Čeští diváci uvidí film Jack staví dům jako jedni z prvních na světě

Čeští diváci uvidí film Jack staví dům jako jedni z prvních na světě

Čeští diváci uvidí film Jack staví dům jako jedni z prvních na světě

Jack staví dům vstupuje do kin. Čeští diváci jej uvidí jako jedni z prvních na světě

Nejnovější film dánského génia a buřiče Larse von Triera Jack staví dům dnes vstupuje do českých kin. Čeští diváci jsou jedni z prvních, kteří mají příležitost Trierovo nejnovější dílo v kinech zhlédnout. V režisérově domovském Dánsku film vstupuje do kin za sedm týdnů, za oceánem si budou muset diváci počkat až do prosince. V příběhu o sériovém vrahovi, který cestou do pekla rekapituluje pět epizod své temné kariéry, hrají Matt Dillon, Uma Thurman, Bruno Ganz či Riley Keough. Autor snímků Prolomit vlny, Tanec v temnotách, Melancholia či Nymfomanka se při psaní scénáře k Jack staví dům inspiroval díly velkých umělců napříč stoletími – ve snímku tak lze odhalit odkazy na díla Dante Alighieriho, Alfreda Hitchcocka i Boba Dylana.

Seznam kin, která Jack staví dům hrají: http://bit.ly/Jack_v_kinech

Jack (Matt Dillon) a Verge (Bruno Ganz) přeplouvají bájnou řeku Styx. Výjev je parafrází obrazu Danteho bárka (1822) od francouzského malíře Eugena Delacroix

„Provokovat je nezbytné“

Jack staví dům byl ve světové premiéře uveden na MFF v Cannes, a ještě během první projekce se stal jedním z nejdiskutovanějších snímků festivalu. Tweetům, komentářům i novinovým titulkům vládly především zmínky o desítkách diváků, kteří neunesli explicitní násilné scény a opustili sál. „Provokovat je náročné. Ale je nezbytné, aby to někdo dělal. Pokud nebudeme dělat chyby nebo vystrkovat růžky, pak se vývoj zastaví. Mé filmy by se dostaly na vedlejší kolej nezadržitelného vývoje a upadly by v zapomnění. Letos v Cannes jsem viděl mnohem krvavější snímky. Takže jsem si trochu naivně myslel, že Jack staví dům už nikoho nenadzvedne, protože ve filmech dnes postavy běžně přicházejí o ruce, o nohy, a nic se neděje,“ reagoval v Cannes Trier na dotaz ohledně šokující povahy svých děl v rozhovoru pro Český rozhlas Vltava.

Opět se také bouřlivě diskutovalo o Trierově vztahu k ženám – někteří kritici film označili za misogynní. Jack během své mnohaleté kariéry zavraždí desítky osob, snímek se ale soustředí pouze na incidenty, kde jsou oběťmi ženy. „Bylo zábavnější a snazší film takto napsat,“ komentoval Trier s úsměvem a vzápětí dodal: „Myslím, že pro feminismus jsem toho udělal hodně. Napsal jsem velmi zajímavé ženské role, které chtěly hrát ty nejlepší herečky.“

 

Od Danteho po Dylana

Lars von Trier se během psaní scénáře inspiroval díly velkých osobností napříč stoletími. Některé odkazy jsou na první pohled patrné, jiné vyniknou až při podrobnějším zkoumání. Zásadní inspirací pro Triera bylo dílo Dante Alighieriho Božská komedie. Jedna ze scén filmu je parafrází obrazu Eugena Delacroix, najít lze i odkazy na díla Hieronyma Bosche. Některé scény nápadně připomínají scény ze snímků mistra hororu Alfreda Hitchcocka. Trier také v jedné scéně odkazuje na ikonický videoklip k písní Boba Dylana Subterranean Homesick Blues. Režisér ve filmu cituje i své vlastní snímky. „Potřeboval jsem něco, co má kulturní hodnotu. Asi to vypadá nabubřele, že cituji své filmy. Každopádně to bylo ale levnější, než použít klip třeba z E.T..“ řekl Trier.

Jack (Matt Dillon) ve scéně, která odkazuje na ikonický videoklip Boba Dylana Subterranean Homesick Blues


Lars von Trier

Dánský režisér Lars von Trier je jedním z nejinvenčnějších režisérů současnosti s mimořádným autorským rukopisem. Každý režisérův nový film je diváky i kritikou velmi očekáván, neboť slibuje konfrontaci s něčím, co se na filmovém plátně běžně nezobrazuje. Režisér rád šokuje a boří společenská tabu, ať už jde o otevřenost sexuálních scén či silnou dávku černého humoru. Jeho filmy často dělí diváky i kritiky. Pro některé jsou plné rafinovaných poselství, šifer a symbolů, druhá část režiséra zatracuje za jeho posedlost zobrazováním emocí obnažených až dřeň a detailů balancujících na hranici vkusu. Jisté je, že na jeho filmy se do kina chodí a žádného diváka nenechávají chladným. Mezi režisérovy nejznámější snímky patří Prolomit vlny, Tanec v temnotách, Melancholie, Nymfomanka, Dogville, Antikrist.

 

Jack staví dům

Dánsko / 2018 / premiéra: 4. října 2018

žánr drama

Scénář Lars von Trier, Janle Hallund režie Lars von Trier kamera Manuel Alberto Claro střih Molly Marlene Stensgaard hudba Kristian Eidnes Andersen

hrají: Matt Dillon, Bruno Ganz, Uma Thurman, Riley Keough a další

stránka filmu https://www.aerofilms.cz/jack-stavi-dum/

trailer: https://youtu.be/q2IMP80hKQo 

materiály ke stažení: https://aero.capsa.cz/?slozka=6210

synopse

Pro sériového vraha Jacka je každé zabití uměleckým dílem. Své temné mistrovství se snaží během let vybrousit k dokonalosti. I přes jeho vysokou inteligenci se policie pomalu přibližuje, zatímco Jack víc a víc riskuje na cestě k dokonalé vraždě. Ponurý, chytrý i groteskně humorný snímek nás zavádí do USA 70. let. V hlavních rolích se objeví Matt Dillon a Bruno Ganz, ve filmu účinkují také Uma Thurman či Riley Keough. Kontroverzní génius Lars von Trier jej poprvé představil na festivalu v Cannes.