Divadlo Radka Brzobohatého začalo zkoušet nové představení Přelet nad kukaččím hnízdem

Divadlo Radka Brzobohatého začalo zkoušet nové představení Přelet nad kukaččím hnízdem

Divadlo Radka Brzobohatého začalo zkoušet nové představení Přelet nad kukaččím hnízdem

Divadlo Radka Brzobohatého odstartovalo přípravu nové hry, Přelet nad kukaččím hnízdem, která bude mít premiéru 19.6.2019. Svou první čtenou zkoušku absolvovali herci v Portusu Praha z.ú., chráněném bydlení pro lidi s mentálním postižením a zároveň sociálně terapeutické dílně, kde nasávali inspiraci a seznamovali se s vnitřními světy klientů, které přenesou do hry.

Nové představení režíruje umělecký šéf divadla, Lukáš Burian, který hodlá dílo pojmout s improvizovanou lehkostí a svým nadstavbovým humorem, takže bude z lynchovského psycha umocněného minimalistickou scénou přelétávat k určitému klidu. Přelet nad kukaččím hnízdem samozřejmě drží linku těžkého tématu, kdo je vlastně „normální“ a kdo „šílenec“, ale slibuje právě i onu zmiňovanou lehkost a lidskost.

 

Premiéra představení Přelet nad kukaččím hnízdem v Divadle Radka Brzobohatého 19.6.2019 od 19:00 hod, veřejná generálka 18.6.2019 od 11:00 hod.  https://divadlorb.cz

Přelet nad kukaččím hnízdem je strhujícím soubojem hrdosti a radosti ze života s absolutismem a tyranií. Věčně aktuální téma, kde jsou hranice a kdo je určuje. Boj jedince, temperamentního vyvrhele McMurphyho utíkajícího pod rouškou bláznovství před nápravným zařízením, se společností, nadvládou a hierarchií v podobě psychiatrické léčebny.

Stejnojmenný román Kena Keseyho se vepsal mezi základní texty 60. let a hnutí hippies. Jeho dramatizace se hraje s úspěchem po celém světě a získala mnoho ocenění včetně Newyorské kritiky a Tony Award. Román se dočkal i filmové adaptace českým režisérem Milošem Formanem, kde hlavní roli ztvárnil Jack Nicholson. Film získal 5 Oscarů, za nejlepší film, herce, herečku, režii a scénář a nesmazatelně se zapsal do světového povědomí.

 

Aby se vyhnul vězení, zvolil psychiatrickou léčebnu. Ale možná udělal tu největší chybu svého života…

Strhující příběh o souboji mezi manipulativní zdravotní sestrou a jejím nedobrovolným pacientem. 

Autor: Dale Wasserman

Režie: Lukáš Burian

Překlad: Luděk Kárl

Hudba: Kuba Kubín

Kostýmy: Lucie Herejtová

Scéna: Matouš Škorpík

Hrají: Miroslav Hrabě/Lukáš Burian, Romana Goščíková/Anna Kulovaná, Petr Klimeš, Milan Enčev, Lukáš Malínek, Jindřich Žampa/Martin Šnajdr, Karel Hábl/Antonín Hardt, Alžběta Fišerová/Barbora Kepková, Michal Roneš, Marek Helma

https://divadlorb.cz/repertoar/prelet-nad-kukaccim-hnizdem/