Jazzový pianista Jason Moran opanuje v jeden večer Velký sál Lucerny i Lucerna Music Bar

Jazzový pianista Jason Moran opanuje v jeden večer Velký sál Lucerny i Lucerna Music Bar

Jazzový pianista Jason Moran opanuje v jeden večer Velký sál Lucerny i Lucerna Music Bar

Jazzový pianista Jason Moran opanuje v jeden večer Velký sál Lucerny i Lucerna Music Bar

Dva koncerty v jeden večer čekají předního současného jazzového pianistu Jasona Morana v pondělí 2. listopadu na Strunách podzimu. Moran je muž mnoha tváří a návštěvníkům Strun podzimu se představí nejen jako brilantní sólový hráč, ale i jako skvělý bavič a zkušený kapelník při následné odvázané Fats Waller Dance Party. Letos čtyřicetiletý klavírista Jason Moran zaujal festivalové publikum již v roce 2011 jako sideman Charlese Lloyda. Na CNN nedávno Morana charakterizovali jako umělce, který je jednou nohou v minulosti, druhou v budoucnosti, a kariéru má ukotvenou v přítomnosti. Má za sebou více než deset alb jako kapelník, další přehršel nahrávek jako ceněný sideman, ale hlavně tisíce odehraných koncertů v roli leadera i spoluhráče. Doprovázel řadu velkých jazzových jmen několika generací – kromě Charlese Lloyda také Cassandru Wilson, Waynea Shortera, Sama Riverse či Joea Lovana. Jeho uměleckou dráhu ovlivnil na samotném začátku především pianista a skladatel Thelonious Monk, během studií pak Jaki Byard. Moran je nositelem ceny MacArthurovy nadace a před časem byl jmenovaný uměleckým vedoucím jazzu v Kennedyho centru ve Washingtonu.

 

Na sólovém recitálu v 19.30 pozve posluchače do své bohaté hudební krajiny soustředěných improvizací. V Moranově hudebním světě nalézáme historické prvky i současné, nejen jazzové žánry. Dokáže spojit harlemské piano dvacátých let, chicagskou avantgardu let šedesátých i hiphopový odpich. Vše vzniká v daný, neopakovatelný okamžik. Prestižní časopis Village Voice jeho improvizace popsal slovy: „Moran se vymyká všem ostatním klavíristům – jeho improvizace jsou dynamické, výbušné a skladbám padnou jako ulité.”

 
Od 22.00 zve Moran na Fats Waller Dance Party do Lucerna Music Baru. Návštěvníci se octnou jednou nohou na předválečné taneční party v Harlemu a druhou v 21. století. Taneční večer je poctou ikoně 20. a 30. let Fatsu Wallerovi – skvělému jazzovému zpěvákovi a klavíristovi a hlavně jedinečnému showmanovi. Taneční charakter pocty Fatsu Wallerovi umocní skvěle obsazený band i zpěvačka Lisa Harris. „Na rozdíl od současnosti, kdy na jazzových koncertech publikum zpravidla sedí, se v době Fatse Wallera naopak očekávalo, že budou lidi tancovat,“ láká na dance party Jason Moran a dodává: „Když zavzpomínáte na Fatse, Dukea Ellingtona, Fletchera Hendersona, Earla Hinese, ti všichni dělali populární hudbu své doby: taneční hudbu!“ Za nahrávku pocty s přiléhavým titulem All Rise, která zvedne posluchače ze židle doma i na koncertě, letos získal Jason Moran nominaci na cenu Grammy.

Více informací a vstupenky na www.strunypodzimu.cz.