Hvězdní koně v Modrém kódu. Na jednom jezdil i Orlando Bloom!

Hvězdní koně v Modrém kódu. Na jednom jezdil i Orlando Bloom!

Hvězdní koně v Modrém kódu. Na jednom jezdil i Orlando Bloom!

V aktuální epizodě oblíbeného seriálu Modrý kód televize Prima to bude tentokrát pěkně hvězdná koňská přehlídka. Herečka Markéta Burešová se představí ve své první kaskadérské roli, a navíc na koni Armandovi, na kterém jezdil okouzlující D‘Artagnan v podání Luca Pasqualino v populárním britském seriálu Tři mušketýři. I další dva koně, které produkce Modrého kódu na natáčení využila, za sebou mají hvězdnou kariéru. K vidění budou v připravovaném seriálu Carnival Row s Orlandem Bloomem a zahráli si také v projektu Soumrak templářů. Uvidíte už ve středu 6. června ve 20.15 na Primě.

Herečka, zpěvačka a moderátorka Markéta Burešová si v aktuální epizodě Modrého kódu zahrála Šárku Horákovou, vedoucí týmu uměleckých Amazonek. Pro mladou herečku to bylo navíc příjemné propojení profese s jejím velkým koníčkem. Už od šesti let jezdí na koni a propojení lásky k těmto ušlechtilým zvířatům s herectvím si přála již dlouho. Podařilo se jí to až nyní, v Modrém kódu. Že „podědí“ koně po D´Artagnanovi, byl už jen příjemný bonus. „Čekala jsem, že se mi to poštěstí spíš v nějaké pohádce nebo historickém filmu. Tato příležitost pro mě proto byla velké překvapení,“ říká Markéta. V rámci její role ji však překvapil i malý kaskadérský kousek – pád z koně. Modrý kód natáčela před divadelní premiérou, a po zkušenostech z minulosti se tak celkem bála. „Kdysi mne před generálkou kopl kůň a premiéru jsem pak horko těžko odkulhala. V Modrém kódu to pro mne byl navíc i vůbec první kaskadérský ,počinʽ. Na místě ale byli profesionálové, kteří mě dobře připravili, takže všechno dobře dopadlo,“ prozradila Markéta. Nejtěžší prý pro ni bylo zkoordinovat pád z koně, a zároveň vystřelit šíp správným směrem tak, aby nezasáhl kameramana.

Kromě šéfa kaskadérů se o Markétu na place starala Johana Spáčilová z České barokní společnosti, která koně na natáčení trénuje, ale zároveň ve filmech a seriálech také hraje. Prozradila, že trénink koní na natáčení trvá minimálně rok, většinou i déle. „Chci, aby kůň absolvoval živé show, průvody městem, natáčení davových scén, abych předem věděla, jak zvládá náročnější situace, a dokázala ho lépe odhadnout. Nejraději připravuji koně od hříbat, mám pak jistotu, že přesně vím, co se s koněm dělo a kdo a jak s ním pracoval,“ řekla trenérka koní.

Nejraději však krotitelka a trenérka koní Johana Spáčilová vzpomíná na natáčení připravovaného seriálu Carnival Row, kde byla většinu času na place vedle hollywoodského herce Orlanda Blooma. Právě při práci na tomto projektu zažila i zatím nejsložitější trik s koněm Armandem, jenž si zahrál i v Modrém kódu. „Měl tam zahrát koně, kterého pokouše vlkodlak, krvácí a umírá. Nejprve musel docela dlouho klečet a průhledem mezi hlavou a jeho tělem kamera zabírala přijíždějícího jezdce. Ve chvíli, kdy jezdec slezl, si kůň musel na povel lehnout a vydržet tak. Nejsložitější na tom byla umělá tepna s krví, kterou měl Armando připevněnou na krku a doslova z ní crčela krev. Vzdálenost, kterou jsem od koně musela udržet, abych nebyla vidět v záběru byla cca 3 metry, a k tomu byla ještě zima. Scénu jsme chystali skoro měsíc a nakonec se vydařila podle představ,“ vzpomíná na natáčení s hvězdným obsazením Johana Spáčilová.


Sledujte Modrý kód každé pondělí a středu vždy ve 20.15 na Primě.