Jack staví dům, nový film Larse von Triera, míří do českých kin

Jack staví dům, nový film Larse von Triera, míří do českých kin

Jack staví dům, nový film Larse von Triera, míří do českých kin

Jeden z největších evropských režisérů naší doby Lars von Trier se letos po sedmi letech klatby vrátil na festival v Cannes. Nejvýznamnější světový svátek filmu vzal génia a provokatéra von Triera na milost kvůli filmu Jack staví dům. V něm sériový vrah Jack rekapituluje cestou do pekla pět epizod své temné kariéry. Jednotlivé povídky jsou vyprávěny s pro režiséra typickým sarkasmem a inteligencí, které doplňuje velká porce černého humoru. „Ve filmu o zabijákovi je samozřejmě přítomná smrt, pro mě se ale jedná především o hlubokou a vtipnou reflexi života,“ říká o snímku ředitel distribuční společnosti Aerofilms Ivo Andrle. Do českých kin vstoupí film, v jehož hlavních rolích se objeví Matt Dillon, Bruno Ganz či Uma Thurman, 4. října.

„Léta jsem točil filmy o dobrých ženách, teď jsem natočil snímek o zlém muži.“

Ačkoliv Lars von Trier mluví o hlavním hrdinovi Jackovi jako o „zlém muži“, přesnou hranici mezi dobrem a zlem ve filmu nerýsuje a soudy nechává čistě na divákovi. Jack v přesvědčivém podání Matta Dillona považuje každou vraždu za umělecké dílo a s čím dál větší troufalostí se snaží přiblížit dokonalosti. Na druhou stranu však vidíme i jeho zranitelnou a nemocnou duši, stejně jako obsedantní poruchu a mírnou nešikovnost. „Když věci nejdou podle plánu, film se stáčí směrem k černé komedii o zpackaném zločinu, čímž připomíná ranou tvorbu bratří Coenů,“ říká recenze portálu Indiewire, která jinak vyzdvihuje „dokonalou filmařinu“ a snímek označuje za „možná geniální“. Film nabízí paralely také s tvorbou Quentina Tarantina: násilí zobrazené s porcí nadsázky, ironii, vtipné a chytré dialogy, formát pěti povídek, retro soundtrack a vynikající Umu Thurman. „Ve finále ale všechna srovnání pokulhávají, protože Lars von Trier je prostě nezaměnitelný originál. Jeho tvorba publikum dělí, ale každý jeho film je velkou událostí. Bylo to vidět letos v Cannes a jsme přesvědčeni, že se to potvrdí i v českých kinech,“ uzavírá Andrle.


Lars von Trier

Dánský režisér Lars von Trier je jedním z nejinvenčnějších režisérů současnosti s mimořádným autorským rukopisem. Každý režisérův nový film je diváky i kritikou velmi očekáván, neboť slibuje konfrontaci s něčím, co se na filmovém plátně běžně nezobrazuje. Režisér rád šokuje a boří společenská tabu, ať už jde o otevřenost sexuálních scén či silnou dávku černého humoru. Jeho filmy často dělí diváky i kritiky. Pro některé jsou plné rafinovaných poselství, šifer a symbolů, druhá část režiséra zatracuje za jeho posedlost zobrazováním emocí obnažených až dřeň a detailů balancujících na hranici vkusu. Jisté je, že na jeho filmy se do kina chodí a žádného diváka nenechávají chladným. Mezi režisérovy nejznámější snímky patří Prolomit vlny, Tanec v temnotách, Melancholie, Nymfomanka, Dogville, Antikrist.


 

Jack staví dům

Dánsko / 2018 / premiéra: 4. října 2018

žánr drama

Scénář Lars von Trier, Janle Hallund režie Lars von Trier kamera Manuel Alberto Claro střih Molly Marlene Stensgaard hudba Kristian Eidnes Andersen

hrají: Matt Dillon, Bruno Ganz, Uma Thurman, Riley Keough a další

stránka filmu https://www.aerofilms.cz/jack-stavi-dum/

trailer: https://youtu.be/q2IMP80hKQo 

materiály ke stažení: https://aero.capsa.cz/?slozka=6210

synopse

Pro sériového vraha Jacka je každé zabití uměleckým dílem. Své temné mistrovství se snaží během let vybrousit k dokonalosti. I přes jeho vysokou inteligenci se policie pomalu přibližuje, zatímco Jack víc a víc riskuje na cestě k dokonalé vraždě. Ponurý, chytrý i groteskně humorný snímek nás zavádí do USA 70. let. V hlavních rolích se objeví Matt Dillon a Bruno Ganz, ve filmu účinkují také Uma Thurman či Riley Keough. Kontroverzní génius Lars von Trier jej poprvé představil na festivalu v Cannes.