Do Islandu s Jirkou Kolbabou

Do Islandu s Jirkou Kolbabou

Do Islandu s Jirkou Kolbabou

Do Islandu s Jirkou Kolbabou WORLDFILM 2016

15. ročník cestovatelského festivalu pořádaného v rámci veletrhu cestovního ruchu HOLIDAY WORLD

Příznivci cestování a milovníci Islandu mají jedinečnou možnost v rámci cestovatelského festivalu WorldFilm při veletrhu Holiday World s Jiřím Kolbabou proniknout do tajů nádherného Islandu.

Jiří Kolbaba, vicepresident Českého klubu cestovatelů, je náruživý cestovatel, jenž viděné dokumentuje na citlivou vrstvu diapozitivních filmů Fuji Velvia 50, 100 a Provia 400 kamerami NIKON F6, NIKON F100 a HASSELBLAD XPan, skvělou digitální kameru NIKON D800 s několika objektivy značky Sigma a kompaktním digitálním aparátem SONY. Ze svých četných cest (navštívil již přes 130 zemí světa na všech kontinentech planety) zpracoval několik emotivních cestovatelských besed a diashow.

Nyní bude cestovatel Jiří Kolbaba na Výstavišti v pražských Holešovicích v rámci WoldFilmu při veletrhu Holiday World od 14h prezentovat svůj nový set fotografií z Islandu. Opět zde zajímavou formou zaznamenal detaily přírodních struktur a exotické tváře domorodců. Ačkoli již procestoval téměř celý svět, jeho krédem zůstává: „Mým snem je navštívit, poznat a pochopit další země, vzdálené kultury a přátelské domorodce.“

„Rozlehlost, barevnost, tvarová různorodost a geologické struktury planety mě stále více fascinují. Nemohu se nasytit. Nezávislým pobíháním po pouštích, lesích, horách, či městech matičky Země, si dosytnosti plním klukovské sny. Nerozlučnou partnerkou na cestách se mně stala moje kamera. Spolu se časně ráno budíme, přes den mrzneme nebo se potíme a pozdě v noci neklidně usínáme. Dojati z toho, co jsme viděli a napjati z toho, co jsme přehlédli. Těch fascinujících míst je tolik, že je ani za celý život nespatříme. Nevadí. Hlavně, že můžeme. Našli jsme cíl a smysl života,“ říká Jiří Kolbaba.

Jeho mottem je: "Nikdy není nic definitivní a to je dobře. Kdykoli v životě můžeme změnit místo svého působení, prostředí, profesi i vlastní cíle. Jediné, co k tomu potřebujeme, je svoboda, zdraví a troška odvahy zariskovat."

DOPROVODNÝ PROGRAM:

SOBOTA 20.2.2016

09:00 HOD. BOŽENA ŠTOFKOVÁ, ředitelka nakladatelství Jota, JAK PSÁT CESTOPIS

Workshop pro začínající autory.

10:00 HOD. RUDA ŠVAŘÍČEK - Z BHÚTÁNU DO KAZACHSTÁNU

Audience u krále Bhútánu. Nepálské otřesy i radosti. Pandy i obří Buddhové. Největší klášter světa pro 30 000 mnichů a mnišek. Divoké koňské slavnosti, nomádi s puškami, unikátní závody jaků. Nazdobené krasavice celého Tibetu. Pitoreskní cirkus. Šamanské rituály plné krve a emocí. Propichování tváří i těl, upadání do extáze, rituální obětiny. Nejdelší kamenná zeď mani na světě. Nejposvátenější hory Tibetu. Kláštery půlené zemětřesením. Zásadní místa legendární Hedvábné stezky. Pouštní města i zelené oázy. Čína má hodně největších věcí na světě… Velká zeď i malé duše… Posvátné hory Kazachstánu. Tajemné petroglyfy. Ťan Šan a prý nejkrásnější hora světa – Chan Tengri. Magická Bělucha s centry šamanismu. Tajemná Šambala, vchod do jiného světa… Ochutnáte odlišné světy…!

- beseda, diashow

11:00 HOD. LUCIE DRBOHLAVOVÁ - Afghánistánem po hedvábné stezce

Afghánistán, to není jen válka a Tálibán, ale hlavně úchvatná příroda, báječní lidé, bohatá kultura a krásné památky. Většina lidí, kteří zemi skutečně poznali, si ji zamilovali na první pohled. Přijďte se podívat na exkluzivní fotografie z afghánských měst i zapadlých vísek v horách a poslechnout si příhody z téměř dvouletého pracovního pobytu Lucie Drbohlavové v této fascinující zemi.

- beseda, diashow, autogramiáda nové knihy

12:00 HOD. LUKÁŠ MATĚJČEK - PŮL ROKU ASIATEM

Jeden z nastupující generace cestovatelů vypráví o svém půlročním putování Asií, na které se vydal tři dny po maturitě. Himálaje, rýžová pole, čajové plantáže, panenské pláže, džungle, pouště,.. Lukáš za svůj asijský půlrok procestoval Nepál, západní a jižní Indii.

- beseda, diashow

13:00 HOD. LÁĎA BEZDĚK A KATKA DVOŘÁKOVÁ - THE BIG TRIP

Skype rozhovor na druhý konec světa. Láďa a Katka se vydali Oktávkou na cestu kolem světa a přes internet nám přiblíží své nejnovější zážitky.

- rozhovor

13:30 HOD. WEBCESTOVATELŮ.CZ - VYHLÁŠENÍ VÝHERCŮ FOTOSOUTĚŽE A PŘEDÁVÁNÍ CEN

Vítěze soutěže o nejlepší fotku na téma Cestovat může každý vybrala odborná porota ve složení fotograf Antonín Kratochvíl (čestný předseda poroty), Lenka Klicperová, Petr Horký, Václav Šilha, Petr Lindner.

14:00 HOD. PETR HORKÝ - VELIKONOČNÍ OSTROV

Můžete si poslechnout zda místní statní muži doma vaří a uklízí, zda miss Velikonočního ostrova nosí nejdelší nehty a jestli si místní princezna oblíbila Prachatice. K tomu si připočtěte vývoj bádáni nad záhadami ostrova a vlastní odhad, zda platí, že obyvatelé Rapa Nui jsou "nejlínější na světě", jak tvrdí někteří Chilané. A i kdyby....byla by to chyba?

- beseda, diashow

15:00 HOD. MIROSLAV BÁRTA

Cesta do Jeskyně plavců a zpět

Převratné objevy v egyptské Západní poušti. Miroslav Bárta je vedoucí Českého egyptologického ústavu. Jejich loňské objevy byly podle BBC zařazeny mezi deset nejvýznamnějších archeologických událostí celého světa. Chcete vědět víc?

- beseda, diashow

a nebo

Cesty civilizací

O vzestupu a pádu dávných civilizací a nejen o nich. Cítíte, že svět se mění? Jistěže ano, kdo by nad tím nepřemýšlel. Šéf Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta je přední český odborník na vývoj civilizací a jeden z prvních, kdo nebojácně hovořil již před lety o tom, co se dnes děje. Tehdy mu nevěřili. Chcete vědět, co si myslí teď?

- beseda, diashow

Spojte se s námi na facebookové stránce Worldfilmu a zapojte se do hlasování o téma besedy Miroslava Bárty - takže: kolaps civilizací nebo nejnovější objevy českých archeologů v Egyptě?

16:00 HOD. BOB STUPKA - TAJEMNÁ KOLUMBIE

Rozmanitá země kde se snoubí horské průsmyky And s pobřežím oceánu, brána do Střední Ameriky, země slunce a tance plná příjemných a milých lidí. Zapomeňte na drogové kartely a gerily. Tady se snoubí předkolumbovská historie s přírodními scenériemi, které berou dech. Intenzivní poznávací „nářez“, to je Kolumbie, to musíte zažít.

- beseda, diashow

NEDĚLE 21.2.2016

09:00 HOD. JANA PATKOVÁ, šéfredaktorka portálu www.webcestovatelu.cz - JAK NAPSAT CESTOVATELSKOU REPORTÁŽ

Workshop pro začínající autory.

10:00 HOD. MICHAL KRYŠTOF KUBÁT, SRDCAŘI.CZ - LETEM SVĚTEM BALÓNEM

Balon se nedá řídit. Je vydán napospas vzdušným proudům. Kryštof přitom dokáže takové věci, že přeletí Prahu, Sněžku, dokonce i celé Alpy. Chcete vědět, jak se to dělá? Jak velká je v balonovém koši zima, když děláte zimní přelet a myslíte, že tam fouká silný vítr? A hlavně – jaký je pohled na ty krásy světa z nadhledu a v naprostém tichu…

- beseda, diashow

11:00 HOD. JIŘÍ PRŮŠA - LÉTÁNÍ NAD SVĚTEM

Dálkové lety sportovním letadlem dávají skvělou možnost vidět svět trochu jinak. Přijďte se podívat na filmové záběry a poslechnout si pilotovy zážitky z přeletů mnoha exotických míst světa. Získejte nadhled

- beseda, diashow, videoukázky

12:00 HOD. ADAM CHROUST - MILOSLAV STINGL

Vyprávění autora o první autorizované biografii cestovatelské legendy Miloslava Stingla. Významný český cestovatel a spisovatel Miloslav Stingl po desítkách let zarytého mlčení souhlasil se zpracováním a zveřejněním svého neuvěřitelného životního příběhu, na který netrpělivě čekalo několik generací jeho věrných čtenářů...

- beseda, diashow

13:00 HOD. SOŇA BOŠTÍKOVÁ - SEDM VELKÝCH HOR

Vyprávění Soni Boštíkové o jejích výpravách do velkých hor (převážně Himalájí) doplněné promítáním diapozitivů (vlastně obrázků převedených do PC). Vzpomínání na roky 1995 - 2005 a jednotlivé úspěšné i méně úspěšné výstupy a expedice.

- beseda, diashow

14:00 HOD. JIRKA KOLBABA - SEDM DIVŮ ISLANDU

Osamělá pevnina v severovýchodním Atlantiku je druhým největším ostrovem Evropy. Dynamická geologie z něj dělá ojedinělé, mimořádně fotogenické místo. Objevíme termální prameny, gejzíry, bouřlivé vodopády, třpytivé ledovce, vulkanickou barevnou půdu i svěže zelené nekonečné plochy. Sugestivní krajina, ve které potkáme spíše zbloudilé koně nebo ovce, připomíná peklo i ráj. Island je Jirkovým oblíbeným místem, byl na něm již desetkrát.

15:00 HOD. JINDRA BÖHM - Madagaskar – ostrov lemurů, koření a veselých lidí

Cestování na severu Madagaskaru není právě jednoduché. Nevedou tu silnice, na letadlo se nemůžete spolehnout, vlak jede jednou za týden, autobus bude mít zaručeně poruchu. Masová turistika tu prakticky neexistuje. Naprostý ráj pro opravdové cestovatele. Pralesy a rezervace s ojedinělou faunou a flórou. Krále lemurů můžete potkat jen tady. Jinde na planetě totiž nežije (leda v ZOO).

- beseda, diashow

16:00 HOD. VAŠEK ŠILHA - ANTARKTIDA - K BRANÁM RÁJE

Představte si činné sopky vyčnívající z ledových vod poblíž Antarktidy. Skály, dým, led, miliony tučňáků, kosatky, velryby, nekonečný oceán a naprosto nepředvídatelné počasí. Není tu letiště, přístav, nežijí zde téměř žádní lidé. Dostat se sem znamená mnohadenní plavbu na malé jachtě. Vylodit se dá jen občas, a to pouze za pomoci nafukovacího člunu.

- beseda, diashow

VÝSTAVY

Jirka Kolbaba - Island - Ledová země

Někoho může vyslovení toho jména přimrazit. Mě vždy docela spolehlivě rozehřeje. 
Už od první návštěvy jsem Islandu absolutně propadl. Ten dynamický a tajuplný ostrov považuji už dlouho za nejfotogeničtější místo na planetě. Obdivuji tady asi úplně všechno: zprvu trochu nepřístupné lidi, severskou strohost Reykjavíku, tiché fjordy, divoké řeky, dunivé vodopády, třpytivé ledovce, lávová pole s mechovými polštáři, zábavné papuchálky, polární dny i noci.
Miluji objevování a nová poznání. Na Islandu si často připadám jako na jiné planetě. Vždy je zde co objevovat.

Lenka Klicperová a Jarmila Štuková - NA DOHLED ČERNÉ VLAJKY

Při své třítýdenní cestě po Iráku a Sýrii si Lenka a Jarmila vzaly za cíl přiblížit tíživé životní podmínky lidí v urpchlických táborech i na frontových liniích.

Jindra Böhm - Kouzlo Afriky

Tak trochu jiné obrázky z jižní Afriky. Fotografie volně žijících zvířat v neobvyklé grafické úpravě, která má evokovat žár afrického slunce a sny o cestování. Nechte se unášet vlastní fantazií…

Svět z okénka autobusu

Amatérské fotografie pořízené výhradně z okénka hotelbusu CK Pangeo Tours. Možnost dostat se do poměrně odlehlých míst a do blízkosti volně žijících zvířat je výhodou tohoto cestování.

Nejlepší snímky fotosoutěže Webcestovatelu.cz

Ty nejlepší snímky zaslané do dvouměsíční fotosoutěže WebuCestovatelu.cz.

DALŠÍ DOPROVODNÝ PROGRAM

Foto Škoda - fotopoint s cestovatelskou tématikou

Cestovatelské knihkupectví - knihy a DVD se speciálními festivalovými slevami

Ručně vyráběné mexické šperky

Autogramiády přednášejících

Soutěže o věcné ceny každou hodinu

Organizátor akce: INCHEBA EXPO PRAHA, spol. s r.o.

Místo konání: Výstaviště Praha - Holešovice

Otevírací doba: Pouze pro odborníky - Čtvrtek: 9.30 - 18.00 a Pátek: 9.30 - 18.00

Pro veřejnost - Sobota: 9.30 - 18.00 a Neděle 9.30 - 17.00

Vstupné: 18. 2. - 19. 2. (platí na Holiday World a Top Gastro & Hotel)

Předregistrace odborníků: 400 Kč

Odborníci na místě (na pokladně): 600 Kč

20.2. - 21.2. (platí na Holiday World, Golf Show a Top Gastro & Hotel)

Vstupné plné: 150 Kč

Rodinné vstupné: 300 Kč (2 dospělí + dítě nebo děti do 15 let)

Zlevněné vstupné: 100 Kč (pro seniory, ZTP, studenty, děti a mládež do 15 let)

ZTP+P vč. 1 osoby doprovodu: 20.2. - 21.2. zdarma, Děti do 10 let: zdarma

Zákaz vstupu se psy