Endometrióza trápí každou desátou ženu

Endometrióza trápí každou desátou ženu

Endometrióza trápí každou desátou ženu

Endometrióza trápí každou desátou ženu, až polovina z nich má potíže s plodností

Bolest podbřišku během periody či při pohlavním styku, silná menstruace a neplodnost. To je jen část obtíží, které provázejí ženské onemocnění zvané endometrióza. Přestože se s touto zdravotní komplikací potýká v plodném věku v průměru jedna žena z desíti, častokrát správná diagnóza zazní až poté, kdy se neúspěšně snaží otěhotnět. Březen je měsícem endometriózy, podívejme se proto na to, co přesně tato nemoc způsobuje. Dá se nějak léčit? A jak je to s otěhotněním?

Diagnostika endometriózy trvá v průměru 7 až 10 let

Ženské onemocnění zvané endometrióza je velmi častou gynekologickou komplikací. Jeho podstatou je ukládání různě velkých ložisek tkáně děložní sliznice (neboli endometria) mimo dělohu. Typicky se endometrium zachytí na vejcovodech, vaječnících, poblíž dělohy nebo třeba v oblasti přepážky mezi konečníkem a pochvou. Nevyhýbá se ani močovému měchýři či střevu. „Problém je v tom, že jednotlivá ložiska děložní sliznice mají tendenci chovat se stejně jako ta v děloze. To znamená, že podléhají hormonálním změnám v návaznosti na cyklus. Během menstruace tak dochází k odlupování sliznice a krvácení. Krev však nemá kudy odtékat, takže může docházet ke vzniku lokálních zánětů. Usazená ložiska ženám způsobují chronické bolesti nebo třeba velmi silné menstruační krvácení,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., ředitelka reprodukční kliniky REPROMEDA. Endometriózou častěji trpí ženy, které mají krátký či naopak dlouhý menstruační cyklus, případně také ty, u nichž přišly první měsíčky v brzkém věku. Přestože se toto onemocnění týká každé desáté ženy v reprodukčním věku, stále je řada těch, které se diagnózu dozvědí až v okamžiku, kdy se začnou potýkat s problémy s početím. Tomu odpovídá i průměrná délka diagnostiky této nemoci, která činí sedm až deset let.

Až polovina žen s endometriózou má potíže s početím, cestou může být IVF

Podle odborníků je diagnostika endometriózy problematická zejména kvůli širokému spektru nespecifických příznaků. Každá žena totiž může pociťovat jiné obtíže, u někoho se dokonce nemusí nijak projevit. Varovným signálům, mezi něž patří třeba silné menstruační křeče, chronické bolesti v oblasti pánve, bolestivá ovulace, trávicí obtíže, nevolnosti, únava, případně bolestivý styk, navíc ženy často nevěnují zvláštní pozornost. Endometrióza přitom může mít vážné následky – probíhající tkáňové změny jsou totiž v důsledku jednou z nejčastějších příčin neplodnosti u žen. Uvádí se, že problémy s početím má až polovina nemocných. „V některých případech není endometrióza vůbec překážkou, jindy může početí velmi komplikovat. Například v situaci, kdy ložiska endometria brání průchodnosti vaječníků nebo vzniknou srůsty u vejcovodů. Obvykle se také mění hormonální systém, který u zdravých žen tělo na těhotenství vhodně připravuje,“ nastiňuje MUDr. Kateřina Veselá. „V současnosti je však obvykle možné tyto obtíže dobře zacílenou léčbou řešit a ženy se nemusejí snu o vlastním miminku vzdát. Pokud se jim nedaří ani přes léčbu počít spontánně či nemoc postihla oba vejcovody, je určitě namístě uvažovat o IVF. Tato cesta k miminku má v případě endometriózy velmi dobré výsledky,“ dodává MUDr. Veselá s tím, že klinika REPROMEDA ve spolupráci s neziskovou organizací ENDOTalks pacientkám s endometriózou aktuálně nabízí 10% slevu na první IVF cyklus.

Nemoc se řeší chirurgicky i hormonálně, účinné je těhotenství

V současnosti existuje několik teorií rozvoje endometriózy. Jedna z nich například předpokládá, že během menstruace děložní sliznice neodtéká ven, ale skrze vejcovody se dostává do břišní dutiny. Jiné zase sázejí na oslabený imunitní systém nebo hormonální původ. Nutno říci, že jasnou příčinu lékaři dosud neznají. Klíč k úspěchu tak leží v přesné diagnostice, která obvykle probíhá formou laparoskopického vyšetření. Při něm se odebere vzorek tkáně, jenž se následně analyzuje. Pokud je endometrióza potvrzena, zahájí lékaři cílenou terapii. Ta nejčastěji spočívá v chirurgickém odstranění nalezených ložisek, případně v podávání hormonů, které blokují růst děložní sliznice. Tato léčba probíhá tabletami či injekčně a má v krátkodobém časovém horizontu až 95% úspěšnost. Pomáhají také preparáty čínské medicíny a prostředky alternativního a celostního lékařství. Jako zcela nejúčinnější se však v boji s endometriózou jeví těhotenství, díky němuž dochází k ústupu potíží na řadu let, někdy i trvale. Obecně však platí, že v současnosti není možné nemoc plně vyléčit.

O MUDr. Kateřině Veselé, Ph.D.

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., patří mezi přední české i světově uznávané odborníky v oblasti reprodukční medicíny a preimplantační genetiky. Je gynekologem a porodníkem se specializací II. stupně, má specializační atestaci z oboru reprodukční medicíny. Doktorát složila v oboru molekulární biologie a genetiky. Řadu let působila v expertních skupinách Evropské společnosti pro lidskou reprodukci, je členkou výboru Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti, zasedá v komisi Ministerstva zdravotnictví pro reprodukční medicínu.

Přednáší pravidelně na tuzemských i zahraničních kongresech a je autorem a spoluautorem řady českých i zahraničních publikací.

O klinice Repromeda

REPROMEDA je klinika reprodukční medicíny a preimplantačního genetického testování. Vznikla v roce 1999 jako nové pracoviště zkušených odborníků v oblasti reprodukční medicíny. Tým vede odborný zástupce centra, primář MUDr. Jan Veselý, CSc., dlouholetý odborník na asistovanou reprodukci, a ředitelka centra MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., členka mezinárodních organizací zabývajících se výzkumem a organizací léčby neplodnosti s využitím genetické diagnostiky. Na kvalitu postupů a procesů dohlíží prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc., člen týmu podílejícího se na narození prvního středoevropského dítěte po mimotělním oplodnění. V roce 2000, celkem 18 let po narození prvního českého dítěte ze zkumavky, se stala právě klinika REPROMEDA prvním pracovištěm ve střední a východní Evropě, kde došlo k těhotenství po užití preimplantačního genetického testování (PGT). REPROMEDA se zaměřuje především na léčbu neplodnosti, darování a uchování vajíček a spermií, prediktivní a preimplantační genetické testování a alternativní medicínu v léčbě neplodnosti.