Filmové dokumentární neděle

Filmové dokumentární neděle

Filmové dokumentární neděle

Dva únorové večery na Prima ZOOM vás zaujmou. Mladí čeští sportovci, kteří jsou naprostou světovou špičkou ve svých oborech, vám představí nejen své příběhy, ale také méně známé sporty. Alan Eustace, který překonal několik světových rekordů, vám zase ukáže, jak se skáče z hranice vesmíru na Zemi a co všechno takový seskok obnáší.

Dopřejte si opravdu zajímavý večer:
5. 2. 20.00 – Gravitation
12. 2. 20.00 – 14 minut od Země


Gravitation 
(opakování ve středu 8. 2. v 13.25)

Mladí sportovci, kteří vynikli v poněkud méně známých sportech, vyprávějí o své cestě k úspěchu, motivaci a o tom, jak úspěch změnil jejich život. Film začíná výpovědí freerunnera Jima Dohnala, který pochází z malého východočeského městečka blízko Krkonoš. Jim vypráví, jak měl v době základní školy problémy s pohybem, raději, než aby se hýbal, maloval. Zhlédnutí filmu s tématikou free runningu a parkouru mu změnilo život, a to takovým způsobem, že je dnes vítězem několika cen a propagátorem freerunningu u nás. Jim se dokázal prosadit i na mnoha světových soutěžích, stále však zůstává tím obyčejným klukem z Úpice. Michael Beran seznamuje diváky se svou cestou k úspěchu v závodech BMX a ke svému týmovému místu v Red Bull týmu. Michael je prvním českým jezdcem, který odjel triky Bikeflip to whig a Bikeflip to barspin. Michael pochází z Nového Bydžova.

Jakub Pavlíček se trochu vymyká ostatním sportovcům z filmu. Plně se totiž věnuje parašutismu a má za sebou více než 7000 seskoků. S českým parašutistickým týmem patří mezi nejlepší světové sportovce v této oblasti (ČR patří mezi 10 nejlepších týmů světa). Pro to, aby se mohl plně věnovat profesionální kariéře ve světě sportovního parašutismu, je členem Dukly Praha, a tím pádem vojákem z povolání. Soutěží jak v klasické disciplíně, tak i ve skupinové akrobacii. Mimo to také se zájemci provádí tandemové seskoky. Marcus Revolta se proslavil jako rapper a street workouter. Je propagátorem cvičení, zdravého životního stylu a také zakladatelem motivačních kempů s názvem Seberevolta kemp. Tomáš Zonyga se proslavil jako parkourista a propagátor parkouru u nás. Tento sportovec je výjimečný nejenom tím, že díky své zálibě studuje trenérství na vysoké škole a působí jako první trenér parkouru u nás, ale také tím, že celou dobu trpí těžkou srdeční vadou. S ní, i přes zákaz lékařů, dosahuje v parkouru skvělých výsledků. Adam Raw je street workouterem a bar atletem. Je propagátorem zdravé výživy a zdravého životního stylu. Propagace workoutu ho živí. Jan Kaňůrek se sám označuje za všeuměla. Skvělých úspěchů dosáhl v oblasti snowboardingu, wakeboardingu, break dance a parkouru. Společně s Michaelem Beranem založil motivační projekt Zabil.cz. Je také sportovcem, který měl asi nejvíce vážných zranění z celé skupiny. Libor Podmol je FMX jezdec, jezdí soutěže X Games. K těmto sportům a svým úspěchům se dostal skrze své působení v motokrosovém světě. FMX ho a jeho celou rodinu živí. Svého mladšího bratra v tomto sportu také podporuje a doufá, že to bude on, kdo naváže na jeho úspěchy. Sám sebe hodnotí jako závislého na motocyklu.

14 minut od Země (repríza ve středu 15. 2. v 14.30)
 
Hrdinou tohoto příběhu je pětapadesátiletý vedoucí společnosti Google jménem Alan Eustace. Jinými slovy muž, který se rozhodl vynalézt přelomovou vesmírnou loď, sestrojit ji, vyletět s ní až do stratosféry, pak z ní vyskočit volným pádem a jenom tak mimochodem při té příležitosti překonat několik světových rekordů.

Celá jeho mise navíc probíhala tajně a mimo pozornost veřejnosti i médií, až dosud! Alan se svým špičkovým týmem posouvá hranice vědy a techniky: testuje inovativní pohonná zařízení i nový prototyp skafandru, tak, aby dokázal přežít volný pád z hranice vesmíru položené 14 minut od Země. Stejnojmenný film zachycuje velkolepé přípravy, rozhovory s odhodlaným hlavním hrdinou i jeho pomocníky, včetně bývalého šéfa Googlu Erica Schmidta, exkluzivní dosud neuveřejněné záběry Alanova startu i jeho dech beroucí, nervy drásající seskok.