Cyklus Opera nás baví představí božského Mozarta

Cyklus Opera nás baví představí božského Mozarta

Cyklus Opera nás baví představí božského Mozarta

Zábavný scénický cyklus Opera nás baví přibližující svět opery dětem i jejich rodičům pokračuje v září už třetím dílem: Ten bude věnován osobnosti Wolfganga Amadea Mozarta. Pouze jediné představení o díle, životě i době geniálního skladatele, který už jako malý chlapec udivoval publikum coby zázračný klavírní virtuóz, uvidíme v premiéře na jevišti Stavovského divadla v Praze v neděli 29. září v 10.30 hod.

Režisérkou a autorkou scénáře je operní pěvkyně Jiřina Marková-Krystlíková, ředitelka Dětské opery Praha a dříve i sólistka Opery Národního divadla v Praze. Výtvarníkem, scénografem a autorem komiksově laděných obrázků, humorně ilustrujících báječný i bědný život božského Wolfiho, je známý grafik a malíř Jiří Votruba.

 

Hitmaker a velké dítě

„Mozarta kreslím moc rád a ze všech hudebních géniů i nejčastěji,“ říká Jiří Votruba, který skladatele vnímá jako současníka a zároveň blízkého kamaráda – rebela, hitmakera a blázínka, který zůstal celý život velkým dítětem. „Pro vstup do opery je Mozart pro děti určitě tím nejlepším průvodcem,“ tvrdí ilustrátor půvabné knihy Mí Pražné mi rozumějí i autor výtvarných návrhů k mnoha dalším projektům – vystoupením a festivalům – s Mozartem spojených.

Projekt Opera nás baví se odehraje jako dvanáctidílný cyklus. „První dva díly o Bedřichu Smetanovi a Gioacchinovi Rossinim měly premiéru už před prázdninami, novou operní sezónu a také školní rok zahájíme právě Mozartem,“ říká Jiřina Marková-Krystlíková. Vystoupení s živou muzikou, zpěvem, tancem, poezií a velkoplošnou projekcí legračních obrázků Jiřího Votruby  seznámí malé i velké zvědavce do konce roku ještě s hudebními velikány jako Giuseppe Verdi, Richard Wagner a Petr Iljič Čajkovskij.

 

Zábavná opera konečně v opeře

Nápad přiblížit operní žánr právě dětem se povedlo realizovat nejdřív jako knihu (publikaci Opera nás baví s Jiřinou Markovou napsala ještě Anna Novotná). Po jejím okamžitém úspěchu – výpravná, Jiřím Votrubou krásně ilustrovaná kniha získala v roce 2005 např. Cenu učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství – vznikl i stejnojmenný hudebně-vzdělávací seriál v České televizi. Se zábavnou operou a jejími nejslavnějšími tvůrci se teď setkáme i na velkém operním jevišti.

Jednotné vstupné je 190 Kč, děti do 15 let mají při nákupu vstupenky v pokladnách ND ještě 20% slevu. Více na www.narodni-divadlo.cz