Film CESTA VZHŮRU boduje na legendárním festivalu v kanadském Banffu

Film CESTA VZHŮRU boduje na legendárním festivalu v kanadském Banffu

Film CESTA VZHŮRU boduje na legendárním festivalu v kanadském Banffu

Film CESTA VZHŮRU boduje na legendárním festivalu v kanadském Banffu

V neděli 6. listopadu byly na závěrečném večeru 41. ročníku The Banff Mountain Film and Book Festivalu vyhlášeny ceny. Cenu za nejlepší celovečerní horský film sponzorovanou městem Banff získal snímek Cesta vzhůru v režii Davida Čálka.

 

Porota udělení ceny filmu Cesta vzhůru odůvodnila: „V tmavých kinosálech jsme cestovali krajinami a sdíleli dobrodružství nejkrásnějších koutů světa. Ale v tomto filmu (Cesta vzhůru) vidíme komplexní propojení charakterů: rodina a přátelé doma jsou součástí expedice stejně tak jako horolezci a hory. Filmem nahlížíme do vnitřního světa lezení - starý příběh o potřebě uspokojení obsese, problémy dospívání s takto posedlým rodičem, uspokojení z dosažení nejtěžšího a nejnebezpečnějšího cíle, radost z návratu domů. Tato témata jsou sdělena srozumitelnou cestou, která umožňuje divákovi si udělat komplexnější obrázek o expedičním lezení. Je to prostě dobře vyprávěný příběh… ve filmu.“ (Victor Saunders, člen poroty).

Účast na festivalu je prestižní záležitostí, letos se na festival přihlásilo 326 filmů z 35 zemí, soutěžilo jich celkem 96. Výběr z programu pak cestuje díky ozvěnám Banff on tour po více než čtyřiceti zemích.

 

Na festivalu cenu osobně převzal producent filmu Richard Němec. „Je to pro mne velký šok a uspokojení zároveň. Už samotná účast na festivalu mohla být snem, o kterém se nám ani nezdálo. Je to něco jako Cannes outdoorového filmu, lepší festival v této oblasti na světě prostě není. Jsem rád, že příběhu o lokálně známém hrdinovi rozuměla zahraniční porota i diváci. Děkujeme Radkovi, že nám umožnil natočit tento výjimečný film, bez něj by to nebylo možné.“

Banff Mountain Film and Book Festival byl založen v roce 1976 zakládajícím ředitelem Johnem Amattem a je zakládajícím členem Mezinárodní Aliance pro horský film, stejně jako např. MFHF Teplice nad Metují a dalších 19 festivalů po celém světě.

Film Cesta vzhůru bude v listopadu předveden za účasti tvůrců také na festivalu sportovních filmů v Miláně SPORT MOVIES & TV – MILANO INTERNATIONAL FICTS FEST a v bulharském Bansku.

 

Film vypráví o umanutosti, o zdolávání vlastních a obecně lidských limitů, ale také o kompromisech a ceně, kterou mohou mimořádné osobní výkony stát. Radek Jaroš jako první Čech a teprve patnáctý člověk zcela unikátně za přítomnosti kamer vystoupil na poslední horu Koruny Himálaje - K2. Film je pro diváka příležitostí absolvovat společně s Radkem a jeho horolezeckými přáteli Miskou a Trávou strastiplnou cestu na vrchol a stát se na chvíli součástí expedice.

Film CESTA VZHŮRU je možno shlédnout on-line http://dafilms.cz/film/9806-cesta-vzhuru/?rc=CA

Cenu z festivalu si v kategorii horská kultura odváží také film slovenského režiséra Pala Barabáše „Sĺoboda pod nákladom“.

Hlavní hrdina filmu horolezece Radek Jaroš po získání tzv. Koruny Himálaje nyní usiluje o další trofej Korunu světa. Letos na jaře vystoupil s Petrem Maškem na vrchol Denali, v říjnu pak na Elbrus.

CESTA VZHŮRU

SCÉNÁŘ, REŽIE, KAMERA: DAVID ČÁLEK
NÁMĚT: PETR PLEWKA, DAVID ČÁLEK
PRODUCENT: RICHARD NĚMEC
KOPRODUCENTI: HELENA ULDRICHOVÁ, IVAN OSTROCHOVSKÝ
HUDBA: IVAN ACHER • STŘIH: JAN DAŇHEL
DRAMATURGIE: VĚRA KRINCVAJOVÁ
MIX A POSTPRODUKCE ZVUKU: VÁCLAV FLEGL, PETR LENDĚL
ZÁZNAM ZVUKU: LUDVÍK BOHADLO, MATĚJ NĚMEC, IVAN HORÁK

© 2015 VERBASCUM, ČESKÁ TELEVIZE, PUNKCHART FILMS

Více info:
www.cestavzhuru.eu
https://www.banffcentre.ca/banff-mountain-film-competition-2016
http://www.cinemart.cz/filmy/cesta-vzhuru/

Richard Němec – Verbascum, producent filmu