Intimní komorní opera o síle moci v Komedii

Intimní komorní opera o síle moci v Komedii

Intimní komorní opera o síle moci v Komedii


Intimní komorní opera o síle moci v Komedii

Městská divadla pražská, Spitfire Company a Orchestr BERG uvedou Tak tiše až

V divadle Komedie bude mít 5. a 6. září světovou premiéru intimní komorní opera Tak tiše až. Dospělá žena hledá odvahu se po letech vypořádat s traumatem, které prožila na přelomu dětství a dospívání, a snaží se veřejně ukázat na viníka. K opeře Slavomíra Hořínky napsala libreto Jana Šrámková, inscenaci režírovali Miřenka Čechová a Petr Boháč. V hlavní roli se představí mezzosopranistka Markéta Cukrová. Inscenace vznikla v koprodukci Městských divadel pražských, Spitfire Company a Orchestru BERG.

Dětství by mělo být plné lásky, hravosti, čistoty a imaginace. Někdy však dojde k události, která navždy poznamená celý život. Postava Ženy se setkává s Dívkou – se svým dětským já. Znovu prožije trauma z doby, kdy se měnila z dítěte v dívku, a hledá v sobě odvahu jej veřejně odhalit. „ Taková svědectví jsou důležitá, dostávají téma prožitého traumatu do společnosti, tím očišťují oběti i společnost a dávají naději do budoucna,“ říká autor námětu a režisér Petr Boháč, šéf Spitfire Company.

Hudební skladatel Slavomír Hořínka k pěveckému a tanečnímu obsazení opery dodává: „ V inscenaci je dospělá zpěvačka, dětská zpěvačka a dva tanečníci, z nichž jeden hraje Muže a druhý Koně. Toho lze vnímat jako alter ego holčičky, ale třeba i někoho dalšího, kdo zažil týrání. Postava Muže je prototyp osoby v dominantním postavení: sbormistra, trenéra, kněze, vedoucího zájmového kroužku…“

V hlavní roli Ženy se divákům představí mezzosopranistka Markéta Cukrová, která je pro svou mimořádnou všestrannost výjimečnou osobností české hudební scény. Právě pro její pěvecký i herecký talent s ní tvůrci od počátku počítali pro hlavní roli a kladou na ni nemalé nároky. „Prakticky po celý večer neopustím scénu, naštěstí má dílo milosrdnou hodinovou délku,“ říká Markéta Cukrová. Jako její dětské já uvidíme Sarah Alon nebo Terezu Šlosárkovou. Muže ztvární tanečník Martin Dvořák a Koně Martin Talaga.

S prvotním nápadem vytvořit operu na tak intimní téma se Petr Boháč v roce 2017 obrátil na Orchestr BERG, jehož umělecký šéf Peter Vrábel pro projekt vytipoval skladatele Slavomíra Hořínku – ten se shodou okolností podobným tématem zabýval také a ke spolupráci ještě přizval spisovatelku Janu Šrámkovou. „ Šlo totiž o to vtělit vše do jakéhosi haiku,“ říká Hořínka a dodává: „ S Janou jsme už spolupracovali a je pro mne snadné jí vysvětlit, o co mi jde. Stejně tak s Petrem Boháčem si nasloucháme a naše pohledy na věc se pak vždy časem potkají.“

Premiéry se uskuteční v divadle Komedie 5. a 6. září. Celkem je připraveno 12 představení, včetně dvou repríz pro studenty středních škol.

Vstupenky si mohou diváci zakoupit na centrální pokladně Městských divadel pražských nebo on-line na webu MDP. Rezervovat si je lze také na telefonním čísle 222 996 114 nebo e-mailu rezervace@m-d-p.cz.

Webové stránky projektu: https://www.spitfirecompany.cz/tak-tise-az

Spitfire Company – Orchestr BERG – Městská divadla pražská

TAK TIŠE AŽ | intimní komorní opera | https://www.mestskadivadlaprazska.cz/inscenace/1676/

Slavomír Hořínka, Petr Boháč,

Jana Šrámková                                                          Tak tiše až

Hudba                                                          Slavomír Hořínka

Libreto                                                         Jana Šrámková

Režie                                                            Petr Boháč & Miřenka Čechová

Scéna a kostýmy                                           Lucia Škandíková

Light design                                                  Jiří Šmirk

Hudební nastudování a dirigent                       Peter Vrábel

Orchestr BERG (Jana Kubánková – housle, Vojtěch Masnica – kontrabas, Zuzana Leimer – flétna, Anna Dolečková – klarinet, Ladislav Kozderka – trubka, František Vincúr – trombón, Roman Zabelov – akordeon, Tibor Adamský / Štěpán Hon – bicí)

Hrají

Žena                                                               Markéta Cukrová

Dívka                                                              Sarah Alon / Tereza Šlosárková

Muž                                                                Martin Dvořák

Kůň                                                                Martin Talaga

---

Projekt byl podpořen z finančních mechanismů EHP a Norska 2014-2021.

Další podpora: Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, Státní fond kultury ČR, Praha 1, Partnerství OSA

Hlavní město Praha podpořilo projekty Spitfire Company v roce 2022 a 2023 víceletým grantem v částce 1 700 000 Kč.

Mediální podpora: KlasikaPlus, Classic Praha, Český rozhlas, HISvoice, Harmonie