Jídlo prozradí, na co máte alergii

Jídlo prozradí, na co máte alergii

Jídlo prozradí, na co máte alergii

Jídlo může prozradit, na co máte alergii!
Pokud jste na sobě zpozorovali, že vás po snězení oříšků šimrá v krku nebo po jablku trne v ústech, jste nejspíše alergičtí na pyl. Jde totiž o takzvaně zkříženou alergii mezi pyly a potravinami, kterou trpí ve střední Evropě zhruba 50 % pylových alergiků. Víte, jaké potraviny prozradí alergii?
Zkřížená alergie vzniká na základě podobnosti složení alergenů (bílkovin). Protilátky imunitního systému, vytvořené proti určitému pylovému alergenu, pak reagují na stejném principu i s jídlem. Zkřížené reakce existují mezi potravinami vzájemně, ale i mezi potravinou a vzdušným alergenem (pyl, roztoči). „Hlavním projevem zkřížené alergie mezi pyly a potravinami je orálně alergický syndrom (OAS), nově také pylovo-potravinový syndrom (PFS), který se projevuje do několika minut pálením rtů, patra, jazyka, škrábáním v krku, může dojít k vyrážce nebo otokům kolem úst“, vysvětluje MUDr. Iva Pončáková, alergo-imunoložka z nemocnice Na Homolce. Pokud pokračuje alergik v další konzumaci potraviny, mohou se objevit i významnější příznaky, jako je zánět spojivek, vodnatá rýma, astmatický kašel, otok hrtanu nebo anafylaxe (prudká alergická reakce). K reakci na zeleninu a ovoce může dojít i vdechnutím, dotekem (mnutí očí), při loupání, krájení, strouhání potravin. Tepelná úprava zeleniny (u některých druhů musí být dostatečně dlouhá např. celer, petržel) a ovoce alergenní vliv čerstvé potraviny ruší. Totéž ale neplatí u ořechů a arašídů, které obsahují teplu odolnější alergen. „Existují vědecké práce, které potvrzují, že užíváním pylové specifické alergenové imunoterapie lze časem v některých případech navodit i stav tolerance týkající se i některých potravin,“ říká MUDr. Iva Pončáková. Naopak zkřížená alergie mezi venkovními a domovními plísněmi není příliš častá.   

V současné době je v ČR k dispozici tabletová forma roztočové a trávové alergenové imunoterapie, v nejbližší době bude již možnost léčit i alergenovou imunoterapií alergii na ambrozii a na podzim tohoto roku by měla být k dispozici tabletová alergenová imunoterapie na alergen břízy (břízovitých), která v tomto období produkuje velké množství pylu, šířícího se větrem na značné vzdálenosti. Alergika na pyl břízy potrápí i zkřížená alergie s lískou, olší, habrem, dubem, bukem, černým bezem, topolem, platanem, některými travami a pelyňkem. Projevy alergie můžete zaznamenat i díky syndromu „jablko – celer – lískový ořech“. Pokud vám konzumace těchto potravin vyvolává alergickou reakci, měli byste začít řešit své onemocnění již letos. Začnete-li s terapií včas, příští rok se vám už může alergie vyhnout.   
 

Kdy je nejlepší čas pro testování alergie?
Pokud máte příznaky alergie v právě probíhající pylové sezoně (ať je jarní, letní či podzimní), požádejte svého praktického lékaře o předepsání antihistaminika, případně si kupte volně prodejné léky, které budete kapat do očí či aplikovat formou spreje do nosu. Nezapomeňte si vystavit doporučení na alergologické vyšetření. Vzhledem k plné kapacitě ordinací máte nejvyšší čas. V případě pylové alergie je vhodné testování a krevní odběry na podzim. Alergenovou imunoterapie roztočovou lze zahájit kdykoliv, pylovou (trávy, stromy, plevele) mimo probíhající pylovou sezonu, ideálně na podzim (jarní a letní pyly) eventuálně v zimě (plevele).