Díla Fryderyka Chopina v podání Ivana Klánského

Díla Fryderyka Chopina v podání Ivana Klánského

Díla Fryderyka Chopina v podání Ivana Klánského

20. ledna 2016, se konal slavnostní křest 2CD Klánský plays Chopin, které zahrnuje reprezentativní průřez Chopinovou tvorbou od dynamických balad, přes mazurky a valčíky až po poklidná nokturna. Je unikátní tím, že skladby zaznívají v podání proslulého českého klavírního virtuosa Ivana Klánského, jenž je právem považován za jednoho z nejlepších světových interpretů Chopinovy hudby. Význam vydavatelského počinu dokládá i to, že se společenské akce osobně zúčastnili ředitel České filharmonie David Mareček, cembalistka Zuzana Růžičková a hudební skladatel Otomar Kvěch. Součástí programu byl mimo jiné krátký dokument o tom, jak CD vznikalo. Faktem zůstává, že takto rozsáhlý soubor nenahrál žádný z příslušníků české interpretační školy již několik desetiletí.

Ivanu Klánskému u příležitosti vydání jeho 2CD s průřezem Chopinovy tvorby přišla poblahopřát i „první dáma cembala“ Zuzana Růžičková

Klánského pojetí Chopina je nejen pianisticky suverénní, ale především hluboce muzikální, lidské, čímž se výrazně liší od interpretace mnoha umělců mladších generací, kteří geniálního romantického skladatele pojímají především jako nástroj ke zviditelnění vlastního technického klavírního mistrovství. Právě Chopinova hudba však v diskografii Ivana Klánského chyběla, a to především kvůli tomu, že těžiště titulů vydavatelství Supraphon, se kterým spolupracoval, tvořila především tvorba českých skladatelů.

„Chopin je mi velmi blízký a je to láska celoži­votní. Ale to neznamená, že bych si rád nezahrál Bacha, Beethovena či jiné velikány. Naopak, návraty k Chopinovi pak bývají o to krásnější,“ upřesňuje klavírní virtuos Ivan Klánský

Ivan Klánský jako sólista České filharmonie hostoval s tímto tělesem v nejvýznamnějších světových hudebních centrech a počet jeho veřejných koncertních vystoupení nedávno dosáhl úctyhodného čísla 5000. Od roku 1970, kdy se jako dvaadvacetiletý probojoval do nejužšího finále prestižní chopinovské soutěže ve Varšavě, bývá označován za chopinistu v mezinárodním měřítku. „Hodnotit vlastní interpretaci mi samozřejmě nepřísluší. Snažím se ukázat svůj du¬ševní svět, svůj pohled na Chopinovu hudbu, ale posluchač musí říci, zda jsem ho pře¬svědčil a potěšil. Je to ten krásný trojúhelník skladatel – interpret – posluchač, který už mnoho staletí působí radost a štěstí mnoha lidem a dává umění jako takovému smysl,“ uvedl Ivan Klánský.

2CD Klánský plays Chopin, které vydává Beaux Arts ve spolupráci s agenturou Tanja Classic s.r.o., obsahuje 22 skladeb a booklet s podrobnými informacemi i fotografiemi.