Dokumentární snímek Ti, kteří tancují ve tmě vstupuje do kin

Dokumentární snímek Ti, kteří tancují ve tmě vstupuje do kin

Dokumentární snímek Ti, kteří tancují ve tmě vstupuje do kin

Dokumentární snímek Ti, kteří tancují ve tmě vstupuje do kin

Oceňovaná dokumentaristka Jana ševčíková se osm let po svém úspěchu s filmem Opři žebřík o nebe vrací s citlivou portrétní mozaiku ze světa nevidomých Ti, kteří tancuji ve tmě, kterou již tento čtvrtek 24. listopadu uvede do kin distribuční společnost Aerofilms. Vizuálně podmanivý černobílý snímek vykresluje pestrý život šestice nevidomých, kteří odmítají svůj život podřídit handicapu. Setkáváme se zde s maratoncem Ondrou, cestovatelkou Zuzanou, sedlářem Pavlem, pianistkou Pavlou a párem Lukášem a Cilkou. První diváci mohli film vidět již na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, kde se setkal s velice pozitivním přijetím.

Ti, kteří tancují ve tmě sbírá úspěchy i v zahraničí. Film měl světovou premiéru na varšavském filmovém festivalu, odkud si odvezl Cenu za nejlepší dokumentární film a další uvedení na světových festivalech ho ještě čekají.

Ti, kteří tancují ve tmě

Česká republika, 2022 | 78 minut | premiéra: 24. listopadu

■ žánr dokumentární

■ režie Jana Ševčíková ■ scénář Jana Ševčíková ■ kamera Jaromír Kačer ■ střih Lucie Haladová

■ materiály ke stažení https://aero.capsa.cz/?slozka=8504

■ stránka filmu https://www.aerofilms.cz/ti-kteri-tancuji-ve-tme/

■ synopse

Co tě nezabije to tě posílí aspoň na chvíli boj se nic. Úryvek skladby Moniky Načevy a motto, které v sobě skrývá poselství energického a spontánního filmu režisérky Jany Ševčíkové. Šest příběhů mladých nevidomých, které budí touhu po životě, nabíjí optimismem a nebojí se sarkasmu. Vítězný snímek Varšavského filmového festivalu empaticky ukazuje cesty lidské vůle, odvahu zdolávat překážky a žít.