Den otevřených dveří v paláci YMCA  v sobotu  17. října

Den otevřených dveří v paláci YMCA v sobotu 17. října

Den otevřených dveří v paláci YMCA v sobotu 17. října

Den otevřených dveří v paláci YMCA, architektonickém skvostu v centru Prahy

Pozoruhodné krásy architektury moderního klasicismu, unikátní klopenou běžeckou dráhu, jeden z nejstarších výtahů typu páter noster v Praze či střechu, na níž se dříve hrával basketbal. To vše mohou mimo jiné zhlédnout návštěvníci paláce YMCA v ulici Na Poříčí č. 12 během Dne otevřených dveří. Ten se uskuteční v sobotu 17. října 2015. Dvě plánované prohlídky – první v 10 hodin a druhá ve 14 hodin – budou zdarma. Provázet budou architekt Jiří Vrzal, kunsthistorik Jakub Potůček a dlouholetá archivářka Ymky Anna Oplatková. Zájemci se ale musí předem registrovat na opendays@palacymca.cz

 

„Prohlídka paláce, jenž je nejznámějším a památkově chráněným dílem z 30. let architekta Eduarda Hniličky, začne v mezaninu a pokračovat bude v prostorách, kde je anglicko-česká školka YMCA a také původní podlaha ze skleněných průsvitných dlaždic. Kromě ojedinělé klopené běžecké dráhy na ochozu velké tělocvičny či nedávno repasovaného výtahu páter noster zavítají návštěvníci i do míst, která nejsou běžně přístupná. Třeba na plochou střechu sedmipatrového domu, kde se kdysi hrála basketbalová utkání a odkud je dodnes úchvatný výhled na Prahu,“ říká ředitelka Paláce YMCA Petra Otřísalová.

 

Basketbal, dnes jeden z nejpopulárnějších sportů na světě, vznikl podle jejích slov právě díky sdružení YMCA. Jeho otcem se stal v roce 1891 James Naismith, který působil jako učitel na sportovní škole této organizace ve Springfieldu ve Spojených státech. Vymyslel tehdy kolektivní hru, která by se dala hrát, i v zimním období - a tak vznikl basket neboli košíková.

„YMCA, která má nyní 58 miliónů členů po celém světě, se zaměřuje na volnočasové aktivity pro děti a mládež. S Ymcou se do Československa rozšířil také volejbal, softbal či lukostřelba, v bazénu se konala mistrovství ČSR ve skocích do vody z prkna. Po vstupu do budovy se lze seznámit s informacemi o současné české Ymce a připomenout si, že „využíváním služeb tohoto domu přispíváte na práci s dětmi a mládeží“, dodává Petra Otřísalová.

 

Palác YMCA byl postaven v duchu moderního klasicismu a otevíral se v roce 1928. Své nenapodobitelné kouzlo si zachoval dodnes. To je spolu s dobrou adresou v centru metropole důvodem, že si v něm rády pronajímají kanceláře různé firmy a organizace. Palác zároveň slouží i ke sportovním a společenským aktivitám. Už tři roky zde můžete vidět také zajímavé výstavy v Galerii Pasáž YMCA - nyní právě novou expozici „Světobežník Jára Cimrman a kresby Jaroslava Weigela“, která je zde otevřena až do 10. listopadu.

www.palacymca.cz