Jaké pokojovky vybrat do tmavších interiérů

Jaké pokojovky vybrat do tmavších interiérů

Jaké pokojovky vybrat do tmavších interiérů

Budiž… tma! Jaké pokojovky vybrat do tmavších interiérů radí květinářství Zahrada na niti

Pocházejí ze subtropických a tropických oblastí, ale vy chcete, aby se jim dařilo u vás doma. Ne všechny druhy pokojovek naštěstí potřebují světlo jako na rovníku. Lenka Hrubá z originálního květinářství Zahrada na niti přichází s tipy na pokojové rostliny, kterým se bude dařit i v tmavších interiérech a s ubývajícím slunečním svitem.

Vzhledem k principu fotosyntézy potřebuje k růstu každá rostlina alespoň nějaké světlo. Ne všechny ale potřebují přímé sluneční paprsky. „Některé květiny jsou z hlediska slunečního svitu méně náročné, protože se původně vyskytovaly například v pralesním podrostu nebo jiném přirozeně tmavším prostředí,“ vysvětluje Lenka Hrubá.

O které druhy se jedná?

Epipremnum

Epipremnum neboli šplhavice je jedna z nejméně náročných rostlin. Pěstovat ji můžete i hydroponicky, tedy jen ve váze s vodou. Je převislá, dobře se množí a existuje v mnoha barevných variantách od nejklasičtějšího potosu s bílým panašováním, přes zelený po trendy zářivě žlutý Epipremnum Aureum. Epipremnum seženete jako kokedamu na zahradananiti.cz nebo v Praze ve Školské 7 za 990 Kč.

Monstera


Možná si ji pamatujete ze školních chodeb, už několik let je tato pokojovka zase v kurzu. Monstera Deliciosa má krásně tvarované listy a snese nejen tmavší kout, ale i minimum péče. Počítejte však s tím, že časem bude potřebovat větší květináč a oporu, ke které ji budete muset vyvázat. Pokud se vám líbí její listy, ale celý kout jí věnovat nemůžete, sáhněte po menší Monsteře Monkey Mask, které stačí prostoru výrazně méně a dá se pěstovat i jako kokedama. Monsteru seženete jako kokedamu na zahradananiti.cz nebo v Praze ve Školské 7 za 1 590 Kč.

Scindapsus pictus


Elegance, hedvábné listy a světlé panašování. Scindapsus pictus je nenáročná, a přesto krásná převislá pokojovka, která nevyžaduje mnoho péče. Zalijte ji po mírném proschnutí substrátu. Pokud byste na ni zapomněli, o zálivku si řekne stočením listů. Scindapsus pictus seženete jako kokedamu na zahradananiti.cz nebo v Praze ve Školské 7 za 990 Kč.

Sanseviera


Získala nelichotivou přezdívku, teď se ale vrací znovu do módy. Sanseviera neboli tchýnin jazyk vydrží snad úplně všechno kromě přelévání. Ideální volbou je i do bytů, kde není moc místa. Když o ni budete dobře pečovat, potáhne úzce do výšky. Sansevieru seženete na zahradananiti.cz nebo v Praze ve Školské 7 za 1 590 Kč.

Maranta

Přezdívku dostala i další pokojovka. Maranta neboli modlivka si ji vysloužila sklápěním svých listů, díky kterým budí dojem, jako by se modlila. V přírodě se plazí v podrostech deštných lesů Jižní a Střední Ameriky. Dopřejte jí vlhko, teplo a omezené světlo a bude vás milovat. Marantu seženete na zahradananiti.cz nebo v Praze ve Školské 7 za 990 Kč.

Anthurium


Toužili jste po kvetoucí pokojovce, ale nikdy to nevyšlo? Zkuste toulitku. Její květy sice vypadají trochu voskově, vydrží vám ale neskutečně dlouho, a pokud ji nebudete rosit a omezíte zálivku, pokvete vám celoročně. Anthurium seženete na zahradananiti.cz nebo v Praze ve Školské 7 za 1 990 Kč.

U všech těchto rostlin je potřeba kontrolovat četnost zálivky. V horších světelných podmínkách totiž květiny nepotřebují tolik vody, dávejte si tedy pozor, abyste je nepřelévali. „Než rostlinu zalijete, nejdříve zkontrolujte, jestli je povrch substrátu už mírně vyschlý a jestli nestojí ve vodě. Přelévání se projevuje uhníváním kořenů, rostlina vypadá, že schne nebo vytváří slabé vytáhlé přírůstky, které se táhnou za světlem,“ doplňuje zakladatelka květinářství.

TIP Lenky Hrubé: „Jestli vám na živých rostlinách v místnostech bez oken opravdu záleží, můžete je zkusit po několika dnech vyměňovat, aby nebyly na místě bez světla moc dlouho. Tento postup mám osobně vyzkoušený a můžu ho jen doporučit.“

Ať už vám vaše domácnost klade jakékoliv překážky, pro milovníka květin nemusí být žádná z nich nepřekonatelným problémem. Zahrada na niti poradí jak s rostlinami do nepříliš prostorných interiérů, tak i do těch, které nedisponují přemírou světla. Stačí zvolit ten správný druh.

O Zahradě na niti:

Neobyčejné květinářství zahradní architektky Lenky Hrubé s nejen levitujícími rostlinami Zahrada na niti vzniklo v roce 2011 jako česká odpověď na japonské kokedamy. Postupně se rozšířilo o závěsná aerária a jejich stojací varianty, terária. V roce 2012 Lenka Hrubá otevřela ve Školské ulici v Praze kamennou pobočku, showroom a ateliér Zahrady na niti v jednom a stala se tak jednou z prvních českých průkopnic vlny pokojovek a urban jungle. Na krátkodobé trendy se však v Zahradě na niti nehledí. Zato se klade důraz na odpovědnost, udržitelnost a odvahu dělat si věci po svém. www.zahradananiti.cz