Dej si roušku! Hit, který vznikl za 29 hodin

Dej si roušku! Hit, který vznikl za 29 hodin

Dej si roušku! Hit, který vznikl za 29 hodin

Dej si roušku!

Hit, který vznikl za 29 hodin, nasbíral za 4 dny přes 1 milion zhlédnutí

 


Rouška song, jenž před několika dny v rámci koronavirové osvěty vydali Mirai s Nikol Štíbrovou, má přes 1 milion zhlédnutí na YouTube a již druhý den od vydání jej bylo možné slyšet z desítek obecních rozhlasů po celé České republice. Za jeho vznikem stojí kampaň na šití roušek, o kterou se zasloužila parta kolem Miraie Navrátila a FM City Festu.  Ta záhy přešla v další nápad. V napsání a bleskurychlé vydání singlu Dej si roušku, který se velmi netradičně nahrával na dálku a vokály se natáčely na telefon ve stanu zaházeném polštáři. Improvizace v případě Nikol Štíbrové a týmu kolem kapely Mirai neznala mezí. Důležitým faktem je, že při vzniku songu, se nikdo s nikým nepotkal a byla striktně dodržena karanténa.

 

Na začátku byla myšlenka pomoci v krizovém období. Mirai Navrátil společně s organizátory FM City Festu hledali cestu, jak nejsmysluplněji přispět a šířit osvětu. „Nejdříve jsme dali dohromady síť, skrze kterou se začaly masivně šít a rozdávat roušky. Kromě toho jsme také vylepili komplet celé město velkými plakáty se sdělením, že má smysl roušku nosit,“ přibližuje Mirai a dodává: „Během tří dnů se ten trend naprosto otočil, což je neuvěřitelné a já věřím, že jsme tomu přispěli minimálně u nás." Vedle toho přišel i nápad, že by se ke kampani mohl napsat i takový osvětový song, což se stalo. 

Nahrání písně však kvůli aktuální karanténní situaci nebylo vůbec jednoduché. „Svou vokální část natáčela Nikol Štíbrová v dětském stanu svého syna Matýska zaházená polštáři. Tento bunkr tak skvěle suploval studio a jakmile jsme zjistili, že přes mikrofon sluchátek se dá nahrát přijatelný zvuk, následovaly intenzivní vokální konzultace na drátě,“ přibližuje Mirai.  

Nikol Štíbrová celou akci komentuje slovy: „Věci, které vznikají spontánně, rychle a přirozeně, bývají prostě nejlepší. A tenhle song to zase potvrdil. Klobouk dolu před Miraiem. Jednak za to, že opět složil hitovku, tentokrát ještě s přesahem tolik důležitý osvěty ohledně roušek, a druhak - že věřil, že zvládnu nahrát svou část na telefon v dětskym stanu a že to dokonce bude použitelné." 

 

Již během vzniku singlu přemýšleli Mirai s Nikol nad podobou klipu. V ten samý den Mirai oslovil řadu svých nejen hudebních přátel, aby se natočili v roušce a pomohli tak šířit osvětu. „Všichni hned souhlasili a obratem poslali svoje video, za což jim ještě jednou upřímně děkuji,“ doplňuje Mirai. 

Když Mirai druhý den od vzniku vypustil singl a video do světa, ani ve snu by ho nenapadlo, že píseň se stane inspirací také pro řadu malých měst a vesnic, které ji začali hrát v místních rozhlasech. „Opravdu se na nás obrací starostové obcí z různých koutů ČR, zda mohou song pustit. Všichni mají naše absolutní svolení a jsme šťastní, že aspoň tato malá věc přispěla k rychlejší osvětě.“