Dana Zátopková, Jan Železný, Barbora Špotáková a Vítězslav Veselý v knižní novince Zlaté hroty

Dana Zátopková, Jan Železný, Barbora Špotáková a Vítězslav Veselý v knižní novince Zlaté hroty

Dana Zátopková, Jan Železný, Barbora Špotáková a Vítězslav Veselý v knižní novince Zlaté hroty

Dana Zátopková, Jan Železný, Barbora Špotáková a Vítězslav Veselý v knižní novince Zlaté hroty

Hod oštěpem je zlatou českou disciplínou – držíme v ní oba světové rekordy. Nyní se jí konečně dostává důstojné knižní monografie. Sportovní i životní příběhy hvězd českého oštěpu v novince z nakladatelství Práh.

Kniha Petra Feldsteina Zlaté hroty představuje čtyři velké sportovní individuality, mimořádné osobnosti historie a současnosti naší i světové atletiky: Danu Zátopkovou, Jana Železného, Barboru Špotákovou a Vítězslava Veselého. Zlaté hroty vychází nejen proto, že je letos olympijský rok a světový rekord Jana Železného byl vytvořen právě před dvaceti lety, ale také třeba proto, že uplynulo neuvěřitelných sedmdesát let, kdy paní Dana Zátopková, zakladatelka slávy českého oštěpu, vzala jako třiadvacetiletá házenkářka toto náčiní poprvé do ruky a svým výkonem se na dosah přiblížila tehdejšímu československému rekordu. Kniha vyšla v květnu v nakladatelství Práh a její vznik podpořily společnosti Česká sportovní, a.s. a TK Plus s.r.o.

 

Převážná část publikace je věnována sportovním, ale do značné míry i životním příběhům Dany Zátopkové, Jana Železného, Barbory Špotákové a Vítězslava Veselého, které jsou proloženy dalšími zajímavými tématy: světová a česká historie hodu oštěpem, zajímavosti o vývoji oštěpu a o technice hodu. Faktografickou přílohu knihy tvoří přehledné tabulky oštěpařů a oštěpařských výkonů v dosud nepublikovaném rozsahu a medailonky nejvýznamnějších osobností českého i světového oštěpu. Součástí knihy je unikátní fotografická příloha. Autor Petr Feldstein na knize spolupracoval se všemi jejími protagonisty a s jejich rodinnými příslušníky, kteří také poskytli fotografie ze soukromých archivů. Český vklad do nejkrásnější, nejtěžší a zároveň nejúspěšnější atletické disciplíny je natolik velký, že kniha právem přispívá k jeho bilanci a k zaslouženému ocenění.

PhDr. Petr Feldstein (*1943) je publicista, redaktor a televizní dramaturg, držitel Ceny Oty Pavla. Je autorem námětů a scénářů sportovních dokumentů ČT, za které obdržel mnohá ocenění, např.: Cena Oty Pavla udělená Českým olympijským výborem za propagaci v oblasti publicistiky; Cena České olympijské akademie za televizní cyklus Sláva vítězům; Cena Jiřího Kössla za cyklus Slavné olympijské osmičky. V současné době již po několik let působí jako redaktor a dramaturg v redakci sportu ČT, nyní programu ČT4. Publikoval 13 knižních publikací se sportovní tematikou, z nichž tři vydalo nakladatelství Práh: A život šel dál (2012), Život plný koní (2013) a Utečenci (2014).

Petr Feldstein: Zlaté hroty
Vydává Práh, 360 stran + 48 stran fotografické přílohy na křídě, doporučená cena 399 Kč