CineStar Vás zve na Febiofest 2016

CineStar Vás zve na Febiofest 2016

CineStar Vás zve na Febiofest 2016

Zahajovací ceremoniál Febiofestu letos poprvé v Obecním domě včetně projekce úvodního filmu Carol

 

Zahajovací ceremoniál Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest se letos ve své třiadvacetileté historii poprvé uskuteční v Obecním domě včetně projekce úvodního filmu. Tím je na letošní Oscary šestkrát nominovaná dobová romance Carol s Cate Blanchettovou a Rooney Maraovou o osudově zamilované dvojici žen z New Yorku padesátých let minulého století. Zatímco více než tisíc pozvaných hostů bude v Obecním domě přihlížet slavnostnímu ceremoniálu, na hlavním festivalovém místě v CineStaru na Andělu poběží ve všech sálech festivalové projekce pro veřejnost. Na slavnostním zahájení ve čtvrtek 17. března převezmou Kristiána za přínos světové kinematografii slovenská herečka Emília Vášáryová a italský režisér, scenárista a herec Marco Bellocchio.

 

Dalším potvrzeným hostem Febiofestu je italský režisér Marco Bellocchio

Režisér Marco Bellocchio patří vedle Bernarda Bertolucciho a Piera Paola Pasoliniho k nejvýznamnějším italským filmovým tvůrcům. V Saló aneb 120 dnů sodomy, posledním Pasoliniho díle, si Bellocchio i zahrál. Bellocchiova režijní tvorba zahrnuje politická dramata, katolickou satiru, ale i netradiční adaptaci klasického tématu, jakou je snímek Jindřich IV. s Marcellem Mastroiannim a Claudií Cardinalovou v hlavních rolích. Bellocchiovy filmy jsou už od doby jeho oceňovaného debutu Pěsti v kapsách z roku 1965 pravidelně uváděny v hlavním programu filmových festivalů v Benátkách nebo v Cannes, jeho snímek The Conviction získal v roce 1991 Cenu poroty na Berlinale. V uplynulých letech Febiofest představil Bellocchiovu romanci o první ženě Benita Mussoliniho Zvítězit a snímek Spící krása, který byl uveden před čtyřmi lety v soutěži v Benátkách. V roce 2011 v Benátkách Bellocchio převzal Zlatého lva za celoživotní dílo a vloni na tamějším festivalu soutěžilo i jeho nejnovější drama Blood of My Blood s Albou Rohrwacherovou v jedné z hlavních rolí.

 

Febiofest vyhlašuje třetí ročník soutěže

„I ty jsi filmařem“

Febiofest vyhlašuje třetí ročník soutěže „I ty jsi filmařem“, do které mohou lidé do 1. března prostřednictvím linku http://fsoutez.ha-vel.cz zasílat krátké filmy na volné téma natočené na mobil či tablet. Z filmů zařazených do soutěže vybere odborná porota finalisty, kteří budou pozváni na festival a speciální workshop. Vítěz soutěže „I ty jsi filmařem“ bude vyhlášen na festivalu a obdrží mobilní telefon Apple iPhone 6s.

Staňte se členem poroty Febiofestu

I v letošním roce udělí festivalovou cenu Grand Prix 33členná porota složená z filmových fanoušků. Staňte se jedním z nich! Porotcem Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest se může stát kdokoliv ve věku od 15 do 100 let jakéhokoliv druhu vzdělání, profese či zájmů. Vybraní porotci v čele s čestným předsedou (letos Jan Švejnar, v předcházejících letech Jan Kaplický, Věra Čáslavská, David Černý, Dagmar Havlová, Miroslav Ondříček či Theodor Pištěk) se zavazují denně v termínu konání festivalu od 17. do 25. března 2016 a v době cca od 17 do 24 hodin (přes víkend i v dopoledních hodinách) navštívit určená filmová představení, která následně po jejich zhlédnutí bodově ohodnotí. K roli porotce se nevztahuje nárok na ubytování, cestovné či ušlou mzdu nebo jiný honorář. Vybraní kandidáti získají vstupenky na soutěžní filmy, pozvánky na zahajovací a závěrečný večer festivalu, volné vstupenky na další ročník a možnost poznat zákulisí filmového festivalu. Pro přihlášení stačí nejpozději do 25. února 2016 vyplnit a odeslat následující dotazník. Vybraní kandidáti budou kontaktováni.