Jitka Asterová a Zdeněk Podhůrský si zkusili, jaký je život nevidomých

Jitka Asterová a Zdeněk Podhůrský si zkusili, jaký je život nevidomých

Jitka Asterová a Zdeněk Podhůrský si zkusili, jaký je život nevidomých

Osobnosti si zkusily život nevidomých. Zítra se totiž slaví Mezinárodní den bílé hole

Mezinárodní den bílé hole, který upozorňuje na odlišnosti v životech nevidomých, připadá každoročně na 15. října. Letos ho tedy celý svět oslaví už zítra. V Praze se už včera k příležitosti Dne uskutečnila speciální akce, která přiblížila veřejnosti zdravotní handicap a každodenní život s ním. Všichni návštěvníci obchodního domu KIKA v Čestlicích si mohli vyzkoušet různé domácí práce poslepu. Mezi nimi třeba i česká herečka Jitka Asterová nebo Zdeněk Podhůrský.

 

Stlaní postelí, vysávání či zametání podlahy, věšení a skládání prádla nebo prostírání stolu. Tohle všechno jsou běžné lidské činnosti, které však není zcela snadné dělat bez použití zraku. Právě na to upozornila pražská akce s názvem Mezinárodní den bílé hole. Umožnila komukoliv, kdo navštívil obchodní dům KIKA v pražských Čestlicích, vyzkoušet si alespoň na chvílí domácí práce poslepu.

Herečka Jitka Asterová si jako první úkol vybrala povlékání postele, což považovala za nejlehčí z nabízených domácích činností. Jak se ale ukázalo, byl to pro ni osobně ten nejnáročnější. „Možná právě proto, že to byl poslepu vůbec první můj úkol tady, se mi zdálo povléknout postel jako nejtěžší. Nejsnadnější mi přišlo pověsit bez použití zraku prádlo, s tím jsem si myslím poradila dobře,“ ohodnotila svůj výkon česká herečka a moderátorka.

 

Naopak pro Zdeňka Podhůrského bylo nejobtížnější prostřít stůl. „Ten stůl se mi poslepu zdál mnohonásobně menší, než ve skutečnosti,“ řekl, když si to vyzkoušel. Po tom, co se snažil ustlat si „svou“ postel bez použití zraku a sundal si klapky z očí, se upřímně rozesmál. „Tohle je spíš nějaký pytel než ustlané lože,“ reagoval se smíchem.

Den bílé hole nás má vyzvat k tomu, abychom se lépe rozhlédli kolem sebe a pomáhali lidem se zrakovým postižením. A stejný cíl měla i pražská akce pořádaná k příležitosti tohoto svátku. Navázala na prohlídky Neviditelné výstavy v Novoměstské radnici, kde může člověk zažít několik desítek minut života v naprosté tmě a bez zraku. „Chceme dát těm, kteří o to stojí, možnost poznat na chvíli úplně jiný život. Vyzkouší si, jaké to je se pohybovat bez zraku třeba v ruchu města nebo v lese, jak může být nelehké zapnout si mikrovlnnou troubu nebo třeba jak si objednat a zaplatit za kávu,“ vysvětluje Lukáš Vámoš, jeden z průvodců Neviditelné výstavy. Ta je na Karlově náměstí v Praze otevřená veřejnosti od dubna 2011 a od té doby ji navštívilo už více než 188 000 lidí.

Mediálním partnerem akce byl kulturní portál www.informuji.cz.

Mezinárodní den bílé hole se slaví každoročně 15. října. Začal se slavit před 50 lety, kdy se v New Yorku konalo zasedání Světové rady pro blaho slepců. Jeho cílem je upozornit na mnohdy nesnadný život nevidomých lidí v našem okolí a hlavním symbolem se tak stala bílá hůl, jedna ze základních slepeckých pomůcek. Bílá hůl se váže se ke jménu fotografa Jamese Biggse, který žil v Bristolu. Při autonehodě totiž přišel o zrak, a protože měl strach pohybovat se bezpečně před svým domem, kde byl hustý silniční provoz, rozhodl se natřít si svou hůl na bílo. Chtěl se zviditelnit, aby jej řidiči na vozovce nepřehlédli. Ve dvacátém století se pak v dopravním značení stala hůl symbolem nevidomých osob.

 

Neviditelná výstava v Praze byla otevřena 1. dubna 2011. Snaží se ukázat jednak svět nevidomých lidí, jednak odpovědět na otázky, jak jim pomoci a porozumět. Po takzvané „neviditelné cestě“ zde návštěvníky provádí nevidomí průvodci a na chvíli zprostředkovávají úplně jinou zkušenost se životem. Návštěvníci si mohou například vyzkoušet, jak se pohybovat v ruchu města i v lese, jak se umýt či zapnout mikrovlnnou troubu, jak zaplatit za kávu či vybrat správné koření k ochucení oběda.