Drama Než skončí léto zahájí přehlídku TADY VARY

Drama Než skončí léto zahájí přehlídku TADY VARY

Drama Než skončí léto zahájí přehlídku TADY VARY

S lehkostí a originálním humorem vyprávěné drama Než skončí léto zahájí už v pátek přehlídku TADY VARY, 9. července vstoupí do kin po celé ČR

Film australské režisérky Shannon Murphy Než skončí léto (Babyteeth) míří do českých kin. V pátek 3. 7. ve 20:00 zahájí snímek v 96 kinech přehlídku TADY VARY ve vašem kině, od 9. 7. pak budou mít diváci možnost film zhlédnout v kinech po celé ČR. Stane se tak díky KVIFF Distribution – společnému distribučnímu labelu MFF Karlovy Vary, České televize a Aerofilms.

„Troufnu si tvrdit, že jeden z mých nejsilnějších filmových zážitků loňského podzimu je snem každého distributora – o vážných životních věcech vypráví s šarmantní originalitou, sympatickým humorem a podmanivou dávkou lidskosti,“ komentuje výběr filmu Než skončí léto Karel Och, umělecký ředitel MFF KV.

Hlavní hrdinkou Než skončí léto je šestnáctiletá Milla, která se zamiluje do průšviháře Mosese. Pro její rodiče je to noční můra, první láska ale probouzí v nemocné dívce novou chuť do života a její energie a touha objevovat otočí celou rodinu vzhůru nohama. Morální poučky letí do koše a Milla svému překvapenému okolí ukazuje, jak prožít každou minutu naplno. 

Humorný, překvapivý a dojemný příběh, který se vyhýbá klišé

Snímek Než skončí léto se stal diváckým hitem loňského festivalu v Benátkách, odkud si odnesl několik cen. Od té doby sbírá nadšené ohlasy od diváků i kritiků po celém světě. Ti na něm oceňují především vynikající herecké výkony, lehkou a energickou režii a originální scénář. „Než skončí léto je film plný spontánnosti, humoru a překvapení, ale hloubky i emocí. Je to ohromující debut, který se vyhýbá snad každému klišé, které byste u snímku s tímto tématem čekali,“ napsala redaktorka serveru RogerEbert.com Sheila O’Malley. Film zaujal i dramaturgy karlovarského festivalu, kteří jej zvolili jako zahajovací snímek přehlídky TADY VARY ve vašem kině. V pátek 3. července od 20:00 tak film najednou promítne 96 českých kin, která jsou do přehlídky zapojena. Před samotnou projekcí se uskuteční i speciální „slavnostní zahájení“, při kterém se s diváky všech kin spojí prezident MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška a moderátor Marek Eben.

Adaptace úspěšné divadelní hry

Film Než skončí léto je adaptací úspěšné divadelní hry dramatičky Rity Kalnejais. Režie filmu se zhostila Shannon Murphy. „Už při prvním čtení mě příběh neskutečně dojal, ale také mě velmi zaujala dynamika mezi jednotlivými členy rodiny i lidí mimo základní rodinu, kteří pronikají do jejich životů. Tón hry byl podle mě jedinečný, a tak jsem se do toho rozhodla jít,“ říká Murphy a dodává: „Nejsem sentimentální. Podle mě lidé na příkoří, která se jim dějí, zpravidla nereagují sentimentálně. Nechodí a neříkají: ‚Podívej, jak jsem nemocný, jak jsem smutný, nechtějí být litováni.‘ Chtěla jsem, aby postavy byly autentické. V tom příběhu je spoustu radosti a humoru, a díky tomu je podle mě velmi upřímnou zpovědí o tom, jaké to je být zamilovaným teenagerem a jaké to je čelit takovéto výzvě.“

Vycházející herecká hvězda Eliza Scanlen

Hlavní postavu Milly ztvárnila mladá talentovaná herečka Eliza Scanlen, která loni zazářila v seriálovém hitu Ostré předměty a ve snímku Grety Gerwig Malé ženy. V rolích rodičů se představí Ben Mendelsohn (Outsider, Nejtemnější hodina) a Essie Davis (Hra o trůny, Babadook). Představitel Mosese Toby Wallace získal za svůj výkon ve filmu Než skončí léto na festivalu v Benátkách Cenu Marcella Mastroianniho pro nejlepšího mladého herce.