Jak se saunuje v zahraničí? Nor se potí i 60 minut, v ruské sauně dostanete masáž metlou

Jak se saunuje v zahraničí? Nor se potí i 60 minut, v ruské sauně dostanete masáž metlou

Jak se saunuje v zahraničí? Nor se potí i 60 minut, v ruské sauně dostanete masáž metlou

Saunování je staré jako lidstvo samo. Vyvíjelo se na různých místech země stovky a tisíce let a dnes se díky tomu můžeme setkat s regionálními odlišnostmi. Jinak probíhá saunování ve Finsku, v kolébce prohřívání, jinak v Itálii, kde sauny mnohem více voní po bylinkách nebo Německu, kde se píší dějiny moderních saunových ceremoniálů. Na co zajímavého můžete v zahraničních wellness centrech narazit, a kam by se měl nadšenec saunování určitě vydat, se dočtete v následujících tipech.

Co je saunový ceremoniál?

Jedná se o sezení v sauně trvající 10 až 15 minut, během kterého používá saunamistr ručník pro lepší cirkulaci horkého vzduchu, což zintenzivní pocení a vnímání horka. Pro umocnění zážitku se používají 100% přírodní éterické oleje nebo třeba hudba či kostýmy. V saunových ceremoniálech, kterých existuje celá řada od relaxačních po zážitkové, se pořádají soutěže, a dokonce i mistrovství světa pod názvem AUGUSS WM.

Německo píše dějiny moderního saunování

Zavítáte-li do sauny v Německu, nepoznáte rozdíl oproti naší české sauně. Stejně jako u nás je vyžadován pobyt bez plavek, a většina saun je smíšených pro obě pohlaví. Náš soused však vnesl do dějin prohřívání něco pozoruhodného. Je místem vzniku saunového ceremoniálu v dnešní moderní podobě. V Německu najdete i jednu z největších saun v Evropě s kapacitou pro 180 lidí, kterou mají ve Wellness centru SATAMA u Berlína. To se stalo v roce 2013 dějištěm prvního Mistrovství světa AUGUSS WM, tedy mistrovství v saunových ceremoniálech.

Norové se potí i 60 minut

Kolébkou evropského saunování jsou severské země. V Norsku, Finsku a Estonsku se saunováním začíná od útlého dětství, rodiče běžně saunují kojence. Sauna slouží nejen k relaxaci, ale i setkávání nebo k pracovním schůzkám. Z Norska pochází tradiční ceremoniál BADSTU, který trvá 60 minut. Ten zažijete například ve wellness centru Farris Bad ležícím na mořském pobřeží a se saunou umístěnou přímo nad oceánem. Hodinové saunování není v Norsku nic výjimečného, běžně se pořádají sezení trvající i několik hodin!

V italské sauně to voní po bylinkách

Italským poselstvím jsou bylinkové péče a peelingové procedury, které blahodárně působí na pokožku těla. Převážně sever země dnes zažívá boom saunového divadla. V řadě zdejších resortů vznikají technicky dokonale vybavené prohřívárny, ve kterých se předvádí nejmodernější saunová umění. Z Itálie pochází také známý sauner Mario Santini, který je v současnosti prezidentem AUFGUSS WM.

Polsko je velmoc v saunových ceremoniálech

Nejzajímavější součástí moderního saunování je bezpochyby saunový ceremoniál. Aktuální velmocí v těchto úchvatných saunových divadlech je Polsko. Pokud se vydáte do zdejších saun nebo budete mít možnost účastnit se světových soutěží, pak se setkáte s celou řadou výborných saunamistrů, kteří jsou proslulí hlavně neuvěřitelnou prací s ručníkem. Podchází odsud i držitel titulu mistra světa z roku 2018 Maciek Piczura. Polsko se také za 2 roky stane hostitelskou zemí pro mistrovství světa, pro které se staví nový velkolepý saunový amfiteátr s kapacitou až 300 lidí, a to ve známých římských lázních Palac Saturna Termy Rzymskie ve města Czeladź.

V ruské banje se o vás postará bánčik

Ruská banja spojuje saunování s prvky léčitelství. O hosty se zde stará bánčik, který poskytuje zajímavou proceduru tzv. metličkování. Pro tuto speciální masáž se používají metličky z dubu břízy a celé řady dalších stromů. Ty se získávají na konci jara, kdy jsou plné mízy. Bánčik pomocí namočených větviček prohřívá a hněte tělo masírovaného, a zároveň tak do vzduchu i do pokožky proudí přírodní silice obsažené v metličkách. Každý strom a každá silice přináší jiné účinky. Banja na ruském venkově slouží mimo jiné jako přírodní lékárna.

Zažijte to nejlepší ze světového saunování i v Česku. V březnu startuje Saunafest 2019!

V Česku má saunování dlouhou tradici a pozadu nejsou Češi ani v saunovém divadle, v němž mají například i mistra světa Jiřího Žákovského. Tuzemská centra se v posledních letech předhánějí v počtu a kvalitě saunových ceremoniálů. Největším v Česku je Saunový svět Aquapalace Praha v Čestlicích, kde je 14 prohříváren, rozsáhlá venkovní zóna a k vidění až 20 ceremoniálů denně. Od 28. do 31. března se zde uskuteční další ročník mezinárodního festivalu Saunafest 2019 s účastí předních saunerů z 15 zemí. Vzácným hostem bude i nejuznávanější mistr relaxačních ceremoniálů na světě, Mr. Lay Pang Ong z Malajsie. Připraveno je víc než 50 jedinečných ceremoniálů a bohatý, jak jinak než saunováním nabitý, doprovodný program.
Vstupenky na akci jsou dostání v e-shopu na www.aquapalace.cz.