Jiří Kalfař se představí jako první Čech na NYFW

Jiří Kalfař se představí jako první Čech na NYFW

Jiří Kalfař se představí jako první Čech na NYFW

 Jiří Kalfař se představí na Týdnu módy v New Yorku. Kolekci tam předvede jako vůbec první Čech
Talentovaný designér, který obléká Karolínu Kurkovou nebo Camilu Cabello, předvede kolekci inspirovanou Evženem Oněginem. Bohatě ji zdobí českým křišťálem a šperky z dílen Preciosy.
„Je to poprvé, co český návrhář představí kolekci na newyorském Týdnu módy. Chtěl jsem proto přijít s tím nejlepším, co česká, potažmo slovanská kultura a móda nabízejí,“ popisuje přípravy na svůj newyorský debut Jiří Kalfař, „proto jsem sáhl i po křišťálu z Preciosy. Při práci na modelech pro svou kolekci na podzim a zimu 2019 jsem se vydal přímo do dílen v Křišťálovém údolí a s pomocí tamějších řemeslníků aplikoval křišťál na své návrhy. Na některých designech mi ovšem výrazně pomohly transfery s úžasně jednoduchou aplikací,“ doplňuje mladý designér. Kalfařovy modely s českým křišťálem vynesou na mole ikony jako Linda Vojtová nebo Pavlína Pořízková.
Kolekce se inspiruje románem Alexandra Sergejeviče Puškina Evžen Oněgin. Na jednotlivých kusech se projevuje inspirace postavou vypravěče – zosobněná tváří Kalfaře vyvedenou v precizním křišťálovém transferu – ale i samotnou dobou, kdy byly výtvarné umění, hudba, literatura i móda na vrcholu. „Vzal jsem prvky z oděvů této epochy a využil je v kolekci současným způsobem tak, aby vznikly unikátní současné modely. Zásadní důraz kladu na nositelnost všech kusů,“ doplňuje Kalfař.
Celá kolekce vznikla v souladu s dlouhodobou Kalfařovou filosofií, tedy tak, aby nepodporovala žádnou krutost na zvířatech. Využívá také látku z kapokových vláken stromu vlnovce pětimužného, která byla vyrobena v Česku, recyklované materiály, textilie z předchozích kolekcí nebo filmových natáčení. Také křišťál z Preciosy vzniká udržitelným způsobem a cestou ohleduplnou k životnímu prostředí. „Ekologie je pro nás stále důležitější. Soustavně vylepšujeme výrobní procesy tak, aby byly co nejvíce ohleduplné k životnímu prostředí a udržitelné ve vztahu k okolní přírodě i našim zaměstnancům. Samozřejmostí je stále rostoucí podíl recyklace,“ doplňuje Jan Štiller, ředitel úseku rozvoje obchodu a marketingu Preciosy Components.
Vrchol kolekce tvoří looky bohatě zdobené transfery a doplněné topy z křišťálové sítě. Kalfař na designech pracoval se šatonovými růžemi Maxima. Každá z nich dovede odrazit 264 paprsků světla, což z nich dělá nejblyštivějšími broušené kameny svého druhu na světě. Rozličné v Česku vyrobené klobouky doplňují masivní lustrové ověsy z českého křišťálu, boty a samotné oděvy doplňují i zlaté pájené knoflíky a další křišťálové komponenty.

Přehlídka Jiri Kalfar A/W 2019 se koná 7. února 2019 od 16 hodin v newyorském prostoru Industria.  

Jiří Kalfař
Mladý designér vstoupil do povědomí módního světa dostal přehlídkou Save the Bees pro sezonu Jaro/Léto 2018, kterou předvedl v Londýně. Jeho styl se vyznačuje inovativními střihy a častou inspirací folklorem v potiscích oděvů. Zatímco v dámské módě oslavuje svobodu a nespoutanost žen prostřednictvím splývavých siluet a výrazných barev, v módě pánské posouvá hranice a stereotypy genderu. Kalfař, který je původní profesí tanečník baletu, se výrazně angažuje v boji za práva zvířat a veškerá produkce spojená s jeho jménem je udržitelná a vytvořená etickým způsobem.
Práce Jiřího Kalfaře se objevily v magazínech jako Vogue, Elle, L´Officiel nebo Forbes. Americký magazín Nylon jej označil za jednoho z osmi nejzajímavějších mladých designérů a mezi top nováčky světa módy ho zařadil také francouszký L´Officiel. 
Preciosa Components
Sklářská tradice Preciosy sahá více než pět století nazpět, a to do roku 1548, kdy byly v Křišťálovém údolí na území dnešní České republiky položeny její základy. Ty stojí na ideálech, jako jsou kvalita, odolnost a inovace.  Díky těmto hodnotám Preciosa již po staletí dosahuje nových technologických objevů a podmanivou a nadčasovou kvalitu pravého českého křišťálu dokázala rozšířit na trzích po celém světě. Centrála společnosti se nachází v Jablonci nad Nisou.
V současnosti Preciosa Components nabízí přes 35 000 křišťálových kamenů pro stále rostoucí portfolio luxusních módních značek, známých designérů i výrobců módních komponent na šesti kontinentech. To vše vždy v absolutním souladu s průmyslovou i environomentální legislativou. Veškeré produkty v našem portfoliu jsou vyrobeny v České republice. Preciosa Components je členem rodiny Preciosa Group, která v současnosti provozuje 11 zastupitelských kanceláří v USA, Spojeném království, Rusku, Číně, Hong Kongu, Jižní Koreji a Dubaji.