Karlovy Vary jsou pro Miloše Urbana horor

Karlovy Vary jsou pro Miloše Urbana horor

Karlovy Vary jsou pro Miloše Urbana horor

Jedinečnou atmosféru karlovarského festivalu si neužívají jen herci a herečky, ale třeba i spisovatelé. Důkazem je držitel literární ceny Magnesia Litera Miloš Urban. Který byl hostem dnešního Čtení tě mění moderátorky Lenny Trčkové. Ta jako již tradičně vyzpovídala literáta v prostoru Mall.cz Parku. Milošova poslední kniha s názvem KAR je hororově laděný příběh odehrávající se právě ve Varech.

Ve městě kolonád došlo k brutální vraždě. Žena roztrhala muže svými zuby a potom spáchala sebevraždu. Tato obludná událost je ústřední zápletkou Urbanova KARU, označovaného jako pohřební hostina za Karlovy Vary. „V tomto městě jsem žil, až do svých dvaceti sedmi let, takže dobrou polovinu života. Kousek od Thermalu se nachází dům, kde jsem bydlel. V KARU jsem se vypsal ze všeho těžkého, co jsem zde zažil. Ať už to byla šikana ve škole nebo boj s nenáviděnými předměty. Léto je idylické, ale na podzim se z Varů stává temné nepřátelské město, a i s tím se ve své knize vyrovnávám,“ popisuje zážitky geniální spisovatel.

Miloš se svěřil, že v jeho psaní lze identifikovat dvě linie. Jednu odlehčenou, ve které se nevyhýbá ani romantickým příběhům a druhou temnou, gotickou, kam spadá právě KAR či Sedmikostelí. Obě tyto linky lze vysledovat v Hastrmanovi, jeho nejúspěšnějším románu, jež byl zfilmován Ondřejem Havelkou.

Miloše aktuálně čeká nezvyklá úloha, neboť se na chvíli stane hercem. Při zfilmování jeho další knihy, již zmíněného Sedmikostelí, si zkusí zahrát malou roli policisty, který vybuchne v autě. „Moje postava naštěstí umírá hned na začátku, tak se snad příliš neprojeví, že nejsem žádný herec,“ směje se Miloš Urban.

Na rozhovory se zajímavými osobnostmi se můžete přijít osobně podívat do MALL.cz Parku nebo je sledovat živě na Mall.tv.

Veškeré podrobnější informace o dalším programu a aktivitách MALL.cz Parku naleznete na https://festival.mall.cz/.