Jak přivést děti ke čtení? Cesta vede přes kvalitní komiksy.

Jak přivést děti ke čtení? Cesta vede přes kvalitní komiksy.

Jak přivést děti ke čtení? Cesta vede přes kvalitní komiksy.

Ve světě komiks již dlouho funguje jako dokonalý způsob, jak dětem vštípit lásku k literatuře a pomoci se čtenářskou gramotností.Nakladatelství CREW – největší komiksové vydavatelství v ČR –se tento trend rozhodlo přinést na náš trh, a proto přichází s novou značkou CREW KIDS.

V zahraničí zájem dětí o čtení průběžně roste a mnohé tituly určené pro mladší čtenáře patří mezi nejprodávanější tituly vůbec. A to nemluvíme jen o HarryPotterovi, ale i o dalších u nás úspěšných komiksech jako je Úsměv či Sestry od RainyTelgemeierové nebo o Denících malého poseroutky, které se pohybují na pomezí beletrie a komiksu.Mimochodem, právě Kůstek, který začne od září 2018 vycházet v barevné verzi pod značkou CREW KIDS, byl jednou z přelomových knih, která v USA přilákala děti zpátky do knihoven.

ZnačkouCREW KIDSbudou do budoucna označovány komiksy, které mohou číst předškoláci (např. komiks Mimoni je téměř bez textu) i děti na prvním stupni základních škol. Jejich smyslem a cílem je pomocí zajímavých témat i postav přitáhnout děti ke čtení. Velkou roli v těchto příbězích hraje zejména přátelství či rodina, tedy témata, která osloví mladší čtenáře, bez nevhodného či příliš komplikovaného jazyka. Často jde o krátké historky, u kterých děti udrží pozornost.

Pod značku CREW KIDS zatím patří jak humorné knížky, které znají děti z televize a filmů (Mimoni, BartSimpson či SpongeBob), tak hravě dobrodružné fantasy příběhy (Kůstek, Batman a Želvy nindžaAdventures); její záběr bude nadále růst.

Je i v našem zájmu, aby děti četly, říká Petr Litoš z Nakladatelství CREW. „A komiks je k začátkům ideální. Koneckonců, my jsme také začínali se Čtyřlístkem. Komiks spojuje text s obrazem, takže je živější, pochopitelnější, pro začínající čtenáře jednodušší a víc oslovuje emoce.“

Pro usnadnění orientace dětem, rodičům, knihovníkům i učitelům bude na každé z knížek pod značkou CREW KIDS uvedeno, od kolika let je pro čtenáře vhodná.

Jaké komiksy se tedy pod značkou CREW KIDS v nejbližší době objeví na pultech?

V srpnu:

Mladí Titáni do toho! 1. díl (od 7 let) – humorný pohled na svět superhrdinů inspirovaný i u nás vysílaným animovaným seriálem, někdy až na pokraji grotesky. Komiks sází na příběhy dětské party a na zábavné a krátké historky. Skupina mladých hrdinů (vedena Batmanovým parťákem Robinem) sice bojuje se zločinem… ale taky řádí na minigolfu, u počítačových her, prožívá první lásky a má problémy se svými rodiči.

V září:

Kůstek 1. díl (od 8 let) – fantasy epos, ve kterém se míchá humor s napětím a jedno plynule přechází v druhé. Všechno vystihuje dynamická kresba, díky které Kůstek připomíná nejlepší filmy od Pixaru. A podobně jako tyto filmy, i on bez problému nadchne jak děti, tak dospělé. Stejně jako Asterix, Garfield či Hobit nebo Nekonečný příběh nemá ani Kůstek shora žádná věková omezení. Celá série u nás už jednou vyšla, v původní černobílé verzi – a teď vychází znovu v kolorovaném vydání, které osloví také mladší publikum. To se povedlo nad očekávání zejména v USA, kde kolorovaný Kůstek odstartoval vlnu zájmu o komiks pro děti.

V říjnu:

DC Superhrdinky 1. díl (od 7 let) – komiks zaměřený na mladé čtenářky zachycuje dospívání nejslavnějších hrdinek (a záporaček) DC vesmíru. Zábavnou formou ukazuje, že i holky obdařené obrovskou mocí mají úplně stejné problémy jako čtenářky a poskytuje jim vzory a inspiraci. Mladé čtenářky tu najdou všechny své oblíbené postavy – WonderWoman, HarleyQuinn, Supergirl a spoustu dalších superdívek, které budou řešit jak školní problémy, přátelství, tak i cestování časem a boje se zlosyny.

Do konce roku 2018 pod značkou CREW KIDS dále vyjdeVelká nabušená kniha BartaSimpsona (od 6 let), SpongeBob 3. díl (od 6 let), Mimoni 3. díl (od 3 let), Kůstek 2. díl (od 8 let). Komiksové řady Simpsonovi a Garfield sice nepatří pod značku CREW KIDS, ale rozhodně zaujmou i mladší čtenáře. V září vyjde Garfield 51: Garfield válí špeky a v listopadu Simpsonovi: Komiksová supernova. 

Všechny komiksy značky CREW KIDS budou k dostání u dobrých knihkupců a v e-shopu Nakladatelství CREW.