Další případ české Agathy Christie vyřeší Viktor Preiss

Další případ české Agathy Christie vyřeší Viktor Preiss

Další případ české Agathy Christie vyřeší Viktor Preiss

Režisérka Lucie Bělohradská natáčí v těchto dnech na pomezí Jizerských hor a Krkonoš filmovou adaptaci detektivního bestselleru sedmdesátých let Zvláštní případ spisovatelky Hany Proškové. Film Případ pro lyžaře uzavře detektivní trilogii s Viktorem Preissem a Davidem Matáskem.

 Viktor Preiss se na dovolené coby komisař Vašátko setká na horské chatě s malířem Horácem (David Matásek). Společnosti hostů v ubytovacím zařízení přitom vládne agresivní a arogantní filmový režisér Skorkovský, v podání Davida Prachaře, který v rámci chlapské výchovy terorizuje svého syna. Jeho agresivitu nesou nelibě všichni hosté až do chvíle, kdy je režisér nalezen mrtev. Na komisaři Vašátkovi tak je zjistit, kdo za tímto strašným činem stojí.

 Natáčení Případu pro lyžaře probíhá v lyžařských střediscích Příchovice a Rejdice na pomezí Jizerských hor a Krkonoš a mělo by skončit v první polovině února. „Paradoxem tohoto natáčení je, že zatímco všude kolem nás je bílá pohádka, my máme od rána do večera zatemněno, protože přes den točíme většinu nočních scén,“ říká režisérka Lucie Bělohradská. „Osobně romány Hany Proškové miluji, protože ji považuji za českou Agathu Christie. Je přímým protimluvem k akčním a dynamickým příběhům, které se teď točí. Celému triptychu jejich adaptací říkám staromilské detektivky, protože jsou založeny na lidech, jejich psychologii a vzájemných vztazích,“ dodává Bělohradská.

„Po Případu pro rybáře, který běžel na televizních obrazovkách v roce 2013, a filmu Případ pro malíře, který se původně jmenoval Černé jako smola a do vysílání jej teprve připravujeme, uzavřeme tento cyklus příběhů komisaře Vašátka a jeho přítele malíře Horáce právě Případem pro lyžaře,“ říká kreativní producent Jan Štern, v jehož tvůrčí producentské skupině Případ pro lyžaře vzniká. „V Případu pro lyžaře se dostane vztah našich dvou přátel na hranu únosnosti a bude vystaven té nejtěžší zkoušce. Z tohoto hlediska je to nejdramatičtější díl.“ doplňuje Štern.

 Případ pro lyžaře // režie: Lucie Bělohradská // scénář: Jana Knitlová // kreativní producent: Jan Štern // vedoucí produkce: Pavla Vohnická // kamera: David Ployhar // zvuk: Zdeněk Taubler // hudba: Jan P. Muchow // střih: Jakub Voves // kostýmy: Simona Rybáková // hrají: Viktor Preiss, David Matásek, David Prachař, Matiáš Svoboda, Petra Špalková, Jiří Lábus, Jana Boušková a další