DAS FILMFEST uvede i němý film s Leni Riefenstahlovu, pozdější Hitlerovou dvorní režisérkou

DAS FILMFEST uvede i němý film s Leni Riefenstahlovu, pozdější Hitlerovou dvorní režisérkou

DAS FILMFEST uvede i němý film s Leni Riefenstahlovu, pozdější Hitlerovou dvorní režisérkou

DAS FILMFEST uvede i němý film s Leni Riefenstahlovu

Klasiku horského filmu z roku 1929 v hlavní roli s pozdější prominentní Hitlerovou režisérkou Leni Riefenstahlovou nabídne pražským a brněnským filmovým fajnšmekrům festival německy mluvených filmů DAS FILMFEST. Němý film BÍLÉ PEKLO PIZ PALÜ promítaný z restaurovaného 35mm filmu doprovodí živá hudba v provedení kapely Ufajr. „Každý rok se snažíme našim návštěvníkům představit něco unikátního, co jinde nemají šanci vidět. V loňském roce jsme uvedli němý film Upír Nosferatu s doprovodem živé hudby a projekt mezi návštěvníky sklidil obrovský úspěch, proto jsme se letos rozhodli v této cestě pokračovat a sáhli jsme po Bílém pekle Piz Palü, které je považováno za jeden z nejlepších filmů s horolezeckou tematikou, který byl kdy natočen. Hudba kapely Ufajr tomu pak dodává zcela nový rozměr,“ popisuje Tomáš Fridrich z Goethe Institutu.

 

Dechberoucí horolezeckou tragédii o osudové lásce a lidském hrdinství natočil známý rakouský režisér s českými kořeny Georg Wilhelm Pabst, který mu také vtiskl svůj nesmazatelný rukopis. Snímek zaujal dokonce i Quentina Tarantina, který citoval Piz Palü ve svém blockbusteru „Hanebný pancharti“ a dílo tak znovuobjevil pro mladou mezinárodní komunitu filmových fanoušků. Návštěvníci DAS FILMFESTu budou mít příležitost zhlédnout unikátní projekci v pátek 21. října v pražském Divadle Archa a v úterý 1. listopadu v brněnském kině Art. Vstupenky jsou v prodeji v síti Goout.cz, v divadle Archa a v kině Art.

Festival německy mluvených filmů DAS FILMFEST již po jedenácté představí ty nejzajímavější a nejaktuálnější snímky z Německa, Rakouska a Švýcarska. V pražských kinech Lucerna a Atlas festival proběhne od 19. do 23. října, poté se přesune do brněnských kin Art a Scala, kde setrvá od 31. října do 3. listopadu. Informace naleznete na www.dasfilmfest.cz.

Festival DAS FILMFEST nabídne filmovému publiku řadu českých premiér, cenami ověnčených snímků i odvážných dokumentů. K očekávaným titulům letošního ročníku patří například asi nejznámější příběh židovské dívky zaznamenaný na stránkách deníku – Deník Anne Frankové (Das Tagebuch der Anne Frank). Do stejného období zavede diváky také snímek Elser – mohl změnit svět (Elser – Er hätte die Welt verändert) vyprávějící o muži, kterému chybělo pouhých 13 minut, aby jeho jím vyrobená bomba zabila v roce 1939 Adolfa Hitlera. Jiný pohled na německou minulost a vypořádávání se s jejími následky nabídne Německou filmovou cenou oceněný film Stát vs. Fritz Bauer (Der Staat gegen Fritz Bauer) vyprávějící strhující příběh muže, který svým nasazením změnil moderní německé dějiny.

 

Mezi snímky, které by rozhodně neměly uniknout pozornosti diváků, patří také hořkosladká roadmovie Cesta s tátou (Die Reise mit Vater) která hlavní hrdiny vede i přes vojsky Varšavské smlouvy okupované Československo či příběh slavného rakouského malíře Egona Schieleho a jeho žen - Egon Schiele (Egon Schiele – Tod und Mädchen), drama 24 týdnů (24 Wochen), temný thriller Odvrácená strana měsíce (Die dunkle Seite des Mondes) či historický snímek z prostředí dětské léčebny natočený na základě skutečného příběhu Mlha v srpnu (Nebel im August).

Dramaturgové festivalu připravili vedle tradičních festivalových sekcí DAS FILMFEST SPEZIAL, DIE DOKU a večeru krátkých filmů SHORTS i několik perliček. Hlavním motivem tematické sekce bude ÚTĚK ve všech nuancích tohoto slova a samostatnou sekci si vydobyly filmy žánru Mumblecore.

Přehlídku tradičně spolupořádají Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice.