ČT2 zmapuje osud Napoleona Bonaparte od jeho vzestupu až po Waterloo.

ČT2 zmapuje osud Napoleona Bonaparte od jeho vzestupu až po Waterloo.

ČT2 zmapuje osud Napoleona Bonaparte od jeho vzestupu až po Waterloo.

Dvě stě let od drtivé porážky. ČT2 zmapuje osud Napoleona Bonaparte od jeho vzestupu až po Waterloo.

28 . 5 . 2 015 Před dvěma sty lety proběhla na nynějším území Belgie bitva, která se stala synonymem pro drtivou prohru. 18. června 1815 byla obec Waterloo s vědkem definitivní porážky francouzského vojska vedeného císařem Napoleonem I. Bonaparte. Česká televize k tomuto výročí v premiéře odvysílá třídílné francouzské dokumentární drama o slavných bitvách Napoleonovy armády a rovněž výpravnou koprodukční minisé rii Napoleon, která se částečně natáčela i v České republice.

Napoleon byl rozporuplný vojevůdce a politik, jenž se nesmazatelně zapsal do dějin moderní Francie. Velkolepý čtyřdílný filmový projekt z roku 2002 pojednávající o jeho životě si vyžádal díky ro zpočtu v řádech desítek milionů eur koprodukci celkem osmi zemí nejen ze starého kontinentu, ale i ze zámoří. Velké bitevní scény za účasti tisíců statistů se před filmovou kamerou odehrá ly na několika místech Evropy, natáčení exteriérů probíhalo také na řadě míst České republiky . Výpravnou minisérii Napoleon s hereckými hvězd ami světového formátu, jakými jsou Gérard Depardieu, John Malkovich, Isabella Rossellini či Christian Clavier v titulní roli císaře Napoleona, uvede ČT2 každou sobotu počínaje 6. č ervnem od 20 hodin.

Druhý program České televize se bude b itvám Napoleonovy armády včetně té nejslavnější, ve které císařské vojsko utrpělo definitivní porážku, věnovat také po tři následující úterní večery. V premiéře francouzského doku drama tu diváci uvi dí Bitvu u Borodina, Bitvu na Berezině a samozřejmě i nechvalně proslulé Waterloo. První díl Napoleon: Bitva u Borodina startuje na ČT2 již 2. června ve 20 hodin .