Design Week 2013 a lampa s názvem Má drahá

Design Week 2013 a lampa s názvem Má drahá

Design Week 2013 a lampa s názvem Má drahá

Česká designérka Helena Dařbujánová představila svou tvorbu na věhlasném Milan Design Week 2013, od 8. do 14. dubna v Superstudiu Piu.  Organizátoři prestižní přehlídky jí nabídli účast v projektu Temporary Museum for new design, v části Discovering, kde Helena Dařbujánová vystavila dámský budoár Lola, sedátka a stolek z kolekce Makronky a lampu Má drahá, vytvořenou speciálně pro Miláno.

 

Stojací lampa Má drahá mimořádně atraktivním způsobem spojuje tradiční řemeslo a moderní design. Je vyrobena ze skla (ve spolupráci s firmou Brokis), dřeva, nerezu, zdobená nádhernou krajkou z rokajlu. Novinka v tvorbě úspěšné a respektované designérky má za sebou pozoruhodnou genezi. „Na adventních trzích jsem se nadchla krásnou prací korálkářek z Jablonecka a následně se rozhodla, že právě krajka z korálků bude hlavní motiv lampy pro milánský design week.  Hrozně mě totiž baví spojovat staré s novým, posouvat staré věci a techniky dál, dát jim nový rozměr. Našla jsem kontakt a oslovila korálkářky z adventních trhů, jenže spolupráce vypadala od prvního momentu složitě a dva týdny před Milánem se ukázala jako nerealizovatelná. Celou noc jsem sjížděla facebook a webové stránky, hledala novou korálkářku a nakonec ji našla v Ostravě. Při osobní návštěvě se mi potvrdilo, že Vladstraschna, pod tímhle jménem je na facebooku, je skvělá profesionálka, která řemeslo stoprocentně ovládá. Pak jsme si přes mail zkorigovaly mé představy s reálnými možnostmi a měsíc od první skici byla lampa hotová,“ rekapituluje Helena Dařbujánová.

 

Po vydařené mezinárodní premiéře v mecce designu Miláně se stojací lampa Má drahá začne v květnu vyrábět. Součástí ucelené kolekce bude také závěsné svítidlo a přibudou i verze s barevnými stínidly v jarních tónech. A proč právě Má drahá? Odpovědí je motto, které lampu provází: Jsem světlo tvých dnů i nocí. Jistě, má drahá … „Může jít o dialog mezi lampou a jejím uživatelem a zároveň mezi mužem a ženou… mezi mnou a mým manželem,“ vysvětluje s úsměvem Helena Dařbujánová.