Festival animovaného filmu ANIFILM zveřejnil on-line program

Festival animovaného filmu ANIFILM zveřejnil on-line program

Festival animovaného filmu ANIFILM zveřejnil on-line program

Mezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM
2. – 7. května 2017, Třeboň
www.anifilm.cz

 


Mezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM zveřejnil svůj on-line program (
http://www.anifilm.cz/cs/program/), a tak si návštěvníci již mohou naplánovat projekce a další programy, které budou chtít navštívit. Čekají na ně například soutěžní i nesoutěžní projekce, workshopy, dílny animace, koncerty, přednášky, divadla, prezentace, výstavy. A kdo si od těchto programů bude chtít odpočinout, může vstoupit do virtuální reality. Nebo si zahrát některou z animovaných počítačových her. A také bude mít šanci potkat spoustu tvůrců z celého světa. V průběhu šesti festivalových dnů se totiž do Třeboně sjedou stovky českých i světových režisérů, animátorů, výtvarníků, scenáristů, producentů animovaných filmů.

Hosté a jejich programy na Anifilmu 2017
Až z Austrálie přiletí oscarový tvůrce Adam Elliot a zůstane v Třeboni po celou dobu festivalu. Představí své krátkometrážní filmy včetně Oscarem oceněného Harvie Krumpeta i celovečerní snímek Mary a Max. Zejména jej bude možné potkat na neformálním moderovaném setkání, které Adam Elliot nazývá „Přátelským posezením u ohně.“
 


Zajímavý program přiveze držitel dvou cen César, belgický režisér Stéphane Aubier. Díky němu se v Třeboni poprvé představí populární seriál grotesek Pic Pic André Shoow a sám autor zájemcům předvede, jak od obrázkového scénáře po animaci vypadá příprava jedné epizody kultovního seriálu Panika v městečku. Tu nám představí i na plátně – jak v seriálové tak i celovečerní podobě a dětem odvypráví filmovou bajku O myšce a medvědovi.

Argentinský režisér Juan Pablo Zaramella se zatím Oscara ani Césara nedočkal, ale za svůj krátký film Luminaris posbíral celkem 326 mezinárodních ocenění včetně ceny FIPRESCI. Na Anifilm přiveze průřez svou autorskou tvorbou i svůj nejnovější komediální seriál Nejmenší mužíček na světě, v němž nepředstaví nikoho menšího než nejmenšího muže na světě.

Další z hostů, italská animátorka Magda Guidi je jednou z předních představitelek současné italské animace. Její filmy uspěly na řadě mezinárodních festivalů. Svůj zatím poslední projekt Via Curiel 8 vytvořila v tandemu s Marou Cerri a vynesl jim mj. hlavní cenu filmového festivalu v Turíně.

Korejskou animaci pak na Anifilmu představí hned tři mladé korejské filmařky Dahee Jeong, Kim Seunghee, Nari Jang, jejichž filmy úspěšně obrážejí světové festivaly.

Z úspěšných producentů animovaných filmů bude Třeboň hostit například Oliviera Catherina, který mimo jiné spoluprodukoval Malou z rybárny. Z Francie přijede i Ron Dyens, ze slavného studia Sacrebleu, který v současnosti připravuje celovečerní film s Michaelou Pavlátovou, na Anifilmu vloni soutěžil se snímkem Cesta na sever.

Letošní Anifilm se bude intenzivněji věnovat počítačovým hrám a virtuální realitě, a proto i k tomuto tématu přijedou zajímaví hosté. Například Finka Elina Vartiainen představí inspirativní možnosti virtuální reality. Luke Whittaker, spoluzakladatel a kreativní ředitel studia State of Play ukáže tvorbu her včetně ruční práce s papírem, kartonem a miniaturní elektronikou. Typickým příklad, jak jsou si svět animace a počítačových her blízké, představuje švýcarský host Michael Frei. Na poli mezinárodních festivalů uspěl se svými krátkými filmy a nyní je rozvádí v netradičně pojatých počítačových hrách. Svou tvorbu představí jedno z nejslavnějších českých herních studií Amanita Design.

Anifilm ocení Jiřího Šalamouna
Výtvarník a ilustrátor Jiří Šalamoun před několika dny oslavil 82. narozeniny a na slavnostním zahájení letošního Anifilmu mu bude udělena cenu za celoživotní přínos animovanému filmu. Jiří Šalamoun se díky jediné seriálové postavě Maxipsa Fíka nesmazatelně zapsal do dějin české animace. Jako výtvarník ovšem spolupracoval na dalších samostatných krátkých filmech většinou pro dospělé diváky. Výjimečné jsou třeba jeho spolupráce s Jiřím Brdečkou nebo s Václavem Merglem. Anifilm uvede všechny Šalamounovy filmy a na výstavě připomene také jeho výrazné "zásahy" do hraných filmů v podobě titulků, sekvencí i plakátů k nim.
 
Jedním z hlavních témat jsou letos animační kuriozity
V dějinách animovaného filmu se vždy objevovaly osobnosti, které nešly vyšlapanými cestami. Vymýšlely zcela nové přístupy a pomocí animace oživily téměř cokoliv. Letošnímu doprovodnému programu Anifilmu dominuje téma, které se zaměřuje právě na raritní animační techniky a na oživování atypických materiálů. Anifilm díky tomu uspořádá exkurzi do netušeného světa animačních kuriozit, v němž se objevuje plátno s několika tisíci špendlíky, rozanimované sklo, oživlé jídlo, sníh, animace světla či prapůvodní techniky, které v novém tisíciletí nabraly nový dech. Kromě bloků krátkých filmů uvedeme v české premiéře například celovečerní snímek amerického režiséra Andyho Smetanky A my byli mladí, vytvořený metodou siluetové animace a využívající moderního žánru ani-doc, unikátní retrospektivu "utajeného českého experimentátora" Petra Skaly nebo představíme animačně-projekční vynález Jana Kulky Pramítačka a bezkamerové filmy Františka Týmala, během jejich společné show.