Hollywoodský režisér ve Varech představí svou Marii Terezii

Hollywoodský režisér ve Varech představí svou Marii Terezii

Hollywoodský režisér ve Varech představí svou Marii Terezii

Jeden z nejnáročnějších televizních projektů. Když se Hollywood chopí Marie Terezie.

Režisér Robert Dornhelm právě dotočil dvoudílnou minisérii Marie Terezie, jeden z nejnáročnějších televizních projektů, na kterém se podílejí čtyři evropské země. Zítra v 17.00 jej spolu s Vojtěchem Kotkem, Zuzanou Stivínovou, Zuzanou Maurery a představitelkou Marie Terezie Marií Luise Stockinger poodhalí návštěvníkům Domě ČT v Karlových Varech.

 

Minisérie Marie Terezie je společnou koprodukcí čtyř zemí, herci i tvůrci jsou různých národností a samotné téma pokrývá velký blok celoevropských dějin. Marie Terezie vznikala celkem 46 natáčecích dní. Nejdéle – celkem tři týdny – štáb natáčel na zámku v Kroměříži. Ten se společně se zámkem ve Valticích proměnil na císařský Hofburg.  Produkce využila kolem dvou a půl tisíc kostýmů a pěti set paruk a celkový počet komparzistů se vyšplhal přes dva tisíce. Nyní je Marie Terezie dotočena a režisér Robert Dornhelm se přesouvá do střižny. Mezitím ale bude hostem Domu ČT na karlovarském festivalu, kde se ale neobjeví poprvé. UŽ v roce 1997 se jeho snímek Unfisch probojoval do hlavní soutěže festivalu. „Na festival v Karlových Varech rád vzpomínám a moc jsem si ho tenkrát užil. A ačkoli moje komedie Unfisch nevyhrála, byla velmi dobře přijata,“ říká Robert Dornhelm a pokračuje: „Jsem moc rád, že budeme divákům moct prezentovat náš nový projekt. Přistupujeme k němu totiž navýsost filmovým způsobem. Spolupracuji se skvělým kameramanem, natáčíme v lokacích cenami ověnčeného filmu Amadeus a myslím, že naše záběry slušně obstojí i na velkém plátně.“ Robert Dornhelm má na svém filmovém kontě více než třicet filmů, nominaci na Oscara, spolupráci se Stevenem Spielbergem nebo ocenění Zlatým Glóbem za minisérii Into the West.

 

Hlavní roli jedné z nejvýznamnějších postav evropské historie svěřil rakouské herečce Marii Luise Stockinger. Ta o své postavě říká: „Marie Terezie byla mladá žena, stejně jako jsem já, a zažívala situace, se kterými se snažím vypořádat po svém. Existují o ní dokumenty a životopisy, ale ty napovídají jen o části její osobnosti. Vytvářím svoji verzi toho, kdo byla Marie Terezie.“ Kromě bojů, které musela Marie Terezie vést o udržení trůnu, snímek zachycuje i vztah s jejím manželem Františkem Štěpánem Lotrinským. „Je to jedno z mála manželství v té době, které bylo opravdu z lásky. František je trochu z jiného světa, jako kdyby vůbec nepatřil mezi Habsburky. Dvůr z něj má trochu srandu. Tak to ego doháněl někde jinde, v byznysu,“ popisuje představitel Štěpána Lotrinského Vojtěch Kotek. V případě minisérie Marie Terezie se jedná o dosud nejrozsáhlejší koprodukci České televize. Kromě té se na výrobě podílí i slovenská RTVS, maďarská MTVA a rakouská ORF. Film je produkován společnostmi Beta Film, MR Film a Maya Production.

„I přes náročnost produkce celé natáčení probíhalo velmi hladce a to především díky velmi profesionálnímu přístupu, disciplíně a pracovitosti všech zúčastněných. Náročné bylo natáčení plesových scén na zámku v Kroměříži, svatby Marie Terezie v Praze a její korunovace v Bratislavě. Bratislava byla náročná nejen počtem komparzu, jezdců a kočárů, ale taky vysokými teplotami, které přesahovaly 35 °C,“ říká k průběhu natáčení producent Jan Novotný a uzavírá: „Nyní jsme se dostali do postprodukční fáze, stříháme v České republice a ve Francii, hudbu budeme nahrávat v Praze a ve Vídni. V Praze se budou zpracovávat vizuální efekty a nahrávat ruchy.“

 

hrají: Marie-Luise Stockinger, Vojtěch Kotek, Zuzana Stivínová, Karl Markovics a další // scénář: Mirka Zlatníková // dramaturgie: Radek Bajgar // koprodukce: Česká televize, RTVS, ORF, MTVA, Beta Film Gmbh (Ferdinand Dohna), MR Film (Oliver Auspitz) // producenti: Marcela Mojtová, Jan Novotný // výkonný producent (Maya Production): Daniel Severa // výkonný producent ČT: Jiří Vlach // kreativní producent ČT: Jan Maxa