HOLIDAY WORLD 2016 již od čtvrtka 18. 2. do neděle 21. 2.

HOLIDAY WORLD 2016 již od čtvrtka 18. 2. do neděle 21. 2.

HOLIDAY WORLD 2016 již od čtvrtka 18. 2. do neděle 21. 2.

Vysněná dovolená díky HOLIDAY WORLD 2016

Jste příznivci cestování a chystáte se poznávat nejen krásy našich regionů, ale i vůni exotických dálek? Právě pro vás se 18. - 21. února 2016 otevřou brány areálu Výstaviště Praha Holešovice. Zde začíná jubilejní 25. veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD. Letošní ročník opět přinese pro návštěvníky mnoho novinek a zajímavostí z TUZEMSKÝCH REGIONŮ a ZAHRANIČNÍCH ZEMÍ, a to vše pod názvem Region World.

Aby vás na cestách nic nepřekvapilo, dbejte na správný výběr dovolené. Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD je ideální pomocník pro odborníky i veřejnost. Kromě nabídky individuální dovolené a zájezdů, návštěvníky jistě přiláká přehlídka cestovatelských filmů, autogramiád a výstav cestovatelských fotografií WorldFilm či Expediční kamera.
Jste milovníci dobrého jídla a pití, anebo sháníte zajímavosti pro gurmány? 10. ročník veletrhu TOP GASTRO & HOTEL 2016, který se uskuteční souběžně s veletrhem HOLIDAY WORLD od 18. do 21. 2. na pražském Výstavišti v Holešovicích, vám nabídne vše potřebné v oblasti gastro a zařízení hotelů i restaurací.
Chybět nebude pestrá nabídka pro odborníky ve formě seminářů, prezentací či konferencí. Program výstavních dnů bude na holešovickém výstavišti opravdu bohatý, nenechte si tedy ujít jedinečnou příležitost seznámit se zblízka jen se zahraničím, ale i s naší republikou

Pozvání na jižní Moravu

Jižní Morava chce návštěvníky veletrhu Holiday World 2016 upozornit na bohatou turistickou nabídku regionu i živý společenský ruch ve městě Brně. V expozici ve vstupní hale Veletržního paláce se například se svými chemickými a fyzikálními pokusy představí vědeckotechnické centrum VIDA!. Určitě to bude lákadlo pro děti i tatínky. Maminky budou na svůj stánek lákat pro změnu jihomoravské lázně v Hodoníně a Lednici, které přímo na místě nabídnou ukázky relaxačních masáží. Během víkendu bude na svém stánku prodávat vstupenky Národní divadlo Brno, které řadou letošních počinů s mezinárodní spoluprací – například uvedením choreografie J. Kyliána Petit mort – vstupuje mezi evropské TOP divadelní scény. Skleničku vína nabídne deset moravských vinařství, včetně nabídky Národního vinařského centra ve Valticích. Hrát k tomu všemu bude od pátku do neděle cimbálová muzika Strážničan.

Rotunda sv. Kateřiny 

Co by si návštěvníci jižní Moravy v letošním roce neměli nechat ujít? Kromě památek UNESCO (brněnská vila Tugendhat a kulturní krajina Lednicko-valtického areálu se zámky v Lednici a Valticích a s obnoveným valtickým barokním zámeckým divadlem) by si měli najít čas také na návštěvu Löw-Beerovy secesní vily v Brně, kde byla v lednu otevřena expozice přibližující život brněnské buržoazie od poloviny 19. do poloviny 20. století. Pro veřejnost je otevřena také další slavná brněnská rezidence – vila Stiassny, donedávna známá jako tzv. vládní vila, dílo klasika funkcionalismu Ernsta Wiesnera, a secesní vila architekta Dušana Jurkoviče.

Vila Tugendhat 

Regionální muzeum Mikulov v květnu otevře Archeologický park Pavlov, který zpřístupní návštěvníkům lokalitu patřící mezi národní kulturní památky. Komplex sídlišť z období paleolitu (doby lovců mamutů) pod Pálavou poskytl za dlouhá desetiletí výzkumů obrovské množství kamenných a kostěných nástrojů, uměleckých předmětů, ale i kosterních ostatků člověka současného typu, díky kterým patří mezi přední archeologické lokality v celosvětovém měřítku. Mikulovské muzeum otevřelo také obnovenou barokní zámeckou zahradu, jeden z největších zahradních areálů hradního typu v ČR.

Archeopark Pavlov vizualizace  

Ve čtyřech jeskyních Moravského krasu čekají návštěvníky nové populárně naučné expozice s názvem Jeskyně a lidé. Přibližují dávné obyvatele jeskyní, ale také objevování těchto podzemních prostor a jejich využívání člověkem. Nové expozice rozšiřují prohlídkové trasy v jeskyních Balcarce, Kateřinské, Sloupsko-šošůvských jeskyních a v jeskyni Výpustek, kde je navíc umístěna výstava věnovaná celému Moravskému krasu, jeho geologii, historii objevování i zdejším archeologickým a paleontologickým nálezům. Vývoj Moravského krasu je názorně představen také v moderní expozici tamního Domu přírody.

Na cesty po Znojemsku s návštěvou devatenácti vinařství, s prohlídkou vinic, sklepů i ochutnávkami vín láká Vinobus – vinařský turistický autobus VOC Znojmo, který zažil premiérovou jízdu již na loňském vinobraní, ale ostrý provoz zahájí letos v dubnu. Autokar s kapacitou 32 míst bude jezdit po okruhu dlouhém 66 kilometrů od Vlkovy věže ve Znojmě až po jednotlivé vinařské obce.

Téma lucemburského panovnického rodu bude mít letos ohlas i na jižní Moravě v řadě výstav a dalších akcí. Centrála cestovního ruchu Jižní Morava připravila turistický produkt pro cestovní kanceláře i jednotlivce nazvaný Po stopách moravských Lucemburků. Jde o elektronický katalog turistických cílů a služeb, provázející návštěvníky regionu po místech spjatých s působením lucemburských markrabat Karla IV., Jana Jindřicha a Jošta Lucemburského. Zájemce zavede především do Brna, kde jsou pohřbeny ostatky Jana Jindřicha a Jošta, na brněnské hrady Špilberk a Veveří, spojené s pobytem moravských markrabat. Na Špilberku bude otevřena výstava Jošt Lucemburský, moravský král nekrál, v květnu se zde uskuteční romantický večer v duchu 14. století s názvem Lucemburská májová noc, aneb Romantika z doby Karla IV. Ve Znojmě povedou kroky návštěvníků historickým centrem, do rotundy sv. Kateřiny, jejíž výzdoba inspirovala Karla IV. při rozhodování o výzdobě Kaple sv. Kříže na Karlštejně, ale i do míst, spojených s posledními okamžiky života císaře Zikmunda, posledního Lucemburka na českém trůně.

Jihomoravské muzeum ve Znojmě představí na Znojemském hradě repliky českých korunovačních klenotů a zpřístupní výstavu Karel IV. a jihozápadní Morava. Muzeum Brněnska uspořádá v rajhradském Památníku písemnictví na Moravě výstavu knih z doby Karla IV. nazvanou Poklady rajhradské benediktinské knihovny, Podhorácké muzeum v Předklášteří připravuje výstavu Lucemburkové a klášter Porta coeli, která připomene zásluhy Karla IV. o rozvoj kláštera a celého panství.

 

Největší kulturní událostí jihomoravského podzimu (ve dnech 7. – 18. října) bude letos pátý ročník bienále Janáček Brno 2016, které jako jediné na světě prezentuje Leoše Janáčka přímo v místech, kde působil, žil a tvořil více než padesát let. Během dvanácti dnů uvidí jeho návštěvníci 24 špičkových produkcí, na nichž se podílejí přední světoví režiséři a interpreti k nimž patří například Robert Carsen nebo Calixt Bieit. Jihomoravské metropole má stále více důvodů prezentovat se jako Brno – město hudby. Šedesát let od svého založení letos slaví jedno z nejlepších a největších českých a moravských symfonických těles - Filharmonie Brno, koncertující na předních festivalech a v koncertních síních celého světa. Jejím čestným dirigentem je Charles Mackerras. Filharmonie letos pořádá Velikonoční festival duchovní hudby, festivalu Expozice nové hudby a především 49. ročník festivalového bienále Moravský podzim. Přitažlivým soustem pro přátele hudby bude v létě nepochybně také mezinárodní hudební festival třinácti měst Concentus Moraviae na téma Shakespeare, Beethoven a česká kvartetní tradice, který se v červnu uskuteční v kostelích, synagogách, na zámcích a zámeckých nádvořích celého kraje.

Druhou a neméně přitažlivou stranu téže mince - hudebního města - bude nepochybně představovat letošní Jazzfest Brno.

Největší festival pořadů pro digitální planetária na světě – IPS Fulldome Festival Brno 2016, který do střední Evropy přivede ty nejlepší producenty a špičková představení svého druhu, bude v polovině června hostit Hvězdárna a planetárium Brno, která v loňském roce přilákala pozornost rekordních 162 478 návštěvníků. Nepůjde přitom pouze o odbornou akci pro pracovníky institucí vybavených tak dokonalou audiovizuální technikou, jakou disponuje ve svém digitáriu brněnská Hvězdárna a planetárium. Vybrané pořady budou moci zhlédnout i běžní návštěvníci, některé z nich budou dokonce zařazeny do repertoáru hvězdárny. Půjde o nejvýznamnější mezinárodní akci v historii této instituce.