DO PRAHY PŘICESTOVAL ZUBŘÍ BÝK!

DO PRAHY PŘICESTOVAL ZUBŘÍ BÝK!

DO PRAHY PŘICESTOVAL ZUBŘÍ BÝK!

V pražské zoo se v těchto dnech zabydluje nový chovný samec zubra evropského. Do Prahy přijel z německého Tierparku Berlin, aby omladil zdejší chovnou skupinu a přispěl svými potomky k záchraně tohoto druhu ve volné přírodě.

Pražská zoo chová zubry téměř od svého založení. První býk přišel do Prahy už v roce 1932. V současné době obývá venkovní výběh v horní části zoo stádo tří dospělých samic - Pristína, Priscilla a Božena. ,,Chovný býk Tipito, který k nám dorazil z Berlína, zde střídá staršího samce z Amsterdamu. Cílem jeho příchodu je omladit naši skupinu těchto největších suchozemských  obratlovců Evropy a obměnit krev, která je v uzavřených chovech v lidské péči nezbytná," vysvětluje Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.

Zubří býk Tipito

Transport proběhl bez problémů, rok a půl starý Tipito byl po celou dobu klidný. ,,V brzkých ranních hodinách jsme ho vypustili do výběhu v zázemí. V následujících dnech bude připuštěn k našim samicím. Vzhledem ke svému mládí je zatím menšího vzrůstu, nicméně už teď svou fyzickou konstitucí naznačuje, že v budoucnosti bude majestátním býkem," dodává Barbora Crkvová, kurátorka kopytníků v Zoo Praha.

Chov zubrů evropských v lidské péči je klíčový pro záchranu jedinců ve volné přírodě. Zubři byli totiž na začátku 20. let minulého století v přírodě zcela vyhubeni. Zoo Praha se již opakovaně zasloužila o jejich návrat do Národního parku Bieczszady v jihovýchodním Polsku. Celkem vypustila do přírody již šest zvířat.