Čistička vzduchu je řešením v boji proti alergenům

Čistička vzduchu je řešením v boji proti alergenům

Čistička vzduchu je řešením v boji proti alergenům

 

Světová zdravotnická organizace uvádí, že alergie a astma se každým rokem vyskytují u stále většího počtu lidí. Potvrzují to i údaje Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. Většina z nás tráví až 90 procent svého života uvnitř bytů a budov, kde je vzduch často více znečištěn než venku. Ve vnitřním prostředí je totiž mnohem vyšší koncentrace látek, které mohou škodit lidskému organismu – jde především o prachové částice, dráždivé látky, roztoče, chemikálie, tabákový kouř, plísně a pyl. Prevenci a osvětě těchto onemocnění se věnuje celosvětově uznávaný Světový den astmatu, ke kterému se letos, stejně jako již v minulých letech, připojila i Česká republika. Letos se uskutečnila již po dvacáté, a to 3. května.

 „V posledních deseti letech se tento problém stává stále závažnějším, a to především společensky. Pacienti, kteří jsou postiženi alergickým onemocněním nebo poruchou imunity, jsou totiž daleko méně výkonnější. Například v období pylové alergie mají zvýšenou teplotu, v noci se příliš nevyspí, nemůžou dýchat nosem a v zaměstnání se potom necítí úplně svěží, což má vliv na jejich pracovní výkon. Kvůli tomu pak velmi často začnou trpět úzkostí z toho, že nejsou tak výkonní, pociťují zvýšený stres z obavy o ztrátu zaměstnání, který se zpětně promítá do jejich zdraví. Své pacienty také vždy důrazně upozorňuju na to, že i lehká neléčená alergie se s velmi vysokou pravděpodobností změní během několika let v astma, tedy nejzávažnější alergické onemocnění. Statistika nám bohužel říká, že každý osmý alergik se stane astmatikem,“ uvádí MUDr. Blanka Haindlová, alergolog  a imunolog. Dále také uvádí, že astmatem trpí celosvětově asi 160 milionů lidí, v České republice to je zhruba 500–600 tisíc.

Stejně jako pylové alergie mohou mít na naše zdraví velký vliv i alergeny inhalační, a to prach a roztoči nacházející se v našich domácnostech či dalších prostorech, kde trávíme podstatnou část svého života. Téměř polovina ze všech alergiků trpí alergií právě na prach a na roztoče. Můžeme se proti tomu nějak bránit? MUDr. Haindlová doporučuje především pravidelné vysávání prachu kvalitním vysavačem a jeho otírání z nábytku navlhčeným hadříkem. Doporučuje také čističku vzduchu, kterou sama má i ve své ordinaci. „Je to skvělé zařízení hlavně do bytů v centrech měst, kde se nedá kvůli dopravě pravidelně větrat. Ideálním řešením je také do bytů alergiků, kteří se nechtějí vzdát svých domácích mazlíčků. Aby ale opravdu splnila svou funkci a dokázala ochránit před alergeny, měla by mít vícestupňový – ideálně 5stupňový – systém filtrace doplněný o generátor záporných iontů. Filtry pak pohltí škodlivé alergeny, zatímco záporné ionty vzduch osvěží a budou blahodárně působit na naši psychiku a sliznice. Plusem je i to, že s čističkou vzduchu můžeme větrat jen velmi krátce, což ocení zejména alergici žijící ve městech,“ uvádí MUDr. Haindlová.

Jak již bylo zmíněno, čistý vzduch bez prachu a alergenů je důležitý zejména pro alergiky. Jejich počet však neustále roste. Jak si zajistit čistý vzduch bez prachu a roztočů i u vás doma? Pomůže vám čistička vzduchu Therapy Air iOn od společnosti Zepter. Má účinný pětiúrovňový filtrační systém – speciální filtry, které působí jako neprůchodná bariéra pro nečistoty. Odstraní ze vzduchu mimo jiné až 99 % drobných prachových částic o velikosti 0,3–10 μm a mnoho nebezpečných látek a bakterií.

Základem čističky je 5úrovňový filtrační systém, který se  skládá z:

 

  1. předřazeného elektrostatického filtru – polyetylenový filtr, který odstraňuje větší částice prachu, plísní, vlasů, lupů, zvířecích chlupů atp.
  2. antibakteriálního filtru – odstraňuje malé částice prachu, pyl, bakterie větší než 1 μm a zároveň chrání následující HEPA filtr
  3. HEPA filtru – účinně odstraňuje nejmenší částice prachu a tabákového kouře; antibakteriální thiabendazol zneškodňuje bacily, spory plísní atp.
  4. antialergenního filtru – jeho součástí je nejen směs stříbra a apatitu, ale také výtažek z jinanu dvojlaločného (ginkgo biloba), který likviduje viry a patogenní bakterie
  5. filtru s aktivním uhlíkem – účinně odstraňuje jedovaté plyny, nepříjemné pachy a toxické látky.

Filtrační systém Therapy Air iOn je doplněn o iontový generátor, který vyčištěný vzduch vzápětí po průchodu filtry obohacuje o záporné ionty (až 300 000 na cm3 po 45 minutách). Ty mají prokazatelně příznivý vliv na lidský organismus. Říká se jim „vzdušné vitaminy“.

Vzduch, který dýcháte, ovlivňuje nejen Vaše zdraví, ale i celkovou pohodu – dopřejte si ji všude, kde je to možné – především pak u sebe doma.

Doporučení odborníka:

„Čistička vzduchu Therapy Air iOn je skvělé zařízení hlavně do bytů v centrech měst, kde se nedá kvůli dopravě pravidelně větrat. Ideálním řešením je také do bytů alergiků, kteří se nechtěji vzdát svých domácích mazlíčků. Sama ji mám ve své ordinaci a jsem s ní naprosto spokojena,“ říká MUDr. Blanka Haindlová, alergolog a imunolog.