Divadlo disk, rodina je základ státu?

Divadlo disk, rodina je základ státu?

Divadlo disk, rodina je základ státu?

Rodinná oslava. Intimní představení jako terapie svého druhu
/Praha, 25. 9. 2018/ Rodinná oslava je experiment na pomezí divadla a společenské hry. Divadlo DISK se poprvé promění v jednu velkou rodinnou oslavu již 19. října. Na premiéře diváci zasednou spolu s celým inscenačním týmem a rodinou režisérky Sofie Samotnému zkoušení Rodinné oslavy předcházel dlouhý výzkum probíhající při cestování za rodinami jednotlivých členů inscenačního týmu doprovázený sběrem reálií a dat o stavu dnešních rodin. Během návštěv, které se konaly na východě České republiky, v Polsku a na Slovensku, inscenátorky zkoumaly společné rysy a tradice rodinných oslav. Koncept tak vychází z různých rodinných zázemí. Scénář je inspirován poznatky z cest, ale také osobními pohledy inscenátorek na rodinu v minulosti, současnosti a budoucnosti. Režisérka Sofie Sticzayová popisuje svůj projekt následovně: „V Rodinné oslavě se zabýváme tím, co se stane, když se rodina setká v prostoru divadla. Tento formát jsme si vybrali, protože jsme chtěli hledat nové cesty komunikace s příbuznými. Jsem zvědavá, jaké diskuze se kolem Rodinné oslavy rozvinou i jak inscenaci přijme moje rodina. A také se nechám překvapit, jestli představením vytvoříme nějaké změny v rodinách diváků. Snad diváci nebudou mít strach a skutečně vezmou na naše představení členy své vlastní rodiny. To bych byla šťastná. Především bych si přála, aby v divácích  naše Rodinná oslava otevřela nějaké nové otázky a chuť hledat na ně odpovědi.” Sticzayové k jednomu stolu. Společně budou oslavovat rodinu jako základ inscenace.

Prostory divadla DISK se díky scénografii studentek Katedry alternativního a loutkového divadla Olgy Ziębińské a Sáry Fritzové promění v kuchyň, obývací pokoj či zahradu.
„V divadle tvoříme prostor pro společnou hru, ve které není jeviště, ani hlediště. Všichni jsme spolu a na stejné rovině - ve stejném světle, ve stejném světě,”dodává k podobě scénografie Ziębińská. Na dvou po sobě jdoucích reprízách bude vždy rodina jiné členky inscenačního týmu. Každá repríza je tedy ojedinělá a může přinést rozmanité pohledy na rodinu. „Koncept celého představení se opírá o participativní divadlo. Znamená to skvělou příležitost pro diváka, který může sám ovlivnit, jak bude oslava probíhat. Doporučujeme tedy představení navštívit s rodinou nebo těmi, které diváci za rodinu považují, a zároveň přijít do divadla i na jiné reprízy, jelikož oslavovat sebudete pokaždé s někým úplně jiným,” upřesňuje režisérka Sticzayová.

Dramaturgie se ujala Zuzana Jurechová z Katedry autorské tvorby a pedagogiky. 

V inscenaci má svoji roli i filmová složka, kterou vytváří Anna Petruželová z katedry Dokumentární tvorby FAMU. O světelnou a zvukovou stránku představení se stará Heidi Hornáčková, která si své zkušenosti přivezla ze studií v Estonsku a Berlíně.

INFORMACE O INSCENACI

režie: Sofie Sticzayová

dramaturgie: Zuzana Jurechová

scéna/kostýmy: Olga Ziębińska, Sára Fritzová

video: Anna Petruželová

light design: Heidi Hornáčková

vedoucí produkce: Karolína Soukupová

produkce: Jan Honeiser, Sára Pospíšilová

ÚČINKUJE INSCENAČNÍ TÝM A JEJICH RODINY.

PEDAGOGICKÉ VEDENÍ ROČNÍKU

MgA. Robert Smolík, MgA. Lukáš Jiřička, MgA. Vladimír Novák, Ph.D.

veřejná generální zkouška: 18.10.  v 11:00

premiéra: 19.10. v 19:30 v divadle DISK
nejbližší reprízy:  20.10. v 19:30 // 3.11. v 19:30 //  4.11. v 19:30

Další informace k dispozici zde

Vstupenky jsou k dostání buď online na www.divadlodisk.cz nebo v pokladně divadla (ve všední dny od 16:00 do 19:30 a o víkendu vždy hodinu před představením).

Základní vstupné stojí 160 Kč, zvýhodněné vstupné 100 Kč (pro studenty, seniory a ZTP).
Na toto představení poskytujeme rodinné vstupné pro 4 osoby za zvýhodněnou cenu 450 Kč (možno zakoupit pouze na pokladně divadla DISK, nebo objednat na mailu disk@divadlodisk.cz).