Je to jen konec světa - Dolanův film oceněný v Cannes

Je to jen konec světa - Dolanův film oceněný v Cannes

Je to jen konec světa - Dolanův film oceněný v Cannes

Česká kina uvedou v Cannes ověnčený snímek režiséra Xaviera Dolana Je to jen konec světa

Šestý celovečerní film teprve sedmadvacetiletého kanadského režiséra Xaviera Dolana Je to jen konec světa míří do českých kin. Snímek, jenž britský deník Guardian označil za „brilantní, stylizovanou až halucinogenní výpověď o nefunkční rodině” byl uveden v premiéře na letošním festivalu v Cannes, odkud si odnesl Velkou cenu poroty. V příběhu mladého dramatika, který se po 12 letech vrací domů na venkov, aby oznámil svou blížící se smrt, si zahrála současná francouzská herecká špička – držitelka Oscara Marion Cotillard, Vincent Cassel či Léa Seydoux. Do kin film vstoupí 10. listopadu. 

Specifický režijní styl Xaviera Dolana

 

Je to jen konec světa je adaptací stejnojmenné divadelní hry Jeana-Luca Lagarce z roku 1990. Hlavní úlohu smrtelně nemocného dramatika Louise svěřil Dolan mladému francouzskému herci Gaspardu Ullielovi, jehož dosud nejvýraznější rolí byla postava módního návrháře Saint Laurenta ve stejnojmenném filmu. „Xavier dokáže vyjádřit všechno nevyjádřené prostřednictvím filmu a dělá to skvěle. Při režírování se zaměřuje na to, aby odkryl vše, co se postavy skutečně a niterně snaží sdělit,“ popsal spolupráci s režisérem Ulliel.

Vyjádřit nevyřčené

Na snímku, který rozplétá vztahy v nefunkční rodině, oceňují kritici především přesvědčivé herecké výkony hlavních představitelů a Dolanův specifický, stylizovaný režisérský rukopis. Pro režiséra bylo dle jeho slov stěžejní ukázat všechny emoce, nedostatky a nejistoty postav v omezeném prostoru jednoho odpoledne a jednoho domu. „Ve filmu jde o jedno odpoledne, které spolu postavy tráví v ohraničeném prostoru, a o to, jak se během něj vyvíjejí. Kdo koho poslouchá, kdo koho neposlouchá, kdo koho pozoruje a kdo koho chrání – tohle je život. Je to jen konec světa je letmý pohled na krátkou chvilku v životech lidí, kteří jsou k sobě necitliví a nevědí, jak se milovat,” říká režisér Xavier Dolan.

Kanada si Je to jen konec světa zvolila jako svého reprezentanta na Oscarech, kde film bude bojovat o titul v kategorii cizojazyčných filmů. V České republice jej diváci před 10. listopadem mohou zhlédnout v předpremiéře na 17. ročníku festivalu Mezipatra. Snímek zde bude uveden v hlavní soutěži.

XAVIER DOLAN

Od svých čtyř let účinkoval jako dětský herec v televizi i filmu. Velkou pozornost vzbudil již svým režijním debutem Zabil jsem svou matku, který dokončil v pouhých 20 letech. Snímek získal tři ceny na festivalu v Cannes v sekci Quinzaine des Réalisateurs a reprezentoval Kanadu na Oscarech. Velkého ohlasu na festivalech v Cannes a Benátkách dosáhly i jeho další snímky – Imáginární lásky (2010), Laurence Anyways (2012), Tom na farmě (2013) a Mami! (2014), za nějž v Cannes obdržel cenu poroty. V současné době natáčí svůj první anglicky mluvený film The Death and Life of John F. Donovan, na kterém spolupracuje s Jessicou Chastain, Natalie Portman, Nicholasem Houltem, Kitem Harringtonem a Susan Sarandon.

Synopse filmu

Mladý úspěšný dramatik se po 12 letech prožitých ve velkoměstě vrací domů za rodinou, aby oznámil svou blížící se smrt. Svět kosmopolitního muže je však členům rodiny příliš vzdálený a nepředstavitelný, než aby mohlo dojít ke smíření a naplňujícímu prožití posledních společných chvil. Film mladého kanadského režiséra Xaviera Dolana si z festivalu v Cannes odnesl Velkou cenu poroty. Svébytný Dolanův režijní styl doplňuje hvězdné herecké obsazení současné francouzské špičky – Marion Cotillard, Vincenta Cassela nebo Léy Seydoux.