Höger ho nechtěl, dnes je Jiří Bartoška ve Varech prezidentem

Höger ho nechtěl, dnes je Jiří Bartoška ve Varech prezidentem

Höger ho nechtěl, dnes je Jiří Bartoška ve Varech prezidentem

Höger ho nechtěl, dnes je z něj prezident. GEN Jiřího Bartošky v Domě ČT ve Varech.

Prezident karlovarského festivalu Jiří Bartoška, generální ředitel České televize Petr Dvořák a Fero Fenič představili v Domě České televize nové díly nejrozsáhlejšího českého dokumentárního projektu, GEN.                                                                                                           „GEN je jedinečným svědectvím o době, v níž vzniká. Jsem rád, že jsme tento projekt obnovili a divákům představujeme další desítky osobností, které svojí prací, svými činy a svým životem zanechávají trvalou stopu v české společnosti,“ sdělil Petr Dvořák.

Jednou z osobností nejnovější série GEN je i herec a prezident karlovarského festivalu Jiří Bartoška, který letos oslavil své 70. narozeniny.          V  portrétu natáčeném pohledem Davida Ondříčka Jiří Bartoška vzpomíná například na dobu, kdy mu bylo deset let a vyhrál casting do inscenace Anna Karenina, kde si zahrál syna Blanky Bohdanové. Nebo na svou první velkou roli ve filmu Hřiště, kde hrál syna Karla Högera. Ten byl prý zprvu proti obsazení Bartošky, ale nakonec si cestu k tehdy neznámému herci našel. Kromě GENu Jiřího Bartošky návštěvníci Domu ČT shlédli  portréty publicisty Karla Hvížďaly, režisérů Jiřího Krejčíka a Juraje Herze, spisovatele Bohumila Hrabala a herce Jana Třísky. „Dnes nabídneme v Domě ČT, prostřednictvím GENů o tolika významných osobnostech, tolik energie, silné vůle a odhodlání, že v tu chvíli na karlovarském festivalu nejspíš nikde jinde nebude možné načerpat tolik inspirace,“ doufal s nadsázkou autor projektu Fero Fenič.

 „Cyklus GEN se na obrazovce České televize rychle zabydlel,“ konstatuje kreativní producentka Alena Müllerová a dodává: „Zatímco kdysi nedělní večery zpestřovala chvilka poezie, my nyní nabízíme chvilku s osobnostmi, které něco dokázaly. A zdá se, že i v dnešní době, plné negativních zpráv, diváky oslovují pozitivní příklady úspěšných Čechů.“