Divácký hit z Cannes Nejhorší člověk na světě v lednu konečně v kinech

Divácký hit z Cannes Nejhorší člověk na světě v lednu konečně v kinech

Divácký hit z Cannes Nejhorší člověk na světě v lednu konečně v kinech

Divácký hit z Cannes Nejhorší člověk na světě v lednu konečně v kinech

Nový film norského režiséra Joachima Triera Nejhorší člověk na světě, který filmový web Screen Daily popsal jako „hravý, sexy a zábavný“, vstoupí do českých kin 6. ledna. Vypráví o téměř třicetileté Julii, která hledá své místo ve světě a experimentuje, zatímco její starší přítel Aksel by se rád usadil a začal novou životní etapu. Věci se zkomplikují, když Julie potká mladého a okouzlujícího Eivinda... Snímek byl vybrán do hlavní soutěže Mezinárodního filmového festivalu v Cannes, kde se stal diváckým hitem a kde hvězda filmu Renate Reinsve získala cenu pro nejlepší herečku. Čeští diváci ho měli možnost poprvé vidět na 55. ročníku MFF Karlovy Vary. Distribuční předpremiéru bude mít 2. prosince v rámci přehlídky TADY VARY. Diváci všech zapojených kin budou mít po projekci šanci zúčastnit se také živého streamovaného rozhovoru s režisérem Joachimem Trierem. Do českých kin vstoupí pod hlavičkou Aerofilms. 

Nespokojenost v době nekonečných možností

Po filmu Thelma se Joachim Trier rozhodl vrátit ke svým začátkům a natočit film o lásce a o hledání kompromisu mezi tím, jaké si představujeme, že budou naše životy, a tím, jakými nakonec ve skutečnosti jsou. Postupně přicházela postava Julie: spontánní žena, která hledá a věří, že může změnit svou identitu. Film na pomezí dramatu a komedie vypráví vtipně, pravdivě a s citem o vztazích a životě v době, kdy můžeme mít téměř nekonečné možnosti, a přesto si připadat jako nejhorší člověk na světě. „Natočit film o lásce a nazvat ho Nejhorší člověk na světě má samozřejmě ironický nádech. Když přijde na vztahy a intimitu, má Julie po celý film pocit, že selhává. Cítí se jako nejhorší člověk na světe a ukazuje se, že podobný pocit osobního selhání zažívají i další postavy,“ vysvětluje Joachim Trier.

Zrodila se hvězda

V hlavní roli Julie, která se hledá v životě, v kariéře i ve vztazích, uchvátila diváky i porotu v Cannes svým přirozeným a okouzlujícím projevem herečka Renate Reinsve. Poprvé se objevila taktéž ve snímku Joachima Triera, a to v Oslu, 31. srpna. Od té doby hrála v řadě filmů, ale až ve snímku Nejhorší člověk na světě získala hlavní roli. „Jedním z důvodů, proč jsem tento film natočil byla právě Renate. Napsal jsem ho pro ni. Renate je odvážná a nemá problém ukázat nedokonalost, není vůbec ješitná. V jedinečné kombinaci se v ní snoubí lehkost i hloubka. Má vlohy pro komedii i drama,“ vysvětluje Trier.

Unikátní streamovaný rozhovor s režisérem

Nejhorší člověk na světě bude mít distribuční předpremiéru 2. prosince v 37 kinech pro celé České republice v rámci přehlídky TADY VARY. Po skončení projekce proběhne ve všech zapojených kinech streamovaný rozhovor s Joachimem Trierem. Otázky bude pokládat umělecký ředitel Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Karel Och.

Nejhorší člověk na světě

Norsko / 2021 / 121 minut / premiéra: 6. ledna 2022

žánr drama/komedie

režie Joachim Trier

■scénář Joachim Trier, Eskil

kamera Kasper Tuxen Foss

střih Olivier Bugge Coutté

hrají Renate Reinsve, Anders Danielsen Lie, Maria Grazia Di Meo, Hans Olav Brenner 

synopse

Brzy třicetiletá Julie stále hledá své místo ve světě a experimentuje, zatímco její starší přítel Aksel by se rád usadil a začal novou životní etapu. Věci se zkomplikují, když zvídavá Julie pronikne na večírek, na kterém potká mladého a okouzlujícího Eivinda... Film na pomezí dramatu a komedie vypráví vtipně, pravdivě a s citem o vztazích a životě v době, kdy můžeme mít téměř nekonečné možnosti, a přesto si připadat jako nejhorší člověk na světě. Za hlavní roli v diváckém hitu festivalu v Cannes si Renate Reinsve odnesla cenu pro Nejlepší herečku.