Jiří Křižan - Stín

Jiří Křižan - Stín

Jiří Křižan - Stín

Jiří Křižan: STÍN

TBN028-2, EAN 8594177770283, CDmp3299 Kč
Celkový čas 4 hodiny 28 minut


Čtou Josef Somr a Pavel Batěk

Hudba Raven

Režie Robert Tamchyna

Novelu Stín napsal Jiří Křižan v roce 1968, ale jejího českého vydání se nedožil. Naději na vydání zhatila normalizace. V roce 1990 se stala předlohou filmu Tichá bolest, který natočil režisér Martin Hollý s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli. Na pultech knihkupectví se tak objevila až v roce 2018 díky Knihovně Václava Havla.

Je to příběh tiše prožívané bolesti a smíření. Jankův děda umírá s vědomím, že páchané zlo v posledku ničí více ty, kteří jej páchají nebo kteří mu třeba jen nečinně přihlížejí, a to bez ohledu na konkrétní dobu. A je to samozřejmě i příběh vyznání lásky vnuka ke svému dědovi. Právě v těchto ohledech je to příběh mocný stejně jako slivovice, kterou Jankův děda po své svatbě zakopal kdesi na zahradě, aby tam ve vysmoleném soudku zrála a ubíhajícími léty získávala na síle.

Ondřej Nezbeda – novinář


Jiří KŘIŽAN

Z jeho přibližně dvacítky scénářů pro český film jsou nejznámější Kaňon samé zlato, Stíny horkého léta, Postavení mimo hru, Signum Laudis, Pasáček z doliny, Prodloužený čas, Outsider, Cesta na Jihozápad, Tichá bolest, Je třeba zabít Sekala a O rodičích a dětech.  V roce 1981 byl za scénář filmu Signum Laudis navržen na Státní cenu Jiří Křižan (1941–2010) – scénárista Klementa Gottwalda, kterou ovšem odmítl převzít. V lednu 1989 zakládá petiční výbor za propuštění Václava Havla. Ve stejném roce je spoluautorem petice Několik vět, spoluzakládá Občanské fórum a po prvním zvolení Václava Havla prezidentem se stává jeho poradcem. V druhé polovině 90. let se vrací k tvorbě. A hned za první realizovaný scénář Je třeba zabít Sekala obdrží v roce 1998 Českého lva. O rok později získává obdobné ocenění za stejný scénář v Polsku. Pro televizní obrazovky vytvoří dva seriály – Na lavici obžalovaných justice a Záchranáři.  Posledním zfilmovaným dílem je slovenský snímek Pokoj v duši (2009). Až do své předčasné smrti pečuje o rodinný majetek v Brankách na Valašsku. 

Titul je ve výhradní distribuci Radioservisu.