Kalendář akcí Botanické zahrady Praha červen – prosinec 2018

Kalendář akcí Botanické zahrady Praha červen – prosinec 2018

Kalendář akcí Botanické zahrady Praha červen – prosinec 2018

Procházky zahradou s odborníkem

vybrané soboty, 14.00 a 16.00

Venkovní expozice

30. 6.   Iveta Bulánková – Denivky, kaly                  AS

7. 7.      Tomáš Vencálek – Hortenzie                        AS

21. 7.    Petr Hanzelka – Letní záhonové trvalky        AJ

4. 8.     Alena Nováková – Letničky jižní Afriky            AJ

18. 8.     Klára Lorencová – Z Ameriky do naší kuchyně – užitkové rostliny Nového světa   AS

8. 9.       Martin Beránek, Vlaďka Egertová – Vinice sv. Kláry   AJ

6. 10.     Petr Hanzelka – Podzimní záhonové trvalky a okrasné trávy  AJ

13. 10.   Tomáš Vencálek – Javory – podzimní barvy        AJ

(Pozn.: AS – sraz u pokladny v ul. K Pazderkám, AJ – sraz u pokladny v ul. Nádvorní)

Hudební toulky

17. 6. – 23. 9. každou neděli od 17.00 Venkovní expozice

Klasická hudba pod širým nebem překvapí novými prožitky.

 

Výstava afrických soch

19. 6. – 30. 9. Venkovní expozice, Stráň, výstavní sál

Tvorba soch má v Africe dlouhou tradici. Nejtypičtější formou figurálního umění jsou masky a sochy, které jsou součástí rituálů, slouží k uctívání různých božstev či duchů zemřelých. Když před více než padesáti lety začali obyvatelé Rhodesie (dnes Zimbabwe) tvořit svá první díla, jistě nečekali, že jednou budou vystavována v galeriích od Tokia po New York a že odborníci po celém světě budou o nich i o výtvorech řady jejich mladších následovníků hovořit s uznáním. V současné době se sochařskému umění v Zimbabwe věnuje několik stovek autorů. Během výstavy se můžete těšit také na tematické víkendy:

14. – 15. 7. African food festival, 4. – 5. 8. Sochařský workshop

Vonná stezka – rozárium

23. 6. 14.00–19.00 Areál Sever

Holdujete vůním a milujete krásné růže? Nenechte si ujít slavnostní otevření druhého zastavení Vonné stezky u našeho malého rozária. Čeká vás odhalení vonné skulptury a bohatý program pro celou rodinu zaměřený na růže.

Program akce:

14.00   Slavnostní odhalení vonné skulptury

14.30   Aranžování s růžemi – ukázka floristické práce (Michal Klapka)

15.00   Aromabar (Petra Hlavatá)

16.00 Na růžích ustláno – Růže v životě našich předků (provázení s kurátorkami K. Lorencovou a J. Skružnou)

17.00   Aromabar (Petra Hlavatá)

Dále se můžete těšit na dílničku pro děti, speciální kvíz, pěstitelskou poradnu a mnoho dalšího.

Fotografický kurz s Topi Pigulou

30. 6. Kurz pro fotoamatéry. Objednání nutné na: www.fotofata.cz

Malování s Lucií Crocro

14. 7., 14. 7., 11. 8., 8. 9. soboty, 14.00–17.00 Ornamentální zahrada

Výtvarný seminář pro začátečníky i pokročilé. Rezervace nutná na: crocrolucie@seznam.cz

 

African food festival

14. – 15. 7. 10.00–20.00 Venkovní expozice, Stráň

Přijďte do botanické zahrady ochutnat africké speciality. Kromě výborného jídla se můžete těšit i na doprovodný program, který přiblíží kulturu afrického kontinentu. Po celý víkend budou v naší zahradě znít rytmy z různých koutů Afriky, budete nejen poslouchat, ale také se můžete aktivně zapojit a přijít si zabubnovat nebo se naučit tradiční i moderní africké tance. Především však můžete poznat nové chutě a vůně sladkých i slaných pokrmů a odvážní budou mít příležitost okusit, jak chutnají kulinářské výtvory z hmyzu. Vaši fantazii rozvlní nádherné barevné látky, ať už tradiční africké tisky a batiky, nebo originální vzory
 na brokátech, které zazáří v rámci jedinečné módní přehlídky. Bohatý program doplní i kreativní výtvarné workshopy jak pro děti, tak pro dospělé, děti si budou moci například samy vytvořit vlastní africkou hračku.

Workshop Zahrada vůní

15. 7., 12. 8. neděle, 13.00–17.00 Ornamentální zahrada

Seznamte se s rostlinnými vůněmi a vytvořte si svou osobní vonnou kompozici. Rezervace nutná: petra.hlavata@rafaella.cz

Medový den

21. 7. 13.00–19.00 Venkovní expozice, Stráň, expozice Medonosných rostlin a včel

Ve spolupráci s Vyšehradskými včelaříky, kteří pečují o včely a úly v nově vybudované expozici Medonosných rostlin a včel, jsme pro vás připravili zajímavý program o rostlinách
a včelách pro celou rodinu. V domku včelaře bude nově otevřena interaktivní expozice zaměřená na pyl a opylování rostlin, která pobaví i poučí.

K vidění bude skleněný úl, dozvíte se vše o opylování a děti se mohou zapojit do vědomostní soutěže. Chybět nebude ani ukázka vytáčení medu. Zájemci si budou moci zakoupit různé publikace o včelách, medovou čokoládu, široký sortiment medu, medoviny a medových produktů.

Festival jak víno

28. 7. 10.00–19.00 Vinice sv. Kláry

Na jednom místě máte unikátní příležitost ochutnat vína až 20 různých producentů. Pečlivě vybíráme pouze malá rodinná vinařství, jejichž vína běžně neochutnáte. Představujeme moderní vinaře reprezentující úctu k tradicím. Převažují vinařství z Moravy, citlivě doplněná vinaři ze zahraničí. Poznejte chutě afrických vín za tónů africké hudby, italská vína snoubená
s italskou kuchyní anebo ochutnejte maďarské klobásky s pravým maďarským tokajem. Pokud chcete poznat nejnovější trendy vín, přijďte se přesvědčit na vlastní jazyk. Degustuje
se ze skla, za tónů živé hudby v příjemném prostředí vinice sv. Kláry.

V tento den se v zahradě spojí hudba, moderní kuchyně a víno do jednoho velkého zážitku.

Sochařský workshop

4. – 5. 8. Venkovní expozice, Stráň

Dvoudenní sochařský workshop je určený těm, kdo chtějí zkusit vytesat z kamene svou vlastní sochu. Za poplatek bude zajištěn kámen, základní nástroje a odborné vedení. Workshop organizuje Ateliér AfrickéSochy.cz. Objednání nutné na tel.: 777 935 970 nebo e-mailu: sochy@africkesochy.cz.

Vinobraní sv. Kláry
15. – 16. 9. 11.00–19.00 Vinice sv. Kláry

Milovníci vína by si v diáři měli poznamenat zářijový termín, kdy jedna z nejstarších vinic v Praze ožije oslavou sklizně. Vinobraní sv. Kláry představí vinařskou produkci jak místní, tak i dalších vinařství z Čech a Moravy. Chybět nebude ani doprovodný hudební program. Zaposlouchejte se se sklenkou v ruce do tónů folku, typických cimbálovek či jazzu, a to jak na samotné vinici, tak v rozkvetlé Ornamentální zahradě.

Dýňový podzim
22. 9. – 21. 10Ornamentální zahrada

Podzim je nejbarevnější období roku. Příroda má svoji škálu barev, kterou nedokáže namíchat žádný malíř, a botanická zahrada vám tuto paletu přiblíží na již třinácté výstavě dýní. Kromě ukázek kultivarového sortimentu tykvovitých rostlin se již tradičně můžete těšit na bohatá aranžmá z dýní.

Jehličí od tundry až po rovník
5. 10. – 2. 12. Ornamentální zahrada, Pinetum, Fata Morgana

Jehličnany rostou na všech kontinentech kromě Antarktidy, rozsáhlé porosty jsou však hlavně
v mírném pásu severní polokoule. V subtropech a tropech jehličnany sice nevytvářejí hluboké lesy, ale počet rodů je mnohem vyšší a na rozmanitost bohatší. Výstava představí bohatství, různorodost a mnohá tajemství této skupiny rostlin.

Dýňové hrátky
20. – 21.10. Stráň

Mezi velké milovníky dýní patří určitě i děti. Popustit uzdu své fantazii a tvořivosti mohou během říjnových Dýňových hrátek. Strašidýlka, skřítci či zvířátka, to vše vznikne pod rukama malých i větších tvůrců z přírodního materiálu, který bude k dispozici za malý poplatek.

Nejsi nikdy sám, aneb tajemství symbiózy

13. – 28. 10. Výstavní sál

Letos pro vás pořádáme už dvacátý druhý ročník speciální výstavy pro všechny smysly. Tentokrát je jejím tématem symbióza a vztahy v přírodě.

Halloween
31. 10. Ornamentální zahrada

Poslední říjnový den patří v botanické zahradě již tradičně oslavě svátku Halloween. Odpoledne do západu slunce si s dětmi užijete spoustu zábavy, her a zejména dlabání dýní. Nechte se okouzlit atmosférou halloweenského večera plného magie.

Svatomartinský přípitek
11. 11. 11.00 Vinice sv. Kláry

Přijďte i letos ochutnat mladá vína českých vinařů, a poodhalit tak kvalitu nového ročníku.
Již tradičně vás zveme ke slavnostnímu otevírání Svatomartinského vína na vinici sv. Kláry.

Adventní tvoření
24. – 25. 11. Zázemí administrativní budovy

Vánoce jsou svátkem klidu a všichni se na ně dlouho připravujeme. Zkuste letos sami vyrobit vánoční dekorace nebo malý dárek pro své blízké.

V prosinci se návštěvníci mohou těšit na speciální večerní provázení skleníkem Fata Morgana
a na výstavu Vánoce v tropech, která přiblíží, jak se slaví Vánoce v oblastech okolo rovníku. Termíny těchto akcí včas zveřejníme.

Akce na vinici sv. Kláry

Posvícení sv. Kláry
12. 8. 2018 Piknikový den na vinici sv. Kláry. Kde jinde a čím jiným připít Kláře v její sváteční den než vínem z vinice sv. Kláry?           

Mezinárodní den Rulandského modrého
18. 8. 2018 19.00   Vertikální degustace Rulandského modrého

Děti jdou do školy
3. 9. 2018 Speciální degustace (ne)jen pro odhodlané a vytrvalé rodiče

Vinobraní sv. Kláry
15. 9. 2018 - 16. 9. 2018

Vinice sv. Kláry, Ornamentální zahrada  11.00–19.00
Milovníci vína by si v diáři měli poznamenat víkend 15. a 16. září. V tomto termínu ožije jedna z nejstarších vinic v Praze oslavou sklizně. Vinobraní sv. Kláry představí vinařskou produkci jak místní, tak i dalších vinařství z Čech a Moravy. Chybět nebude ani doprovodný hudební program. Zaposlouchejte se se sklenkou v ruce do tónů folku, typických cimbálovek či jazzu, a to jak na samotné vinici, tak v rozkvetlé Ornamentální zahradě. Program bude probíhat po oba víkendové dny od 11.00 do 19.00 hodin.

Svatomartinský přípitek
11. 11. 2018 11.00

Přijďte i letos ochutnat mladá vína českých vinařů a poodhalit tak kvalitu nového ročníku. Již tradičně vás zveme 11. 11. v 11 h ke slavnostnímu otevírání Svatomartinského vína na Vinici sv. Kláry. Čeká na vás výběr mladých a svatomartinských vín českých i moravských vinařů. Oslavte svátek mladých vín v Troji!

Změna programu vyhrazena. Další informace najdete na www. botanicka.cz.