Emma Smetana vydává na konci března debutové CD

Emma Smetana vydává na konci března debutové CD

Emma Smetana vydává na konci března debutové CD

Emma Smetana vydává na konci března debutové CD

Původní autorské skladby, vkusné melodie i naléhavost bondovských soundtracků - to je debutové album zpěvačky, moderátorky a herečky Emmy Smetana. Novinka What I´ve Done vychází sice až 25. března na značce Warner Music, ale již nyní sklízí úspěchy s klipem na Cenách Anděl. Odlehčené, vzdušné a tanečním potenciálem nabité písničky představují mladou zpěvačku v její nové roli a neskrývají ambici přispět k provětrání českého rozhlasového éteru.

Na třinácti skladbách zpívaných anglicky i francouzsky zpěvačka spolupracovala s Jiřím Burianem, který je jednou z klíčových postav české alternativní scény (Republic Of Two, Southpaw, Kapitán Demo, Rádio 1), a také dlouholetým partnerem Jordanem Hajem, jinak členem skupiny Peter Pan Complex. Jiří Burian se následně postaral i o citlivou produkci alba, kterému vdechl určitou tajuplnost a navzdory stopám melancholie i optimistické vyznění.

 

Slavnostní křest alba What I´ve Done se uskuteční 12. dubna v Lucerna Music Baru od 21.00 hod. Předprodej vstupenek v sítích GoOut.cz, Ticketpro, Ticketportal a Eventim. Více na www.emmasmetana.com/ a www.facebook.com/emma.smetana.7?fref=ts.

Album už v prosinci 2015 předznamenal singl Waiting, ke kterému vzniklo i podařené, svobodomyslné, svým způsobem libertinské video, pod výtvarnou supervizí Jordana Haje a v režii Tomáše Bláhy - https://youtu.be/Sf0Lyj8heik. Klip je nominován na videoklip roku v letošních Cenách Anděl. „Je to směsice odkazů na mé oblíbené filmy, jako jsou Bertolucciho Snílci. A taky to navazuje na estetiku Larse von Triera, takže se částečně odehrává na zámku, částečně v lese a je to docela dekadentní,“ popsala klip pro novináře sama zpěvačka.

Skladby Emmy Smetana nabízejí moderní pop a bývají přirovnávány k tvorbě Lany del Rey, Adele nebo Amy Winehouse. Jejich interpretka se hlásí i ke starému rhythm and blues a také připomíná svou lásku k nesmrtelným melodiím Beatles. Pokud si při prvních zprávách o chystaném albu někdo myslel cosi o “další zpívající moderátorce”, nahrávka ho z toho lehce vyvede.

Vedle singlu či melancholické titulní písně obsahuje deska například i svižný duet s Jordanem Hajem No Fire. A nechybí na ni ani skladba Emmina otce Jiřího Smetany, známého DJe, autora textu slavného hitu Vladimíra Mišíka Slunečný hrob a strůjce francouzského úspěchu Věry Bílé. Píseň Wall of Kampa vznikla už před lety ve Francii jako pocta Johnu Lennonovi a v současné podobě dostala zcela nové aranžmá.

Emma Smetana se narodila v roce 1988 v Praze, ale od svých dvou let žila nejprve v Paříži a později čtyři roky ve Štrasburku. Je dcerou diplomatky Moniky MacDonagh-Pajerové a hudebního manažera Jiřího Smetany. Hudba pro ni byla dlouhá léta jen koníčkem - po studiu francouzského lycea v Praze studovala na Pařížském institutu politických věd a také Politologii na Svobodné univerzitě v Berlíně. Vedle českého má i francouzské občanství a kromě češtiny mluví dalšími pěti jazyky.

 

Absolvovala stáž ve francouzském deníku Liberation a později se stala moderátorkou a reportérkou zpráv televize Nova. Zahrála si ve snímcích Colette, Muži v naději, Donšajni či ceněné životopisné sérii Agnieszky Holland Hořící keř. A objevila se i v několika televizních seriálech.

Zpívá od svých pěti, ve stejnou dobu začala hrát na klavír a od devíti let skládá i vlastní písničky. Jak ale sama říká, než se stala zpěvačkou, musela nejdříve přijít tři osudová setkání. Nejprve to s životním partnerem Jordanem Hajem, rovněž muzikantem, který ji povzbudil v tom, aby dělala to, co má na světě nejradši- tedy hudbu. Druhým důležitým mezníkem se stal konkurz, na kterém si ji kapela Lucie vybrala jako hlavní ženskou představitelku do muzikálu Lucie, větší než malé množství lásky, ve kterém hraje v Hudebním divadle Karlín už dva roky. Třetím momentem pak bylo setkání s Jiřím Burianem, který přišel s nápadem na její samostatné album. Většinu ze třinácti písní, které obsahuje, složila Emma a doufá, že se jí na českou hudební scénu podařilo přinést kvalitní pop západního střihu.

S menšími sestavami poprvé své písně představila na koncertech před legendou balkánské hudby Goranem Bregovičem, a v Praze i Brně pak i před famózní francouzskou hvězdou Zaz.