FOND MAGNESIA GO ROZDĚLIL 600 000 KČ MEZI PĚT NADĚJNÝCH SPORTOVCŮ

FOND MAGNESIA GO ROZDĚLIL 600 000 KČ MEZI PĚT NADĚJNÝCH SPORTOVCŮ

FOND MAGNESIA GO ROZDĚLIL 600 000 KČ MEZI PĚT NADĚJNÝCH SPORTOVCŮ

Pět mladých českých sportovců dnes převzalo šeky v celkové hodnotě 600 000 Kč, které v rámci nového projektu Fond Magnesia GO poskytly Karlovarské minerální vody. Z více než stovky přihlášených talentů vybral pět finalistů Ondřej Vetchý, iniciátor a ambasador projektu. Na základě hlasování veřejnosti na stránkách www.magnesiago.cz si pak tato pětice rozdělila 600 tisíc. První místo a tedy 250 000 Kč získal Adam Mendrek s 2 598 hlasy. Druhý skončil Jiří Prskavec s 2 538 hlasy a získal tak 150 000 Kč. 100 000 Kč za bronzové umístění si pak odnesl Jan Micka díky 2 372 hlasům. Čtvrtý Jakub Ječmínek a pátý Jan Zapletal si odnesli částku 50 000 Kč. Během hlasování bylo uděleno celkem 11 381 hlasů.

Fond Magnesia GO je projektem společnosti Karlovarské minerální vody a Ondřeje Vetchého. Společně se rozhodli rozdělit 600 000 Kč věnovaných Karlovarskými minerálními vodami pěti nadějným sportovcům. „Věřím, že úspěch ve sportu je triumfem nejenom talentu a potřebného štěstí, ale i vůle, vytrvalosti a odhodlání. Právě v této umanutosti v dobrém slova smyslu vidím přesah i do každodenního života a také vklad do budoucnosti. Proto jsem inicioval projekt, jehož cílem je podpořit nadějné sportovce, kterým nedostatek peněz brání v jejich dalším rozvoji, o který prokazatelně a dlouhodobě s úspěchem usilují a mají pro něj veškeré předpoklady,“ popisuje vznik projektu jeho iniciátor Ondřej Vetchý.

Podpora Fondu Magnesia GO má být oceněním a impulsem, díky kterému se talentovaní sportovci mohou posunout na ještě vyšší sportovní úroveň. Jde o povzbuzení a podporu na cestě za sportovními cíli a sny. Fond Magnesia GO jim pomáhá získat v jejich kariéře rozhodující náskok. „Karlovarské minerální vody dlouhodobě podporují český sport.  Produktovou novinku Magnesia GO jsme se rozhodli uvést na trh za pomoci nového projektu Fondu Magnesia GO namísto klasické reklamní kampaně. Tímto novým přístupem finančně podpoříme úsilí, talent a nadšení nejlepších sportovců a zároveň nabízíme pro všechny sportovce jejich oblíbenou minerální vodu v nové láhvi, která jim díky svému jedinečnému složení pomáhá k dobré kondici během sportování,“ vysvětluje Alessandro Pasquale, generální ředitel Karlovarských minerálních vod.

A na co sportovci peníze využijí? Badmintonista Adam Mendrek chce finance využít na letní tréninkový kemp v Malajsii a v Číně společně s nejlepšími badmintonisty z celého světa. Judistovi Jakubu Ječmínkovi pomohou zajistit sportovní přípravu na prestižní japonské univerzitě Kokushikan. Plavec Jan Micka plánuje absolvovat prestižní soustředění pro nejlepší plavce Evropy. Lukostřelec Jan Zapletal prostředky z Fondu Magnesia GO využije na nákup nového závodního luku, kvalitních šípů, dalekohledu a dalších potřebných sportovních pomůcek. Kanoista Jiří Prskavec potřebuje během zimy stejně jako soupeři přesunout svůj trénink na vodě aspoň na jeden a půl měsíce do teplého klimatického prostředí, k čemuž mu prostředky výrazně pomohou.  Čtyři z pěti sportovců mají ambici se zúčastnit olympijských her v roce 2016 v Rio de Janeiru.

 

BADMINTON - ADAM MENDREK

O badmintonu:

Badminton je jeden z nejrychlejších raketových sportů, od roku 1992 je součástí letních olympijských her. Během jediného zápasu naběhá hráč až několik kilometrů
a rychlost smeče přesahuje i 300 km/hodinu. V České republice se oficiálně hraje od roku 1960. Nejslavnějším představitelem je u nás Petr Koukal, dvojnásobný účastník olympijských her a sedminásobný mistr republiky.

O Adamovi:

Mezi juniory vyhrál třikrát po sobě mistrovství České republiky. Léta tréninku a turnajů ho zatím vynesla na 320. místo na světě. Příští rok by se Adam chtěl dostat mezi 150 nejlepších a získat medaili na únorovém Mistrovství České republiky jednotlivců. K tomu by chtěl bodovat na jakémkoliv z turnajů BWF série tak, jako se mu to povedlo letos na Mezinárodním mistrovství Slovenska v Trenčíně. Největší Adamův sen je účast na olympijský hrách. Rád by také překonal 38. místo ve světovém žebříčku dospělých, kterého dosáhl jeho otec, první český badmintonista, který startoval na olympijských hrách. Aby se mu jeho sen splnil, 6 dní v týdnu trénuje
v akademii Petra Koukala, většinou dvakrát denně. Volno má jen v neděli.

Podporu Fondu Magnesia GO chce využít na zajištění kvalitní tréninkové přípravy. V ideálním případě by s její pomocí absolvoval letní tréninkový kemp v Asii, který se koná v Malajsii a v Číně od července do srpna příštího roku. Peníze využije také na úhradu nákladů, které souvisejí s tréninkem v tréninkové skupině Petra Koukala pod vedením trenéra Dickyho Paylamy z Holandska a na zaplacení startovného turnajů světové série (BWF series 2015), na kterých Adam sbírá cenné zkušenosti a bojuje o lepší umístění
ve světovém žebříčku.

Adamovy úspěchy:

 • 9. místo z Mistrovství světa juniorů v Japonsku 2012
 • 5. místo z Mistrovství Evropy juniorů v Ankaře 2013
 • Zlato z Mezinárodního mistrovství juniorů Chorvatska, Slovenska a Česka 2012
 • Bronz z Mistrovství Evropy družstev ve Francii 2014
 • Zlato z Mistrovství České republiky juniorů 2012
 • Zlato z Mistrovství České republiky juniorů 2013
 • Zlato z Mistrovství České republiky juniorů 2014
 • Bronz z Mezinárodního mistrovství Slovenska v Trenčíně 2014
 • 4. místo na světovém juniorském žebříčku 2012/2013
 • Celkový vítěz evropského juniorského okruhu turnajů Circuit 2013
 • Juniorem roku 2012 a 2013

Zajímavosti:

 • 20 hodin týdně stráví tréninkem
 • Za jeden trénink zničil nejvíce 3 rakety
 • Dosáhl nejvyšší rychlosti smeče 200 km/hod.
 • Ve světovém juniorském žebříčku dosáhl 4. místa     

JUDo - JAKUB JEČMÍNeK

O judu:

Judo je styl japonského bojového umění a velmi rozšířený úpolový sport. Zápasy probíhají ve váhových kategoriích, nikoliv podle technických dovedností známých jako barevné pásy. Česká republika, resp. Československo sbírá úspěchy již od roku 1935. Mezi nejznámější judisty posledních let patří Petr Jákl a Lukáš Krpálek, současný mistr světa i Evropy. 

O Jakubovi:

Sotva se dostal do reprezentace, získal bronzovou medaili na mezinárodním turnaji v Portugalsku. V průběhu let pak sice sbíral výsledky na juniorských světových pohárech, ale dobrého umístění na mistrovství Evropy dosáhl až minulý rok, kde smolně prohrál
o bronz, a zbylo na něj dělené 4. – 5. místo. V letošním roce Kuba poprvé nastupoval mezi seniory a hned z toho bylo 5. místo na světovém poháru v Praze. Momentálně talentovanému judistovi z Prahy patří 116. místo světového žebříčku. Jakubovým největším sportovním snem je vybojovat si postup na olympijské hry, vyrovnat výkon Vladimíra Kocmana, který si z olympiády přivezl bronzovou medaili. Nejdříve se ale Kuba musí poprat o nominaci. Ve výhledu má také seniorské mistrovství Evropy, na kterém by chtěl dojít co nejdále.

Podporu Fondu Magnesia GO chce Kuba využít na sportovní přípravu na prestižní japonské univerzitě Kokushikan. Judisté z této univerzity tradičně vyhrávají akademické mistrovství Japonska a mají nejkvalitnější tréninkové zázemí, které si může judista představit.

Jakubovy úspěchy:

 • 5. místo z Mistrovství Evropy juniorů v Sarajevu 2013
 • 5. místo ze Světového poháru v Praze 2014
 • Stříbro z Mezinárodní soutěže Brémy 2013
 • Zlato z Mistrovství České republiky juniorů 2011
 • Zlato z Mistrovství České republiky mužů 2012
 • Bronz z Mezinárodního turnaje v Portugalsku 2011

 Zajímavosti:

 • 12 hodin týdně stráví na žíněnce, 5 hodiny týdně v posilovně
 • 100 kg přibral a zase shodil v roce 2012
 • 10 sekund trval jeho nejrychlejší zápas

PLAVÁNÍ - JAN MICKa

O plavání:

Počátky závodního plavání se v Evropě datují již kolem roku 1800, kdy se plavalo výhradně stylem zvaným prsa. Kraul neboli volný způsob vznikl v roce 1873 a v roce 1896 už se plavání těšilo zájmu na olympijských hrách v Aténách.

O Honzovi:

onzovi je 19 let a díky svému talentu a píli se v roce 2010 dostal do juniorské reprezentace a o rok později si zaplaval na mezinárodních juniorských závodech v tureckém Trabzonu. Jeho hlavní disciplínou je kraul. V roce 2012 se v 17 letech jako vůbec nejmladší člen české výpravy zúčastnil Olympijských her v Londýně, kde nastoupil v závodě na 1 500 metrů volným způsobem.
Za necelý měsíc už získal bronz na juniorském mistrovství světa v dálkovém plavání. Mezi jeho největší úspěchy patří zlaté medaile z Mistrovství Evropy juniorů a dvě stříbrné z Mistrovství světa v závodech na 400 a 1 500 metrů volným způsobem. V letošním roce Honza přestoupil už do seniorské kategorie. Na Mistrovství Evropy v Berlíně se dvakrát probojoval do finále (7. a 5. místo). Nerad by si nechal uplavat další mistrovství světa, které se bude konat v ruské Kazani. V hledáčku má ale také pokoření magické hranice 15 minut na trati 1 500 metrů, které by znamenalo vytvoření nového národního rekordu.

Honzovým největším sportovním snem je ale účast a úspěch na olympijských hrách. Honza by chtěl z olympijského bazénu v Riu de Janeiru vylovit jakýkoliv cenný kov. Splnit olympijský limit a doplavat až na olympijské hry v Riu de Janeiru ale není jen tak. Honza to ví, každý den poctivě dvakrát denně trénuje. Většinu tréninku stráví ve vodě, dvakrát týdně pak chodí posilovat. Podporu Fondu Magnesia GO využije k tomu, aby mohl absolvovat prestižní soustředění pro nejlepší plavce Evropy. A protože současné plavání je věda, pořídí si kvalitní závodní plavky, brýle a tréninkové pomůcky, které používají jeho soupeři.

Honzovy úspěchy:

 • Účast na LOH v Londýně 2012
 • Dvě zlaté a jedno stříbro z Mistrovství Evropy juniorů v Poznani 2013
 • Dvě stříbrné a jeden bronz z Mistrovství světa juniorů v Dubaji 2013
 • Bronz z Mistrovství světa juniorů v dálkovém plavání v Kanadě 2012
 • 5. a 7. místo z Mistrovství Evropy v Berlíně 2014

Zajímavosti:

 • 20 hodin týdně tráví v bazénu
 • Drží 8 českých rekordů v plavání
 • 17 let mu bylo na olympiádě v Londýně

LUKOSTŘELBA - JAN ZAPLETAL

O lukostřelbě: 

Nejrozšířenější soutěžní forma lukostřelby, tzv. terčová lukostřelba spočívá ve střelbě na přesnost z předem dané vzdálenosti. Střílí se po sadách 3 nebo 6 šípů. Lukostřelba je samostatným olympijským sportem od roku 1958. Bohužel v lukostřelbě nejsou čeští reprezentanti v mezinárodní konkurenci příliš úspěšní, to se ale s příchodem mladých talentů může změnit.

O Honzovi:

Závodit začal v roce 2009 a už o rok později se prostřílel do reprezentace. Od té doby se pravidelně účastní mezinárodních závodů. Mezi Honzovy největší úspěchy patří letošní
3. místo na Mistrovství světa v terénní lukostřelbě juniorů v Záhřebu a 3. místo na Mistrovství Evropy juniorů před rokem ve stejné disciplíně. Jako student medicíny si věří, že zamíří na Univerziádu v Koreji, kde by se chtěl umístit do 8. místa. To se ale ještě uvidí. Honzovým největším sportovním snem je prostřílet se na LOH Rio de Janeiro v roce 2016. Aby splnil kvalifikační limit, trénuje téměř každý den. Střelnici SK Start Praha na Strahově má naštěstí coby šípem dostřelil. Tětivu napíná přibližně 3 až 4 hodiny denně a v běžném tréninku pošle na terč přes 200 šípů. Honza je nezmar, střílí téměř za každého počasí
a obzvláště rád v dešti. V zimě se pak připravuje v tělocvičně. Kromě samotného střílení pravidelně běhá a posiluje, rád také chodí lézt na stěnu.

Prostředky z Fondu Magnesia GO chce Honza využít na nákup nového závodního luku, kvalitních šípů, dalekohledu a dalších potřebných sportovních pomůcek. Peníze se mu budou hodit i na zimní přípravu v posilovně a také na cestovné na mezinárodní závody, na kterých získává nejvíce zkušeností. V lukostřelbě jsou potřeba. Není to totiž vůbec klidný sport. Sebemenší nesoustředění nebo rozhození může znamenat brzký konec. Soutěže mají systém pavouka, to znamená, že z dvojice soupeřů postupuje dál vždy jen jeden. Nervy jsou proto často napnuté jako tětivy a o překvapení není nouze. Rozhoduje každý detail.

Honzovy úspěchy:

 • Bronz z Mistrovství světa juniorů v Záhřebu 2014
 • Bronz z Mistrovství Evropy juniorů 2013
 • 10. místo z Mistrovství světa juniorů 2012

Zajímavosti:

 • 24 hodin týdně trénuje
 • 220 km/h je rychlost, kterou letí šíp
 • 4 500 kg „natahá“ za jeden trénink
 • 12,2 cm je velikost terče na vzdálenost 70 metrů

KANOISTIKA - JIŘÍ PRSKAVEC

O kanoistice:

Vodní sport známý pod obecným názvem kanoistika v sobě skrývá řadu dalších odvětví. Například oblíbenou rychlostní kanoistiku, která je od roku 1936 oficiálním olympijským sportem. První slalom na divoké vodě se jel na olympijských hrách v Berlíně v roce 1972. Kanoistika je v České republice oblíbeným sportem a naši reprezentanti jsou v ní velmi úspěšní. Jmenujme například Štěpánku Hilgertovou nebo Lukáše Pollerta.

O Jirkovi:

V roce 2011 ještě jako junior dokázal vybojovat místenku v reprezentaci a následně skončil na 3. místě na Mistrovství Evropy dospělých. Rok na to přišlo trošku zklamání, to když se Jirkovi nepodařilo vyjet dospělou reprezentaci. Nic ale nevzdal a dál na sobě pracoval
a z Mistrovství světa do 23 let přivezl fantastické zlato. Mezi Jirkovy největší úspěchy
ve vodním slalomu patří ještě 2. místo na Mistrovství světa v pražské Troji a dva tituly mistra Evropy. Jirkovým sportovním snem je ale dostat se na olympijské hry, zažít jejich jedinečnou atmosféru. Šest dní v týdnu proto trénuje v pražské Troji. Jirkův tréninkový den má dvě až tři fáze – jednu nebo dvě na vodě, ve třetí fázi tento skvělý kanoista posiluje, běhá nebo hraje florbal.

K tomu, aby mohl porážet své protivníky, ale už nestačí v zimě trénovat na mrazivé Vltavě. Aby Jirka obstál mezi nejlepšími, musí během zimy stejně jako oni aspoň na jeden a půl měsíce někam do tepla. A k tomu se Jirkovi hodí podpora Fondu Magnesia GO. Pět týdnů díky ní bude moct trénovat v Austrálii, nebo absolvovat aspoň tři desetidenní intenzivní soustředění ve Spojených arabských emirátech.

Jirkovy úspěchy:

 • Stříbro z Mistrovství světa 2013
 • Zlato z Mistrovství Evropy 2013
 • Zlato z Mistrovství Evropy 2014
 • Bronz z Mistrovství Evropy 2011
 • Zlato z Mistrovství světa do 23 let 2012
 • Bronz z OH mládeže 2010
 • Stříbro z Mistrovství světa do 23 let 2013
 • Bronz z Mistrovství světa do 23 let 2014
 • Zlato z Mistrovství Evropy juniorů 2010

Zajímavosti:

 • 12 hodin týdně je na vodě
 • 5 hodin týdně posiluje a běhá
 • 2 týdny stráví ročně cestováním na závody
  • 720 metrů je převýšení na vodě, které týdně absolvuje

Více o sportovcích se dozvíte na www.magnesiago.cz