Igor Chmela, Katarína Knechtová a spisovatel Michal Brozman v Show Jana Krause.

Igor Chmela, Katarína Knechtová a spisovatel Michal Brozman v Show Jana Krause.

Igor Chmela, Katarína Knechtová a spisovatel Michal Brozman v Show Jana Krause.

Show Jana Krause: nejlepší herec mezi fotografy, nesoustředěná zpěvačka a hledání obyčejného štěstí

Prvním hostem prvního únorového večera byl herec Igor Chmela, jehož domovskou scénou bývalo Divadlo Na zábradlí, nyní hostuje například v Dejvickém divadle, a jenž je divákům důvěrně známý také jako skvělý komik z „Partičky“. Prý se o něm říká, že je nemluvný, jak hned zkraje s obavami poznamenává Jan Kraus, což herec nevyvrací. „Rozmluvte si mě nějakými otázkami a já si třeba v průběhu večera rozmyslím, co bych tak chtěl říct,“ opáčí Igor Chmela, který se ke svému hereckému povolání dostal oklikou, původně byl totiž železničář. „Vídával jsem dennodenně rosu na kolejích, i v dešti a na sluníčku, a při tom pohledu mě napadlo, že to asi nechci dělat po celý zbytek života.“ Kromě toho, že se tedy chopil bravurně a s úspěchem hereckého řemesla, je také výtečným amatérským fotografem, což budou moct diváci zhodnotit v připravené ukázce jeho prací. Zajímavé jsou nejen jeho fotky, ale také přístroje, kterými je zhotovuje. Sestavuje je totiž sám.

„Aparát je z krabičky od sirek,“ říká herec a při pořizování fotografie Jana Krause divákům názorně předvádí princip, jak jeho camera obscura funguje, „a úspěšnost, že fotografie vznikne, je tak třicetiprocentní.“ Svým přístrojem zvaným „sirkoň“ nafotil Igor Chmela mimo jiné sérii fotografií dokumentujících soubor Divadla Na zábradlí v průběhu zhruba deseti let. „Já jsem s tím tak jako opruzoval, že jsem občas v tý šatně herce nutil, aby se posadili a tři minuty nehejbali. Sám jsem musel odcházet, protože jsem propukal v záchvaty smíchu. A Jiří Ornest o mně prohlásil, že jsem nejlepší fotograf mezi herci a nejlepší herec mezi fotografy.“ Několikrát si také vyzkoušel žánr stand-up comedy, kde pocítil, co to znamená zažít trapnost. On sám se přitom ale moc dobře bavil. Janu Krausovi se opět podaří zabrousit i do čistě osobní sféry, a tak se dozvíme, že Igor Chmela má tři děti, je podruhé a „zhruba deset let ženatý“, snaží se marně přesně vzpomenout. „Šťastně!“ dodává však obratem. „Já sice moc nemluvím, ale zato jsem v tom manželství výbornej posluchač.“

Dalším neméně skvělým hostem byla slovenská zpěvačka Katarína Knechtová z Prešova, kterou Jan Kraus podezírá z toho, že stále jen jezdí po světě a zpívá a nemá žádný soukromý život. „Svého času propláceli bulvárním novinářům alespoň lístky na vlak. Nyní už ne. A protože bydlím v Prešově, tak se jim nevyplácí tam jezdit, takže mám klid,“ vysvětluje Katarína, proč se kolem ní v bulváru nevíří vlny a nelze se o jejím soukromí nic dočíst. „V březnu odjíždím na dovolenou do Spojených států a odtamtud do Mexika a zase zpět,“ prozrazuje své plány zpěvačka, aby dokázala, že nežije jen prací, „a v Mexiku si lehnu někam na pláž. Jedu se svou sestrou a ještě s jednou dobrou kamarádkou.

“ Zvědavému Janu Krausovi však nedává pokoje to, jak to má Katarína, která si o sobě myslí, že trpí poruchou pozornosti, proto stále vymýšlí něco nového, s partnerskými vztahy. „Kdyby nic nebylo, nebyla by nejspíš ani moje tvorba,“ odpovídá vyhýbavě a trochu mlhavě dodává, že vyhlídky jsou nyní celkem dobré. „Já se od svých patnácti let pohybuju v mužské společnosti. Takže jsou pro mě muži příliš čitelní, a aby se mi nějaký muž dostal pod kůži a trochu tam rezonoval, je trochu problém,“ říká takřka s básnickou nadsázkou hudebnice a vzápětí se smíchem vysvětluje: „Snažím se o tom mluvit co nejinteligentněji, protože jsme v televizi.“ Z tohoto pesimistického postoje k mužům se rozhodne Jan Kraus zklamanou zpěvačku vyléčit. Podaří se mu to?

Třetím hostem dnešního večera je lektor, kouč a spisovatel Michal Brozman, bývalý prvoligový fotbalista a také autor knih s názvem Jak se zbavit svého Ega? a 50 vzkazů ženám. „Určitým způsobem je tam i moje osobní zpověď,“ říká spisovatel o první jmenované knize a vysvětluje, jak rozumět jejímu názvu. „Lidé by měli začít vnímat život i trochu jinak, není to jen o egu, o hmotných věcech. Snažím se lidem vysvětlit, že mají mít radost z obyčejných věcí, že se mají zaměřit právě na to. Lidé bývají nespokojení kvůli tomu, že mají neustále touhu jít za něčím dál. Otázkou je, kde je ten strop…“ Ke druhé pak dodává: „Díky své profesi se setkávám se ženami, které jsou psychicky nebo fyzicky hodně zadupané, cítí se samy o sobě i v očích partnera nedoceněny, trápí je, že je partner neposlouchá, nevnímá, mlčí.

Mnohé ženy jsou totiž nastaveny tak, že by pro svého partnera udělaly všechno.“ Jaké jsou klíčové myšlenky a rady, ke kterým Michal Brozman dospěl? A chodí k němu pro radu spíše nespokojené ženy, nebo muži? To, a mnohem více, se dozvíte v dalším dílu oblíbeného pořadu Show Jana Krause na Primě!