KAREL SVOBODA 80 exkluzivní koncert

KAREL SVOBODA 80 exkluzivní koncert

KAREL SVOBODA 80 exkluzivní koncert

KAREL SVOBODA 80 – exkluzivní koncert – 19. 12. 2018 od 19:00 hod.

Hudební divadlo Karlín připravuje k nedožitým 80. narozeninám fenomenálního skladatele, hitmakera Karla Svobody exkluzivní koncert, v němž mu jeho písněmi vzdá poctu celá plejáda populárních umělcům, jimž ve své době napsal spousty hitů, ale i mladší zpěváci, kteří jeho písně v současnosti pro tento koncert nazpívají, ale mnohdy i dále zařadí do svého repertoáru. Karel Svoboda předčasně ukončil svůj plodný život v lednu 2007, my si však tímto koncertem připomeneme jeho nedožité narozeniny přesně v den, kdy se před 80 lety narodil - 19. prosince.

Scénář koncertu připravují Mgr. Pavel Polák, umělecký šéf divadla, a Radan Dolejš, muzikolog, hudební historik a známý dramaturg koncertů a televizních zábavních pořadů. Moderování se ujal Libor Bouček.


Koncert je dělen do jednotlivých tematických bloků, z nichž namátkou zmiňme mj. FILMY A SERIÁLY (Tři oříšky pro Popelku, Noc na Karlštejně, Návštěvníci, Létající Čestmír a Dobrodružství kriminalistiky), MUZIKÁLY (Dracula, Monte Cristo, Noc na Karlštejně a Golem), MLADÍ A NEKLIDNÍ, atd. Vyvrcholením koncertu bude blok písní Karla Gotta a závěrečná finálová píseň všech účinkujících.

Těmi jsou: Karel Gott, Lucie Bílá, Eva Pilarová, Helena Vondráčková, Hana Zagorová, Michal David, Daniel Hůlka, Jiří Korn, Václav Neckář, Josef Vojtek, Martina Bárta, Ilona Csáková, Petra Janů, Leona Machálková, Iva Pazderková, Václav Noid Bárta, Martin Chodúr, Pavel Vítek, Slza, Ines Ben Ahmed a Tereza Kopačková.

Zároveň si dovolujeme představit obraz Joe Muczka jr., jenž vzdal hold památce Karla Svobody vytvořením jeho portrétu, který v sobě ukrývá genialitu, inspiraci a světlo, ale zároveň i chuť slz a nostalgie, která zůstává ve vzpomínkách na tohoto mimořádného umělce.

Klasické zobrazení skladatele s jeho charakteristickým zamyšleným výrazem vyjadřuje fakt, že se na svět dívá odněkud shora a že jeho odkaz žije dál. Tvůrčí proces může být pro mnohé ekvivalentem chaosu a nepořádku, avšak umělci mají ve své tvorbě vždy jasný systém a řád. Abstrakce, která se na plátně objevuje, značí kontrast mezi uměleckou genialitou a tím jak jej vnímá okolní svět. Naznačená šachovnice vyjadřuje právě zmíněný umělcův řád, jakési uzemnění a strategii, se kterou tvořil každé své dílo a promýšlel každý krok, který měl následovat.

Obraz je namalovaný v jasných a zářivých barvách, které evokují pozitivní emoce, stejně tak jako jeho skladby v nás vzbuzují pocit štěstí, radosti a euforie. Skrze jeho hudbu se šíří mezi lidmi láska, klid a pozitivní energie, což je důkazem, že jeho hvězda září stále dál. Znázorněný klavír, houslový klíč a noty reprezentují jeho tvorbu, která vykazuje obrovskou píli a disciplínu, bez které by slavné hudební skladby nemohly vzniknout.

Na počest tohoto hudebního mistra přenesl Joe Muczka jr. na obraz úryvek notového zápisu z jeho nejslavnější skladby „Lady Carneval“, která se proslavila v šestatřiceti zemích po celém světě.

Exkluzivní koncert KAREL SVOBODA 80 uvede Hudební divadlo Karlín ve středu 19. prosince 2018 od 19:00 hod. Vstupenky v běžné distribuci sítě Ticket Art, pobočkách Čedok, v pokladně divadla a on-line na www.hdk.cz.