Dokud nás svatba nerozdělí

Dokud nás svatba nerozdělí

Dokud nás svatba nerozdělí

Škodolibou komedii Dokud nás svatba nerozdělí představí v Praze režisér Eric Toledano na speciální předpremiéře

Nová komedie režisérského tandemu diváckého hitu Nedotknutelní a zakončovací film letošního MFF v Torontu, Dokud nás svatba nerozdělí (Le sens de la fête), vstoupí 16. listopadu i do českých kin. Osvědčená tvůrčí dvojice Eric Toledano – Olivier Nakache přichází tentokrát s ryze komediálním snímkem, který diváky přenáší do zákulisí organizace svateb, a netají se čerpáním inspirace u jiných filmů, jako jsou Garçon! Claudea Sauteta nebo argentinské Divoké historky. Toto „nesmírně příjemné dovádění“, jak film označil magazín Hollywood Reporter, viděl na domácí francouzské půdě už více než jeden milion diváků. Jen za první den v kinech komedie v návštěvnosti překonala i paralelně premiérovaný film Blade Runner 2049.

Na dvou speciálních předpremiérách v Praze ho osobně představí jeden z jeho režisérů Eric Toledano. Stane se tak ve středu 1. listopadu od 20:30 v Kině 35 na Francouzském institutu v Praze a ve čtvrtek 2. listopadu od 20:30 v pražském kině Aero. V ten samý den od 18 hodin si diváci budou moci na velkém plátně Aera připomenout i dnes už kultovní Nedotknutelné s Omarem Syem.

24 hodin v zákulisí jedné velké luxusní svatby

Dokud nás svatba nerozdělí mapuje 24 hodin na jedné luxusní francouzské svatbě, veškeré dění ale nesledujeme z pohledu svatebčanů, nýbrž z perspektivy pořádající svatební agentury, jejíž zaměstnanci se snaží udržet hladký chod akce a zamaskovávat nejrůznější pohromy. Jako klasický „ensemble film“ nestojí Dokud nás svatba nerozdělí na jedné hlavní postavě, ale představuje nejroztodivnější směs osobností, které se v týmu podobné agentury mohou objevit, což skýtá nevyčerpatelnou studnici zábavných momentů. Počínaje šéfem agentury, řešícím románek na pracovišti, přes vlezlého fotografa, kterého víc než focení zajímá svatební pohoštění, až po zaskakující svatební kapelu, pro kterou je "decentní zábava" neznámým pojmem. Celá akce se tak nese v duchu hesla „Co se může pokazit, to se pokazí“ a nabízí přehlídku povědomých vtipných situací a originálního situačního humoru. Nebyli by to ale režiséři Nedotknutelných, aby ve filmu nenabídli i hlubší rovinu a velmi lidský pohled na jednotlivé postavy.

"Je jen málo komedií, u kterých se pobaví vážně každý a navíc se za to vůbec nemusí stydět. Eric Toledano a Olivier Nakache jsou ale na tento typ filmů zřejmě specialisti. Jejich předcházející film Nedotknutelní se stal celosvětově nečekaným hitem právě proto, že dokázal spojit skvělý scénář, humor i citlivý lidský příběh do jednoho vyladěného mixu. A stejný osvědčený koktejl teď režiséři namíchali i ve filmu Dokud nás svatba nerozdělí, i když ho tentokrát ještě trochu okořenili dokonale načasovanými komediálními gagy a vůbec trochu šlápli na plyn filmového humoru,“ komentuje Radka Urbancová z distribuční společnosti Aerofilms.

V roli Maxe, šéfa pořádající svatební agentury, uvidí diváci uznávaného a často obsazovaného francouzského herce a scenáristu Jeana-Pierra Bacriho, známého například z filmů Někdo to rád jinak (nominace na Oscara 2001 za zahraniční film) nebo v Cannes oceněného snímku A co já? (2004), oba v režii Agnès Jaoui. Ten se kromě hereckého partu podílel také na tvorbě scénáře komedie Dokud nás svatba nerozdělí. „Značka Oliviera Nakacheho a Erica Toledana,“ odpovídá Bacri na dotaz, co ho přimělo zapojit se do projektu takto aktivně. „Když jsem si četl scénář, objevovalo se tam vše, co na nich mám rád a co zas tak často ve filmech není vidět: drsná komedie, která vás rozesměje, ale přitom najdete v jednotlivých postavách velké zalíbení. Vnímají lidi úžasným, lidským způsobem, a to se mi na nich strašně líbí a dojímá mě to.“

 

Eric Toledano a Olivier Nakache

Eric Toledano je francouzský režisér a scenárista. Narodil se 3. 7. 1971 v Paříži. Vystudoval literaturu, politologii a film. V roce 1993 přišla jeho první praktická zkušenost s filmem, když se jako asistent režie podílel na natáčení filmu À la folie režisérky Diane Kurys. O dva roky později potkal svého budoucího kolegu Oliviera Nakacheho. Ten se narodil 15. 4. 1973 v Suresnes. V roce 1995 vznikl jejich první společný film - krátkometrážní Le jour et la nuit. Jejich spolupráce pokračovala sérií dalších krátkometrážních filmů, konkrétně Les petits souliers (1999), La part de l'ombre (1999, rež. pouze O. Nakache) a Ces jours heureux (2002), kde si poprvé zahrál Omar Sy, hvězda jejich pozdějších filmů. V roce 2005 vznikl jejich první celovečerní snímek Jak sbalit super kost, ve kterém si zahrály hvězdy francouzského stříbrného plátna Annie Girardotová a Gérard Depardieu. Po filmech Nos jours heureux (2006) a Tellement proches (2009) přišel jejich zatím nejúspěšnější snímek – komedie Nedotknutelní (2011), ve které Omar Sy předvedl svou životní roli. Film se stal zanedlouho distribučním hitem a dodnes si udržuje třetí místo mezi historicky nejnavštěvovanějšími filmy francouzských kin. V roce 2014 si dvojice tvůrců spolupráci s Omarem Sy zopakovala ještě jednou a vznikl film Samba, ve kterém hlavní ženskou roli ztvárnila Charlotte Gainsbourg.

Dokud nás svatba nerozdělí

Francie, 2017 | 115 minut | francouzská verze | české titulky | přístupný | premiéra: 16. listopadu 2017

■ originální název Le sens de la fête ■ žánr komedie

■ scénář a režie Eric Toledano, Olivier Nakache ■ kamera David Chizallet ■ střih Dorian Rigal-Ansous ■ hudba Avishai Cohen ■ hrají Jean-Pierre Bacri, Jean-Paul       Rouve, Gilles Lellouche, Suzanne Clément a další...

■ stránka filmu www.aerofilms.cz/dokudnassvatbanerozdeli

■ trailer, teaser 1, teaser 2

■ materiály ke stažení aero.capsa.cz

■ synopse

Když organizujete dokonale promyšlenou, luxusní svatbu na francouzském zámečku ze 17. století, úplně si to říká o nějaký průšvih. A když se má něco pokazit, věřte tomu, že se to opravdu pokazí a nezůstane jen u toho. Profesionální svatební agentura má na nezdary celých 24 hodin a za ty se toho může stát opravdu hodně. Zvlášť když šéf agentury z přátelství zaměstná vlezlého fotografa, kterého spíš než focení zajímá svatební pohoštění, najde záskok za kapelu, pro který je "decentní zábava" neznámým pojmem, a ženichovo půlnoční překvapení definitivně změní celou svatbu v grotesku. Nová komedie od režisérů filmu Nedotknutelní, jejíž inspirační zdroj můžeme hledat třeba u argentinských Divokých historek, potěší srdce každého, alespoň trochu škodolibého diváka.