J.A.R. oslaví na festivalu Šumava Rock své 30 narozeniny

J.A.R. oslaví na festivalu Šumava Rock své 30 narozeniny

J.A.R. oslaví na festivalu Šumava Rock své 30 narozeniny

Jedna z největších a nejznámějších akcí na Šumavě, Šumava Rocks, bude na svém 24 ročníku hostit přední českou kapelu J.A.R., která slaví tento rok 30 let své existence. Kde jinde  by kapela měla oslavit své narozeniny než v Sušici, kde vznikly všechny jejich desky. Výjimečnost vystoupení zaručuje speciální narozeninový repertoár všech hitů včetně songů, které nikdy na žádném koncertě nezazněly!

J.A.R. je uskupení na české scéně vskutku originální a hrají zde jedni z nejlepších muzikantů u nás . Málokterá kapela má všechny texty v češtině, navíc ty JARovské si s češtinou doslova pohrávají. Sušice je a byla inspirační lokací, kde vznikaly všechny desky, kde probíhala soustředění, kde probíhaly nekonečné večírky a tekly proudy alkoholu.

Kapela vznikla před třiceti lety v klubu U Holubů, legendární diskotéce v Praze na Smíchově, kde se dali dohromady Ota Klempíř a Michal Viktořík. Stačilo už jen, aby se přidal Roman Holý a prazáklad JARu byl hotov. Tříčlenná jednotka posílená o osobitý kytarový projev Miroslava Chyšky vystupovala v mlze a kouři na diskotékách a v klubech. Vznikly dvě první rap metalové desky se špetkou funky - Frtka (1992) a Mydli to! (1994), které natáčel i bubeník Bady Zbořil. Roman Holý začal oslovovat další muzikanty, čímž postupem času vznikla desetičlenná formace, ve které hraje J.A.R. dodnes: Filip Jelínek, Dan Bárta, František Kop, Radek Kašpar a Robert Balzar. Vznik další desky Mein Kampfunk (1997), která obsahovala takové hity jako Maksimig nebo Hnědojed, už reflektoval posun k funku. Homo Fonkianz  (1999) se stala Zlatou deskou roku a byla již vrcholem štěstí party v plné sestavě a vůbec všeobecného povědomí. Období další desky, Nervák z roku 2002, bylo nejtemnější etapou kapely. Přesto tuto „manželskou krizi“ Jaři přežili ve zdraví a i přes dlouhý porod alba vznikly hity Metamegamastítko, Nuly, Náš klan nebo Jsem pohodlný. Natáčení CD Armáda špásu (2006) byla už disciplinovaná akce mužů v plné síle a album Dlouhohrající děcka z roku 2011 to jen potvrzuje. Za poslední  desku, Eskalace dobra (2017), získali tři hudební ceny Anděl (album, skladba a skupina roku) a kapela J.A.R. tak ovládla udílení těchto hudebních cen.Dvacátý čtvrtý ročník hudebního open airu Šumava Rocks bude tento rok dvoudenní!

Letos nabízí kromě hudební produkce i mluvené slovo. Již tradičně v srdci Sušice na zeleném ostrově Santos 12. a 13.7.2019.

Cena vstupného v předprodeji: pátek 200  Kč, sobota 390 Kč, oba dny 450 Kč.

Vstupenky jsou k dispozici v síti Ticketstream https://beta.ticketstream.cz/akce/sumava-rocks-2019-24-rocnik-festivalu-memorial-radka-holeho-125803

Páteční line up je postaven na poezii, stand up comedy a projekci filmů. Své autorské básně přednese Camequerque, uskupení neformálních umělců, které ve čtyřčlenné sestavě představí svou Poe Try Performanci. Následovat budou dva oblíbení komici z Na stojáka Petr Vydra a Arnošt Frauenberg, aby publikum oblažili inteligentním humorem. Poté své dva filmy, Úhoři mají nabito, který se točil v Sušici a okolí a Em a On, osobně uvede režisér Vladimír Michálek, kdy je mezi projekcemi prostor i na dotazy diváků.

Sobotní program bude už čistě v hudebním módu. Festival letos nabízí dvě stage. Hlavní stage ovládne slovenská písničkářka Katarzie, Oldřich Kaiser & Dáša Vokatá s projektem Oldáš, mimozemské uskupení Bert & Friends, rocková kapela TH!S, Martin Šírek s autorskou deskou Děkuji produkčně zaštítěnou Romanem Holým a funkovo rapová jednička u nás, kapela J.A.R. Halo stage je obsazena DJs LuiJackem a Maceem, sušickým multiinstrumentalistou Štěpánem Potužákem a hlavním ovládajícím prvkem bude bezesporu Xavier Baumaxa, který vystoupí sólově.Konferenciérem dvoudenního programu bude herec a zpěvák Matěj Ruppert z kapely Monkey Business.

Díky zkušenostem se šumavským nestálým podnebím bude před pódiem velká zastřešená plocha o rozloze 500 m2, takže si návštěvníci hudební produkci užijí i v případě nepřízně počasí.

Festival Šumava Rocks je krom faktu, že je jednou z nejznámějších akcí na Šumavě, zároveň i jeden z nejstarších festivalů u nás. Za léta jeho trvání se na pódiu představila téměř kompletní česká hudební scéna včetně jmen jako je Hana Hegerová, Plastic People of The Universe, J.A.R., Pražský výběr, Buty, Mig 21, Chinaski, Anna K., Mňága a Žďorp či světoznámý kytarista Hiram Bullock.

http://www.sumavarocks.cz/