek získal mnoho ocenění a nominací v nejprestižnějších mezinárodních soutěžích.

 

 

Neděle 3.11. od 20.30 v Biu Oko*

 

 

 

 

 

 

 

*Změny v programu vyhrazeny.