Hvězda stylu art deco sochař Jaroslav Horejc září v pražské Bubenči

Hvězda stylu art deco sochař Jaroslav Horejc září v pražské Bubenči

Hvězda stylu art deco sochař Jaroslav Horejc září v pražské Bubenči

Hvězda stylu art deco sochař Jaroslav Horejc září v pražské Bubenči  

Dosud nejucelenější výstava výtvarných děl významného představitele stylu art deco sochaře Jaroslava Horejce (1886-1983) se představuje v pražské Bubenči v rodinné Galerii ARTHOUSE HEJTMÁNEK. Expozice nazvaná prostě „Jaroslav Horejc“ tak umožňuje objevit kouzlo Horejcova umění a jeho mimořádné kreativity. Stovky vybraných děl, známých i dosud neznámých, pochází především ze soukromé sbírky galeristy a sběratele umění Tomáše Hejtmánka. Výstava začíná v atelieru majitele - akademického malíře a restaurátora - a pokračuje v labyrintu pokojů a chodeb téměř celého domu. Vedle Horejcových děl jsou zážitkem i stylově zařízené interiéry, které ukazují, jak vkusně a noblesně lze kombinovat staré umění se současným designem. Výstava v rodinné galerii manželů Tomáše a Marie Hejtmánkových potrvá do 30. ledna 2016,  pro veřejnost je otevřena denně mimo neděle od 13 do 18 hodin. Každé úterý v 17 hodin zde navíc probíhají komentované prohlídky, zaměřené na zajímavosti z umělcova díla a života.

Jaroslav Horejc 

Tomáš Hejtmánek, znalec tvorby Jaroslava Horejce a jeho dlouholetý sběratel, je také autorem výstavy. „Považuji jeho dílo za originální a výjimečné, svým rozsahem a mnohotvárností srovnatelné pouze s významnými renesančními umělci. Vždycky říkám, že vše, na co Horejc sáhl, se mu dařilo - přes sochařské práce až po obrazy,“ vyznává se Hejtmánek ze svého obdivu k mimořádné postavě evropského sochařství, kterou proslavila zejména mistrovská díla v elegantním stylu art deco. Umělce a jeho sběratele pojí i zajímavá osobní vazba: „Teprve časem, kdy jsem Horejcova díla začal vyhledávat, jsem s překvapením zjistil, že se přátelil s mým pradědečkem, vyhlášeným lázeňským lékařem, který do své luhačovické vily zval tehdejší uměleckou smetánku –  Horejce patrně zaujala i má prababička, půvabná paní Ryča,“ dodává Hejtmánek, který expozici doplnil také zachovanými písemnosti a fotografiemi, přibližující atmosféru a duch tehdejší doby.   

Divka s amforou 1938 patinovana sadra
 

Jaroslav Horejc měl univerzální výtvarný talent. Za svůj život vytvořil více jak 3000 uměleckých a uměleckořemeslných předmětů – od volné plastiky v nejrůznějších materiálech, přes reliéfy, malby, akvarely, scénické a kostýmní návrhy až po práce ve skle, dřevě, keramice a dekorativní předměty v drahých i obecných kovech.Vytvářel sochy, pomníky, ale také šperky, svítidla a krby, návrhy na broušené skleněné poháry, hodiny,nábytek, užitou keramiku. Navrhoval rovněž mince, plakety a pamětní medaile.

ARTHOUSE HEJTMÁNEK  funguje současně i jako aukční dům, takže zájemcům o starožitnosti otevírá rovněž krásný prostor v horním patře, kde jsou vystaveny předměty určené k prodeji.

Tomáš Hejtmánek 

Vstupné:  150 Kč rodinné (2 dospělí a libovolný počet dětí), 100 Kč plné, 50 Kč seniorské a studentské.  Adresa: ARTHOUSE HEJTMÁNEK, galerie a aukční dům, Goetheho 2, Praha 6


www.arthousehejtmanek.cz