Co pro vás připravil Supraphon v měsíci listopadu ...

Co pro vás připravil Supraphon v měsíci listopadu ...

Co pro vás připravil Supraphon v měsíci listopadu ...

SU 6269-2

Václav Neckář Mezi svými

Dva roky po veleúspěšném comebackovém albu Dobrý časy potěší Václav Neckář své příznivce novým a svým vůbec prvním vánočním albem. Nejde však o klasické koledy ani tisíckrát natočené vánoční standardy. Novinka s prozaickým názvem Mezi svými, která vznikla ve studiích SONO a Gui-Tón, obsahuje ryze původní materiál! Mnohé o jejím charakteru naznačuje už samotný fakt, že se na ní autorsky podílela velmi pestrá paleta osobností domácí hudební špičky.

"Dle názvu alba by se dalo čekat, že tu budou jen moji dvorní autoři, jako například Eda Krečmar nebo můj brácha Honza. Zdeněk Rytíř už bohužel nestihl žádnou píseň, ale jeden text mi napsala Alenka Rytířová, Zdeňkova dcera. Honza Fischer, syn Ivo Fischera, napsal dva texty; Václav Kopta, syn Pavla Kopty, také dva a tak jsem vlastně stále mezi svými, i když jako s autory se s nimi setkávám poprvé," říká k výběru autorů Václav Neckář. 

Václavova hudební rodina se za poslední tři roky rozrostla díky Dobrým časům o další generaci, a tak se kromě výše zmíněných na albu jako autoři objevují dříve zcela nečekané osobnosti. Důkazem jsou jména: Jiří  Hradil (Tata Bojs, Lesní zvěř), Márdi (Vypsaná fiXa), Filip Rácz (Fíha), David Dvořák (Kašpárek v rohlíku), Marek Doubrava (Hm...), Petr Kotouš či Luděk Špilauer. A aby těch premiér nebylo málo, zní zde historicky první Neckářův duet s Martou Kubišovou v podobě velmi emotivní písně Noc.

Na Mezi svými nechybí samozřejmě ani duo Jaromír Švejdík a Dušan Neuwerth, které stojí za albem Dobrý časy a svým dílem přispělo i nyní. Švejdík coby textař a skladatel, Neuwerth  jako producent. 

Ač je leitmotivem alba téma Vánoc, není to rozhodně téma jediné. Naopak! Mezi svými je nahrávkou s řadou silných přesahů do "obyčejných" mezilidských vztahů, samoty, víry a naděje.

Konečně vánoční album bez patosu, plné víry a naděje!

SU 7127-9

KAREL GOTT 50 LET NA DVD

5 DVD

Jedinečný komplet, shrnující písně Karla Gotta v podobě videoklipů a dalších audiovizuálních záznamů!

Desítky hitů, televizní vystoupení i dokumentární bonusy: v Gottově jubilejním roce je tu mimořádná nabídka obrazových důkazů padesáti let jeho skvělé kariéry. Hodně přes sto nahrávek slavných písní, k tomu navíc koncertní záznamy, sestřihy nejúspěšnějších songů, TV show, licencované zahraniční ukázky… Karel Gott tu v podobě speciálního boxsetu předkládá obrazový přehled pěti mimořádně úspěšných dekád, začínající v roce 1963 Zdvořilým Woodym a pro tuto příležitost končící Být stále mlád z roku 2009, s hostujícím Marianem Goldem z kapely Alphaville.

Výjimečná šance pořídit si původně samostatné DVD kompilace Lady Carneval, Stokrát chválím čas, Zůstanu svůj, Když muž se ženou snídá a Noční král v jednou dárkovém balení!    

SU 6280-2

PETR KOLÁŘ, Na Žofíně   CD+DVD

Vynikající zpěvák, držitel pěti stříbrných Českých slavíků, interpret řady velkých hitů a úspěšná muzikálová hvězda Petr Kolář přichystal k letošním Vánocům speciální dárek pro všechny své příznivce.

Live set CD+DVD se záznamem úspěšného akustického koncertu z Paláce Žofín z dubna letošního roku potěší svátečně laděnou atmosférou, nápaditými aranžemi a také akustickým podáním oblíbených písní.

V repertoáru jsou nejenom největší hity Petrovy sólové kariéry, ale i několik hudebních překvapení, která dodávají celé show tu pravou jiskru.  Premiérově se zde například objeví slavná Something od The Beatles, nebo v live verzi poprvé vydané písně.

Petra Koláře doprovází ve skvělé formě hrající kapela v rozšířené sestavě o smyčcový kvartet, jenž podtrhuje melodičnost jednotlivých písní.

SU 6272-2

HYBŠ HRAJE TANGO

Proslavený jihoamerický tanec v podání orchestru Václava Hybše! V rámci reedic klasických supraphonských alb, do podoby CD doplněných vhodnými bonusy, přišla nyní řada na tento vášní proslulý fenomén tanečních sálů.

Původně jen překvapení ze začátku 20. století se stalo pevnou součástí světové kultury, od uhlazeného salónního podání až po jazzové variace či využití v hudbě, řečené vážná.

Václav Hybš namíchal aranžérsky pestrobarevný koktejl, nabízející jak populární exotická, francouzská či jiná středomořská východiska, tak i jejich domácí podobu. V sestavě nahrávek se tu tak sejdou Jalouisie, La Paloma, La Habanera, Olé Guapa nebo Tango Bolero, ale také O Španělsku si zpívám z Osvobozeného divadla nebo Vackovy evergreeny Cikánka či Nikdy se nevrátí pohádka mládí.

První tucet skladeb jsou instrumentálky, v bonusech pak najdete i verze sólově zpívané Karlem Černochem, Jiřím Kornem či Milošem Kopeckým. Dohromady je to posluchačsky i tanečně velice vděčná téměř dvacítka nahrávek, představujících orchestr s mimořádným talentem pro zpracování podobně atraktivních hudebních předloh.

Hybš hraje tango – a stále skvěle!

SU 6242-1

OLYMPIC SOUHVĚZDÍ DRSŇÁKŮ

LP

Vinylová verze nového alba Olympiku! Druhá část plánované trilogie se tentokrát na obě strany LP vešla kompletně, když předtím prošla speciální zvukovou úpravou pro lisování. Stejně jako v případě Souhvězdí šílenců je premiérovým prodejním cílem koncert kapely v pražské Lucerně, ohlášený na 5. 12., ale lze předpokládat, že se opět stane součástí sbírky všech fanoušků. Je to stále okamžitě poznatelný a trvale energický Olympic, přidávající k písním z více než padesátileté historie další vydařené kousky. První médiím nabízenou skladbou je Kámen, co se valí, nový song klasické autorské dvojice Petr Janda/Pavel Chrastina o touze na pódiu hrát a v životě jet stále dál.

Drsňáci v názvu znamenají elektrické kytarové přitvrzení, ale také textovou probírku občas různě pestrou životní minulostí. Je to třináct skladeb typicky olympických, muzika kompletně Jandova, texty pak jeho, ale také Karla Šípa, Eduarda Krečmara, Aleše Brichty, Ondřeje Fencla nebo Vlasty Henycha. Dohromady důkaz skutečnosti, že tahle kapela je stále v obdivuhodné formě!

Strana A:   Mám radost ze života / Leguán / Kámen, co se valí / Němá / Muzikál / Je to tak / Noc horká jako dech

Strana B:   Dlouhán / Tancovačka / Láska divoká / Souhvězdí drsňáků / Průserář / Můžeš být můj vykřičník   

SU 6198-2

Jan Werich  Gramotingltangl 1966-1967

O hudbě, Pugét, O seznamování, O rybách, Vánoce, čas anket, O židlích, O jídle, O minulých životech, O psech, Sranda, O záhadách, O nepřejícnosti, O radosti, o lidstvu a o pravdě, O starožitnostech, O královském umírání, O cestování, O strašidlech, O špionáži, O umělcích, trapných situacích (dopisy), O Tyrolsku, O snech, O turismu, O dopravnictví, O mládeži, O lovech, O dopravních strážnících, O mravencích, O pirátech

Gramotingltangl byl pořad Jiřího Suchého, vysílaný od pondělí 4. října 1965 v podvečer Československým rozhlasem na tehdy novém vlnovém rozsahu velmi krátkých vln. Stále více oblíbená půlhodinka se vysílala až do léta 1968 a jejich celkový počet přesáhl šest stovek. Vedle Suchého v tomto pořadu chytrých úvah doplňovaných hudbou z gramofonových desek k posluchačům promlouval Miroslav Horníček, Ivan Vyskočil a Jiří Šlitr. Několik dílů GTT uváděla i dvojice Šimek + Grossmann. Od října roku 1966 se nepravidelně do léta roku 1967 před rozhlasovým mikrofonem objevoval i Jan Werich, který svým nezaměnitelným způsobem rozvíjel úvahy na nejrůznější témata. Podvečerních půlhodinek, ve kterých JW vystupoval, bylo více než třicet. Na rozdíl od GTT Jiřího Suchého, kde uváděná hudba byla nedílnou součástí pořadu, ve Werichových předem připravených textech byla jen určitou (i když tehdy – před padesáti lety - ne nezajímavou) výplní. V našem souboru je velká část výplňové hudby odstraněna a důraz je kladen na Werichovo vyprávění. Jeho vystoupení zpravidla končilo uvedením hudby Jaroslava Ježka, resp. skladeb V+W+J. Tyto předěly mezi jednotlivými Gramotingltangly zůstaly proto zachovány. V archivu Českého rozhlasu se nalezlo 11 půlhodin původních záznamů. Většina ztracených částí je doplněna pro tento komplet amatérskými nahrávkami rozhlasových pořadů z  archivu Karla Koliše. Na osmi CD se tak díky Českému rozhlasu a Supraphonu k posluchačům dostává Werichovo vidění

světa, jeho vyprávěných myšlenek s charakteristickým vtipem, postřehem, citem a inteligencí tvořivého génia. Kromě pořadů Táto, povídej! jde v těchto Gramotingltanglech o jednu z nejdůležitějších spoluprací Jana Wericha s Československým rozhlasem.SU 6187-2

DIVADLO S + H   JAK S MÁNIČKOU ŠILI VŠICHNI ČERTI

“Je to k uzoufání nosit pořád ty samé nemoderní kostičkované šatičky!” říká si smutně Mánička. Když si prohlíží své spolužačky, pyšnící se modely podle poslední módy, dala by za jejich kamarádství a za stejně krásné oblečení cokoliv - snad i duši!  Od přání ke skutku nebývá někdy daleko! Jakou cenu ale bude muset Mánička za splnění svých přání zaplatit? Jisté je, že ji čeká cesta do Ďáblic, do samého pekla, kde šijí všichni čerti…

Úspěšný muzikál pro děti (divadelní premiéra byla na jaře 2014) se dočkal své audio podoby. Pro ty, kteří si v příběhu Mikiho Kirschnera oblíbili písničky textaře Robina Krále a skladatele Jiřího Škorpíka, je připraven zpěvníček, který je součástí obsáhlého bookletu.

Atraktivní téma, velmi zajímavé postavy i spousta skvělých písní činí z této novinky jednu z nejlepších produkcí Divadla S+H posledních let.

Ďábelský pohádkový muzikál rozhodně nejen pro Máničky! 

SU 6186-2

Logopedické pohádky

Ilona Eichlerová, Jana Havlíčková

Příběhy k procvičování výslovnosti

Čte Barbora Hrzánová

Autorky této audioknihy jsou klinické logopedky. Na základě zkušeností z praxe své poradny vytvořily již řadu pomůcek k procvičování správné výslovnosti - pexesa, říkanky a především tyto pohádky. Ve veselých příbězích se často opakují hlásky, s nimiž mají děti při vyslovování nejčastější potíže. Uslyšíme zde proto například příhody líné Lídy, rychlíka Rádi, kapra Franty, obříka Břéti, Oldříška a dědy Ondřeje, užovky Žofky, opice Alice, kozlíka Mazlíka, polepšeného Saši nebo neduživé Boženky. Krátká a neobyčejně vtipná vyprávění procvičují v jednoduchém příběhu vždy hlásku, nebo celou skupinu hlásek, v nichž se nejčastěji při výslovnosti chybuje. Na konci každé pohádky položí interpretka Barbora Hrzánová dětem několik otázek, vyplývajících z právě slyšeného příběhu a pomůže jim pak s odpovědí. Vyprávěním nad pohádkou děti nenásilně procvičí slova a častým vyprávěním je zafixují v řeči.

Tato audiokniha je určena dětem předškolního a mladšího školního věku (5-8 let). Mohou ji využít logopedi, rodiče i učitelky mateřských škol.

Barbora Hrzánová exceluje v hravých pohádkách, určených k procvičení správné výslovnosti

AS001-2

ANETA LANGEROVÁ VYDÁVÁ ALBUM NA RADOSTI

Vydává: Art Shock

Písně inspirované místem, které jsme si zamilovali

Na přelomu listopadu a prosince 2014 vydá Aneta Langerová dlouho očekávané čtvrté album s příznačným názvem Na Radosti. Deska navazuje na DVD+CD Pár míst, kterým si Aneta splnila svůj sen, když ke spolupráci přizvala vynikající smyčcové trio a svou dosavadní tvorbu představila v akustické podobě. Písně v intimní atmosféře získaly naléhavější rozměr a album sklidilo velký úspěch u kritiků i fanoušků.

 Stejně naléhavá, ale i hravá je její nová deska, již na přelomu listopadu a prosince představí fanouškům. Spolu s klavíristou, hudebním skladatelem a producentem Jakubem Zitkem pracovali dva roky na autorských písních, původní hudbě a textech. Inspiraci hledali na magickém místě, obklopeni hlubokými šumavskými lesy.

 Jednou písní se na albu autorsky podílela i Dorota Barová.

 „Na Radosti je místo, kde se zastavil čas a s ním i osudy lidí, kteří tam žili. To místo jsme si zamilovali, okouzlilo nás a vtáhlo do děje příběhů, které chceme vyprávět,“ říká Aneta Langerová. V jejím podání coby vypravěčky se vymyšlené příběhy stávají skutečnými, můžete se jich dotknout. Jemné odstíny jejího hlasu si vás podmaní a emotivní pěvecký projev postavený na hlubokém prožitku vás nepustí. Deska však překvapivě není jen vážná. Zásadní témata jsou mnohdy doprovázena laskavou ironií, která svědčí o zralosti, ke které Aneta Langerová jako hudebnice dospěla.

Album bylo nahráno ve Studiu Faust Records a smyčce v hudebním studiu České televize. Mixu se ujal Miroslav Chyška. Symbolický křest desky a premiéra videoklipu k písni Tráva proběhne 15. prosince v pražském divadle Studio DVA. Fanoušci se už nyní mohou těšit na jarní turné.

Autenticita. Osobitá melodika. Silné příběhy - takové je nové autorské album Anety Langerové

DÍVKA, SVATÁ KORDULA, PANNA, TRAGÉDIE U NÁS NA VSI, INTERMEZZO, TRÁVA, MAJÁK, BŘÍZA, SLOVA Z HOR, LEHKOST, NEVĚSTA, DIVOKÁ HEJNA, NA RADOSTI

www.langerovaaneta.cz

8590233004682

PÍSNĚ SAMETOVÉ REVOLUCE

K letošnímu 25. výročí od "Sametové revoluce" vychází zcela ojedinělá kompilace písní, které provázely národ na cestě od totality k demokracii na konci roku 1989.

Vůbec poprvé se na tomto nosiči sešly písně, které si zpívaly desetitisíce občanů na náměstích při listopadových a prosincových demonstracích po celém tehdejším Československu. Mnohé z nich pomohly sjednotit národ a staly se, spolu s jejich interprety, symboly závěru roku '89.

Některé písně z tohoto výběru se začaly pohotově hrát v již necenzurovaném rozhlase a taktéž provázely občany na cestě ke svobodě.

Zajímavá je žánrová pestrost, dokazující, že píseň si žije svým vlastním životem a může nečekaně oslovit ve zcela nových souvislostech…

CD PÍSNĚ SAMETOVÉ REVOLUCE zahrnuje mnohé interprety, kteří zazpívali z balkonů, tribun a pódií na náměstích po celé republice: Praha - Brno - Bratislava:

M. Kubišová, J. Hutka, J. Nohavica, Vl. Mišík, Vl. Merta, K. Kryl, H. Zagorová, H. a P. Ulrychovi, Y. Přenosilová, Pražský výběr, J. Burian, J. Dědeček, I. Hoffman, M. Prokop, H. Arnetová, P. Skoumal, M. Kocáb, I. Jahelka nebo Spirituál kvintet

Výběr obsahuje 22 nahrávek z různých archivů. Čtyři z nich jsou speciálními bonusy.

Vydavatelem a producentem této unikání kompilace je Tomáš Padevět.

Sestava:

Marta Kubišová - Modlitba pro Martu

Karel Kryl - Morituri te salutant

Spirituál kvintet - Až se k nám právo vrátí

Jaroslav Hutka - Náměšť

Ivan Hoffman - Sľúbili sme si lásku

Hana a Petr Ulrychovi - Křídla

Vladimír Mišík - Variace na renesanční téma

Helena Arnetová, Michal Prokop, C&K Vocal - Zvolna

Jaroslav Hutka - Havlíčku, Havle

Vladimír Merta - Kecy

Jaromír Nohavica - Když mě brali za vojáka

Jiří Dědeček - Vraťte mi nepřítele

Jan Burian - Píseň strašlivá o tom velkém dialogu, který nastal v Čechách L. P. 1989, ale ne s každým

Pražský výběr - Na Václavským Václaváku

Yvonne Přenosilová - Zimní království

Hana Zagorová - Beránek

Petr Skoumal - Neopouštěj nás (Svatý Václave)

Janko Blaho - Ach, synku, synku NAHRÁVKA VYCHÁZÍ POPRVÉ NA CD NOSIČI

BONUS

Viktor Sodoma - Mistrům Janům NAHRÁVKA VYCHÁZÍ POPRVÉ NA CD NOSIČI

Petr Hapka, Michael Kocáb - Vítejte v Absurdistánu

Ivo Jahelka - Veselá revoluce

Marta Kubišová - Mámo klid, už je po všem NAHRÁVKA VYCHÁZÍ POPRVÉ NA AUDIO NOSIČI

DM0001-2

David Deyl – V ozvěnách

Své třetí studiové album připravoval David Deyl jeden a půl roku. Po náročných produkčních krocích vzniklo album V ozvěnách, obsahující dvanáct skladeb ve stylu klasického crossoveru, nahrané s vynikajícím orchestrem Severočeská filharmonie Teplice, který vedl dirigent Marek Štilec. Silné melodie a chytlavé refrény podtrhují hitové ambice skladeb V ozvěnách, Přísahám nebo Motýl bez křídel... O zvukovou podobu se postaral hudebník Marcus Tran, který dodal klasickému stylu současný kabát. Hudební supervizi nad orchestrálními party měl producent Daniel Hádl, v jehož studiu nahrávka vznikla.

Nový repertoár představí David Deyl živě na vánočním koncertě v divadle Hybernia 20. prosince tohoto roku.

Album vychází 7.11.

foto: Ondřej Pýcha

www.daviddeyl.cz

V ozvěnách - seznam skladeb:

1. Chrám vzpomínek (D.Deyl/M.Drsová)

2. Přísahám (D.Deyl/M.Drsová)

3. V ozvěnách (D.Deyl/T.Staněk)

4. Mít tě blíž (D.Deyl/M.Drsová)

5. Motýl bez křídel (D.Deyl/J.Rolincová)

6. Souhvězdí (D.Deyl/O.Ládek)

7. Cítím / Feelings (M.Albert,L.Gaste – český text A.Škoviera)

8. Holubí dům (J.Uhlíř/Z.Svěrák)

9. Dokud dýchám/Broken Vow (W.Afanasieff,L.Fabian – český text Tomáš Staněk)

10. Pojď dál/For Always (J.Williams, C.Weil – český text J.Rolincová)

11. Zůstaň má/You’re Still You (E.Morricone,L.Thompson – český text Tomáš Staněk)

12. Když tě srdce vábí/Thorn Birds (H.Mancini,W.Jennings – český text O.Ládek

FT0101-2

Lucrezia Borgia – Když jsou ty Vánoce

Nové album skupiny Lucrezia Borgia hrající „středověký folk“, přináší kolekci netradičních vánočních písní s přídechem Čechomoru či maďarských Ghymes. Mezi hosty naleznete členy „balkánské dechovky“ Burana Orffchester, dvě písně nazpíval František Segrado.

Autorem všech písní je Antonín Maceček (zakladatel a kapelník skupiny Burana Orffchester).

Maria Panna po světě chodila – part I., 2. Nad Betlémem vyšla prý hvězda, 3. Kouzelný vánoční sen, 4. Prosba, 5. Od ovcí prý povstane král, 6. Neboť co přijde, už ví se, 7. Jezu v jesličkách, 8. Adventní, 9. Maria Panna po světě chodila – part II., 10. Rybí requiem, 11. Posel všech splněných přání, 12. Žebrácké Vánoce, 13. Sestoupil kdysi Bůh… 14. Maria Panna po světě chodila – part III., 15. Nejkrásnější poklady, 16. Nebeská rapsodie, 17. Vánoce, Vánoce, 18. Když jsou ty Vánoce, 19. Ej, Valaši, 20. Maria Panna po světě chodila – part IV., 21. Uspávanka, 22. Zlatý prasátka, 23. Téhle noci dobré skutky nejsou náhodou

FT0075-2

Hradišťan & Spirituál kvintet – Vánoční koncert

Vánoční písně a koledy v legendárním podání skupin Hradišťan a Spirituál kvintet se konečně vrací na pulty prodejen. Jeden z nejpovedenějších vánočních projektů navodí tu pravou adventní atmosféru.

Tracklist:

1. Na koledu idem k vám, 2. Usnula, usnula, 3. Byla cesta, 4. Vesele zpívejme, 5. Kyrie eleison, 6. Pochválen Pán, 7. Den preslavný, 8. Kéž by svět trval, 9. Můžete hádat, 10. Spí Jeruzalém, 11. Pastýř, 12. Lalulalej, 13. Vítej, malé děťátko!, 14. Svadební prstýnek, 15. Bim bam, 16. Panáček spí, Děťátko se narodilo, 17. Ó, andělíčkové, 18. Zvířátka, 19. Třešničky, 20. Jezulátko, spi, 21. Štědrej večer nastal, Veselé vánoční hody, 22. Půjdem spolu do Betléma, 23. S Pánem Bohem

671500-3

Harlej – Na prodej

Jedenácté řadové album Harleje přináší to, co od skupiny její fandové očekávají, rockovou muziku, která zvedne náladu, pobaví a potěší. Harlej tentokrát na svojí cestě přivítal i nové spolupracovníky, takže na albu kromě stabilních autorů uslyšíme texty Kuby Ryby (Rybičky 48), Radka Mihoka (Jaksi Taksi) i Oty Balageho (BSP, Balage Band). Užijte si Harlej v předvečer jeho dvacátých narozenin.

8590233004934

New Element – Znamení

Chlapecká hudební formace New Element vydává po více než roce své existence debutové CD album Znamení. Skupina získala po celé zemi i na Slovensku obrovské množství fanoušků.

Skupinu tvoří Ondra Havel (známý z pořadu Mixxxer na TV Óčko či seriálu Ulice na TV Nova), Vojta Drahokoupil, Lukáš Cestr a exotický Chris Mumba. Velkou pozornost budí klipová tvorba New Element. Projekt má velmi solidní public relations a to především v médiích pro mladé posluchače.

Hudebním producentem alba Znamení je Honza Gajdoš – spolupráce s Terezou Kerndlovou, Monikou Absolonovou, Helenou Vondráčkovou, Láďou Kerndlem nebo dívčí skupinou Aquababes. Na album autorsky přispěl i Michael Jay z USA, držitel několika Grammy Award a oscarový porotce. Texty k songům jsou převážně v češtině a to od více textařů, ale na albu jsou i 2 anglické tracky.

Album vychází v produkci společnosti PB Media & Projects s.r.o.

8590233004859

Tomáš Pastrňák – Pozvánka na koncert

Pozvánka na koncert je debutovým albem zpívajícího kytaristy a skladatele Tomáše Pastrňáka, které natočil po pěti letech sólového vystupování. Většina písňových textů je z dílny básníka Igora Malijevského. Zčásti jde o zhudebněné básně, které si Pastrňák vybral a upravil, zčásti o původní písňové texty, psané přímo pro toto album.  Na albu se kromě čtyř sólových písní, kde se Pastrňák doprovází na akustickou kytaru nebo guitalele, primárně podílel jeho hudební partner Roman Pluhař, hráč na darbuku a jiné perkusní nástroje, a ve dvou písních Cimbálová muzika Jana Foltýna. Těžištěm Pastrňákova hudebního projevu jsou a zůstanou živá vystoupení. Bez nich by toto album nevzniklo. Pozvánka na koncert je tak nejen název úvodní písně alba, ale především výzva k nezprostředkovanému setkávání interpreta se svým publikem.

MAM552-2

Various Artists – Indies Scope 2014

Výběr toho nejlepšího, co u Indies Scope vyšlo v roce 2014. Tradiční pokračování řady každoročně vydávaných kompilací představujících skupiny a interprety vydávajících u Indies Scope. Celkově album obsahuje 20 skladeb. 15 písní z letošní produkce Indies Scope. (Tara Fuki, Kieslowski, Hradišťan, Traband, Zuby nehty, Mirek Kemel, Lesní zvěř, Narajama, Bezobratři, Yellow Sisters, Cermaque, CM Vlasty Grycové, Musica Folklorica a Braagas). Letošní kompilace má opět jednu zvláštnost, mimo jiné obsahuje výjimečně 5 písní a interpretů, jejichž alba má Indies výhradně v distribuci (Mňága a Žďorp, Nevermore & Kosmonaut, Holden Caufield, David Stýpka & Bandjeez, Zdeněk Bína). Tím jsme využili celou kapacitu CD a naplnili jsme ho až po vrch! „Za málo peněz, hodně muziky.“ Pro ty, co neznají produkci Indies Scope, je toto album užitečným pomocníkem při orientaci na domácí scéně či přímo pro výběr celého alba.

85941657002-2/1

Mňága a Žďorp – Made in China

Mňága a Žďorp se letos v květnu vydala do Číny, aby tu 23 let po vydání své nejúspěšnější desky Made in Valmez natočila dvanácté studiové album Made in China. „Celé to bylo absolutně hektické, dobrodružné, nepředvídatelné a nové,” přibližuje čínské dobrodružství zpěvák Petr Fiala. Nové album vznikalo v pekingském studiu A-String Entertainment a Mňága ho tu mohla nahrát hlavně díky svým fanouškům. Ti jí na crowdfundingovém serveru Startovač přispěli přes půl milionu korun. Made in China vychází na CD, MC, vinylu a flash disku. Její součástí bude i film o vzniku desky a celém čínském dobrodružství. Vydává Surikata records. Nové album Made in China kapela představí i na turné. Do českých a slovenských klubů vyrazí na podzim 2014 a na jaře 2015. Křtít bude třikrát: 20. 11. v Brně na Flédě, 15. 12. v pražském Lucerna Music Baru a na jaře v Bratislavě.

Album vychází 3. 11. 2014 a obsahuje celkem 12 nových písní.

8594178650010

Voilà            Décollage

Kapela Voilà vydává své první album Décollage, které je poskládané z pestré mozaiky příběhů. Osobité aranže, citlivé beaty, vtip a výborný zvuk jen dokazují, že se v jejich tvorbě snoubí talent a zkušenost hudebníků s originálním hlasovým projevem frontmanky Zdenky Trvalcové.

Album Décollage mapuje tvorbu kapely Voilà od jejich počátků až po současnost. Décollage je konceptuální album, které zaznamenává první roky existence kapely Voilà a je zároveň jakýmsi deníkem zpěvačky Zdenky, která je autorkou nebo spoluautorkou všech písní. Inspirací jsou jí cesty po Evropě, milostné zážitky vyprávěné s vtipnou nadsázkou, hudba a jazyk zemí, které má ráda. Hudební nápady následně zpracovává do originálních aranží  akordeonista Michal Mihok a finální podoba písní je pak výsledkem zkoušek celé kapely.  

Na albu Décollage se objevuje osm autorských skladeb a tři cover verze francouzských písní, se kterými Voilà začínali. Všechny skladby jsou ve francouzském jazyce až na hit Flip flops, který je nazpívaný v angličtině. Na albu spolupracovali dva francouzští textaři – zpěvák Gäel Müller ze Strasbourgu a básník Guillaume Salvan, žijící v Praze. Na textu k písni Flip flops se spoluautorsky podílela Zuzana Falátová. Zvuku desky a spoluprodukce několika písní se ujal Karel Štulo. Mastering probíhal ve Velvet studiu pod vedením Iva Sedláčka.

MAM551-2

Tara Fuki – Winna

Dvě dámy, dvě violoncella, dva hlasy. Andrea Konstankiewicz a Dorota Bárová natočily po čtyřech letech svou pátou řadovou desku. Nové album Winna se vrací k akustickému zvuku a odkazuje tak na debutovou nahrávku Piosenky do snu. Je křehce dynamické a výrazově nesmírně bohaté. Originální styl Tara Fuki by se těžko vešel do běžně vnímaných žánrových šuplíků. Nejen díky polštině, ve které zpívají, jsou písně melodické, měkké a hladivé a vytváří tak společně s krásnými hlasy jedinečný zážitek. CD je zabaleno v diSU 3847-2 

Bedřich Smetana – Klavírní dílo VII / Jitka Čechová

Bedřich Smetana – skladby z let 1845-46: Sonáta g moll, Variace na téma české lidové písně, Notturno Es dur, Polka Es dur, Etudy, Pochody, Fugy, Chorální figurace e moll ad.

Jitka Čechová – klavír

„S pomocí a milostí Boží budu jednou v technice Lisztem, v komponování Mozartem,“ poznamenal si Smetana do deníku v lednu 1843. V té větě je všechno odhodlání a důvěra ve vlastní talent, které devatenáctiletého skladatele přiměly – navzdory rodičům – odejít do Prahy za dalším studiem a které z něj posléze učinily jednoho z nejslavnějších českých skladatelů. Začátek této cesty se vyznačoval velmi nejistými existenčními podmínkami a mladý Smetana tady musel prokázat velkou houževnatost. Nahrávka přináší jeho rané skladby z let 1845-46, období intenzivních studií a počátku samostatné umělecké dráhy. Mnohé z nich jsou zde nahrány poprvé, některé později využil ve svých následujících dílech nebo je revidoval. Pianistka Jitka Čechová sedmým dílem retrospektivně uzavírá dosud nejkompletnější nahrávku klavírního díla Bedřicha Smetany. Díky jejímu nasazení a bezchybné interpretaci tak máme příležitost ocenit tuto pozoruhodnou a nedoceněnou vrstvu Smetanova díla v kontextu největších klavírních skladatelů 19. století.

Komplet Smetanova klavírního díla dokončen.

ANI 044-2

RADEK BABORÁK: ORQUESTRINA

Světově proslulý hornista Radek Baborák pro svůj projekt “Orquestrina” vybral skladby inspirované tancem v nejrůznější podobě; vedle děl známých autorů, jako jsou Astor Piazzolla (Historie tanga), Gabriel Fauré (Pavana) nebo Maurice Ravel (Boléro) obsahuje album i díla méně známá, například židovskou hudbou inspirované tance a písně Lva Kogana, suitu pro lesní roh a smyčcové kvarteto Corrada Sagliettiho a trio sólových hornových miniatur. Patnáctičlenný soubor složil Baborák z vynikajících sólistů a hráčů komorních těles, řadu skladeb představuje v premiérovém překvapivém aranžmá vytvořeném přímo pro účely projektu. Album nacházející se na pomezí žánrů je nabito energií a suverénní interpretací prvotřídních kvalit a stane se událostí na (nejen české) hudební scéně.