CNN Prima NEWS představuje moderátory počasí

CNN Prima NEWS představuje moderátory počasí

CNN Prima NEWS představuje moderátory počasí

 "Samorost" Josef nebo hvězdář Martin

CNN Prima NEWS představuje moderátory počasí. Nové rosničky jsou profesionálové z Českého hydrometeorologického ústavu. Jejich práce je opravdová výzva. Začínají totiž už v pořadu NOVÝ DEN od šesti hodin ráno. Jejich úkolem je připravit z dat ČHMÚ relace, kterým porozumí i běžní lidé. Díky exkluzivní smlouvě s ČHMÚ má CNN Prima NEWS k dispozici deset profesionálních meteorologů. Na obrazovce se jich zatím objevuje těchto 7:

Miloš Dvořák  „Na meteorologii je pěkné to, že můžu domů odejít s čistou hlavou.“

Jedním z nejzkušenějších meteorologů v týmu moderátorů počasí CNN Prima NEWS je Miloš Dvořák, který v ČHMÚ pracuje už od roku 1993. Práce v televizi podle něj není žádný med.

„Člověk sem musí přijít velmi brzy ráno, takže je to spojené s včasným vstáváním. Musíme si ráno připravit celou tu relaci. Navíc jít do maskérny, obléct se. Je to takový kvapík. Dnes jsem třeba přišel ve čtvrt na pět, a zvládl jsem to tak tak,“ popsal svůj typický start dne Miloš Dvořák.

Takzvaně dělat počasí podle něj má ale i řadu výhod.

„Na meteorologii je pěkné to, že můžu domů odejít s čistou hlavou. Je to čistá práce, u které je moje svědomí v klidu. Nikomu tím vědomě neubližuju, dělám předpověď počasí, která je taková, jaká je. Není tam podtext ničeho nekalého, to mi dělá dobře,“ svěřil se Miloš Dvořák.

Připouští, že se předpověď musí zjednodušovat, a proto se může někomu zdát, že v daném místě nevyjde.

„To je předpověď počasí, a tak to je. Na některých místech není tak jako v průměru, který ukazujeme. Kdybychom to měli říct celé, tak bychom mnohdy potřebovali celou knihu, protože ty situace jsou velmi složité a počasí velice rozmanité. Používáme proto zkratky a kompromisy,“ vysvětlil Miloš Dvořák, který má na rozdíl od svých kolegů nejraději sluníčko.

„Mě docela baví, když je tlaková výše a jasno. Možná je to jen mojí leností. (směje se) Zajímavé jsou ale i výrazné změny počasí, jako například letos kolem květnových zmrzlých mužů,“ uzavírá meteorolog a moderátor počasí Miloš Dvořák.

Josef Hanzlík  „Nazvali mě tu samorostem. Nikdo v centrální předpovědi ČHMÚ tak dlouhé vlasy nemá.“

Nejvyšší a nejvlasatější z meteorologů CNN Prima NEWS je Josef Hanzlík. K práci v ČHMÚ se původně dostal přes klimatologii, kterou studoval a která zůstává jeho koníčkem.

„Klimatologie je minulost. To, co bylo, co proběhlo. A snaží se v tom najít nějaké spojitosti, analýzy. Na základě toho předpovídá, jakým způsobem se bude klima, a i počasí, chovat v budoucnosti. Já mám rád spíš takové ty globálně rozšířené jevy, jako je třeba problematika jevu El Niño, který lidi znají. To znamená prohřívání oceánu, klimatu či rozpouštění ledovců,“ říká Josef Hanzlík. Právě on je jedním z těch, kteří bdí nad tím, aby například v zimě nezaspali silničáři.

„Na ústavu se věnuji silniční meteorologii, která je zaměřená na specializované předpovědi na silnice a dálnice pro specializované subjekty. Aby třeba lidi neskončili uvízlí mezi Prahou a Brnem, jako se to stalo minulý rok. Takže my dodáváme předpovědi, aby silničáři věděli, kdy mají vyjet,“ vysvětluje Josef Hanzlík.

Zábavná je podle něj ale i práce v CNN prima NEWS.

„Není to jen o mluvení. Upravujeme data zaslaná ČHMÚ, vybíráme to nejdůležitější a spolu s grafickou podporou připravujeme vizualizaci ve formě map a grafů. V podstatě se snažíme veškeré odborné informace z ČHMÚ vizualizovat a podat divákům v nějaké stravitelné formě,“ říká Josef Hanzlík.

„Poprvé, když jsem vstoupil do toho obrovského studia, tak mě ohromilo. Nedokázal jsem si to představit. A také mě stále překvapují milí a příjemní lidé na CNN Prima NEWS. Myslím tím moderátory, režii, všichni nám pomáhají před kamerou i se vším ostatním,“ pochvaluje si své kolegy Josef Hanzlík.

Meteorologie jej doprovází i v jeho volném čase.

„Nejsem nějaký bláznivý meteorolog, ale sleduji počasí denně, abych měl přehled. Jak je u nás v rámci republiky, ale i Evropy a světa. A to i ve volném čase, když mám dovolenou. Doporučuji třeba kamarádům, kam mají vyjet na dovolenou,“ přiznal se meteorolog a moderátor počasí na CNN Prima NEWS Josef Hanzlík.

Jana Hujslová „Když předpovím déšť, a pak je hezky, všichni se radují, ale já jsem nešťastná.“

Novou posilou do týmu moderátorů počasí je i zkušená meteoroložka Jana Hujslová, která v ČHMÚ pracuje už deset let.

„Vystavovat se v televizi je pro mě něco úplně nového. V ČHMÚ jsme takoví hráči za oponou. Není na nás tolik vidět,“ říká Jana Hujslová.

Podle Jany má televizní předpověď mnohé výhody nad tou textovou na internetu či zjednodušenou v grafických aplikacích.

„Často, když píšu slovní předpověď, tak lidé nemusí textu porozumět tak dobře, jako když jim to můžu vysvětlit na obrazovce. Máme tu k dispozici grafiku, takže si člověk předpověď i lépe zapamatuje, když to slyší, a zároveň to má doplněné i mapami a grafickými prvky,“ vysvětluje moderátorka počasí Jana Hujslová.

A bojí se toho, že se předpověď nepovede?

„Nebojím se hněvu publika. Sama jsem naštvaná, když mi předpověď nevyjde. Když jdu domů, tak samozřejmě sleduju, jestli to vychází, nebo ne. Už se v ČHMÚ smějeme tomu, že to je profesní deformace. Když předpovídáme déšť, a pak je slunečno, většina lidí se raduje, ale já jsem úplně nešťastná, že mělo pršet a že mi to nevychází,“ přiznala se Jana Hujslová.

Miroslav Hakl  „Nepředstavoval jsem si, že budu moderátor počasí.“

Při předpovědích počasí můžete na obrazovkách CNN Prima NEWS vídat i vášnivého turistu Miroslava Hakla. Profesionálním meteorologem je dva roky a je prý rád, že se může v ČHMÚ stále učit nové věci od zkušených kolegů.

„Když už člověk zažil podobnou situaci, tak ví, jak se atmosféra bude chovat. Já to ještě nedělám tak dlouho. Některé tyhle zkušenosti pořád získávám a jsem rád, že u nás v ČHMÚ jsou i zkušenější kolegové, od kterých se toho můžu stále dost naučit,“ říká Miroslav Hakl.

Zkušenosti nenabírá jen v ústavu nebo v televizi, ale taky sledováním nebe na cestách.

„Já mám rád turistiku, a můžu si tak předpovědět počasí. Chodím rád pěšky. To se rozhodně hodí i v tomto ohledu, když plánuju nějaký týdenní výlet,“ prozradil Miroslav Hakl, který se svěřil i se svými dětskými sny.

„Asi jsem jako dítě taky chtěl být slavný. A to určitě zahrnovalo i být v televizi. Ale v té době jsem si nepředstavoval, že budu moderátor počasí. Spíš jsem chtěl být asi zpěvákem, rád zpívám,“ řekl Miroslav Hakl.

Předpověď počasí by si ale zazpívat netroufl.

„Předpověď asi ne, ale mohl bych si zazpívat třeba Prší krásně. To je pěkná počasová píseň od Rezka,“ smál se Miroslav Hakl.

Se slavnými lidmi se teď potkává při každé směně.

„Je trochu zvláštní potkávat tady známé osobnosti, které člověk znal zatím jen z televize. S některými z nich si pak povídám i ve studiu. To je zajímavý. Ale ani mi to už nepřijde. Jsou to lidi jako všichni ostatní,“ usmíval se Miroslav Hakl.

Martin Adamovský  „K počasí jsem se dostal přes hvězdy.“


Netradiční cestu k meteorologii si našel další z moderátorů Počasí CNN Prima NEWS, Martin Adamovský. Jak řekl, k počasí se dostal přes hvězdy. Ovšem ne přes televizní, ale ty zářící na nebi.

„Já jsem poloprofesionální astronom, protože pracuju částečně v Rokycanech na hvězdárně. Pozoruju občas, když je jasno. Dělám tam takový odbornější program. V ideálním případě si předpovím, jaké bude počasí, a potom jdu pozorovat,“ směje se Martin Adamovský.

Zaměřuje se hlavně na měření drah malých planetek.

„Pozoruju nově objevené planetky. Ty výsledky měření se někam hned posílají a zpřesňují dráhu nově objevené planetky. Baví mě to, že to probíhá hned,“ říká Martin Adamovský.

Moderování počasí na CNN Prima NEWS ho baví.

„Ten adrenalin je tady samozřejmě určitě větší. Na druhou stranu je někdy adrenalin i služba na ČHMÚ, pokud se něco zajímavého v počasí děje a situace se rychle mění,“ vysvětluje Martin Adamovský.

A jaký meteorologický jev má nejraději?

Já mám strašně rád, v uvozovkách, i obyčejný déšť, protože už delší dobu neprší tak často, jak bychom potřebovali. Taková normální věc, a přestává být normální…“ uzavírá Martin Adamovský.

Filip Smola  

Jedním z prvních moderátorů počasí, který se na CNN Prima NEWS objevil, je Filip Smola. Mladý meteorolog, který je rád za příležitost být na obrazovce. Obětovat tomu ale musí ledacos. Třeba to, že si ráno pospí.

„Já přicházím do newsroomu v půl páté. Musím si to tu všechno pozapínat, podívat se na podklady. Hlavně nahrát data předpovědí do programu, se kterým pracujeme. Předpovědi nám chodí přímo z ČHMÚ. Je třeba to překontrolovat, případně upravit, když vidíme, že něco může být jinak, něco se třeba změnilo. A taky texty upravit tak, aby to divák správně pochopil. Vybíráme i nějaké fotky a videa od diváků, které předpovědi doplňují. Používáme na pozadí i videa z dronů. Pak taky jdeme do maskérny. Mě to třeba trvá jen patnáct minut, ale holky tam jsou třeba i tři čtvrtě hodiny,“ vysvětluje Filip Smola.

Protože s televizí předtím zkušenosti neměl, musel spolu s dalšími kolegy podstoupit intenzivní trénink.

„Začali jsme se připravovat už koncem listopadu. Trénovali jsme mluvení, hlasový projev a celkové vystupování před publikem. Později jsme začali chodit do studia trénovat pohyby a jak se celkově chovat v tom prostoru. Potom jsme se museli naučit se softwarem, se kterým tady pracujeme. Teď se nás navíc ujal Karel Voříšek, který nám dává další rady, jak mluvit a jak se pohybovat před kamerou, abychom si v tom byli co nejjistější,“ popsal Filip Smola.

Nové práce by se i přes její náročnost vzdával jen velmi nerad.

„Baví mě oboje, předpovídat v ústavu i být tady ve studiu CNN Prima NEWS před těmi obřími obrazovkami. Nechtěl bych se vzdát ani jednoho. Myslím, že je to dost zajímavá práce, ke které se jen tak někdo nedostane,“ uzavírá Filip Smola.

Michaela Valachová  Usměvavá meteoroložka s doktorátem, která miluje bouřky

Usměvavá a vždy dobře naladěná meteoroložka Michaela Valachová se své práci věnuje už deset let. Do ČHMÚ nastoupila po dostudování Matematicko-fyzikální fakulty UK, kde získala i doktorát. Prozradila mimo jiné to, že nejraději má bouřky.

„Prvního pondělního rána jsem se hodně bála, a překvapilo mě, jaká pohodová atmosféra tady panovala. Libor Bouček byl úžasný, krásně nás naladil. Takže vyšly i ty interakce, které máme před počasím. Z toho já mám největší strach. Ale bylo to vlastně hrozně příjemné. Celý ten den krásně plynul a mě to mile překvapilo,“ popsala Michaela Valachová.

Počasí má ráda odjakživa.

„Už v dětství bylo počasí můj koníček. Sledovala jsem předpovědi, vždycky mě fascinovaly bouřky. Četla jsem si o tom, dokonce jsem si dva roky zapisovala průběh počasí venku. Tenkrát mě vůbec nenapadlo, že by se dalo věnovat počasí profesionálně. Chtěla jsem jít studovat meteorologii na Přírodovědeckou fakultu UK, ale ta nevyšla, a tak jsem šla na Matfyz. Bále jsem se toho, ale vydržela jsem a teď jsem hrozně ráda, že dělám to, co mě baví. Zajímají mě hlavně bouřky, protože jsou nebezpečné a je těžké je předpovědět. Věnovala jsem se jim i ve své disertační práci,“ řekla Michaela Valachová, která má doktorát z Matematicko-fyzikální fakulty UK.

Vysílání v obrovském studiu CNN Prima NEWS pro ni bylo výzvou.

Mám zkušenosti z ranního vysílání z let 2011 až 2013. A bylo to na klíčování, takže na zeleném pozadí. Tam jsem byla jenom já a kameraman. Bylo to malinké studio, kde se člověk těžko i otočil. A najednou jsem v tom velkém studiu, kde musím být vidět celá, musím se pohybovat před tou velikou plazmou, to je obrovská výzva,“ popsala Michaela Valachová.